Alergija na sunce

Collapse
X
 
  • Vrijeme
  • Show
Clear All
new posts
Advertisement
  • zozan
    New member
    • May 2011
    • 25

    Alergija na sunce

    bok!
    pred 5 god sam dobio alergiju na sunce,crveni plikovi po tjelu,koji su se povukli,ostala mi pigmentacija na dole na nogama i oko gležnjeva,te tockice su smeđe i nekad pocrvene i svrbe.Kad se suncam,sav se osipam,al to prođe,al ovo na nogama se samo povećava..

    Jel zna netko nekog aleterantivnog dermatologa u Zagrebu ili nesto sta mi moze pomoć,citao sam o tretmanima čišćenja,al se bojim sam to raditi bez stručne pomoći..
    helppp
  • Eoja
    Alternativa addict
    • Oct 2011
    • 219

    #2
    Pretraživala sam teme, ali nisam uspjela naći ovu temu.

    Alergija na sunce pojavljuje se kod sve više ljudi.

    Tvrdi se kako to ima veze sa oštećenim ozonskim omotačem Zemlje, jer je atmosfera naše planete najveća zaštita od Sunčevog zračenja.

    Na Sunca sam prvi put odreagovala prije sedam godina u Africi. Alergija se manifestuje sitnim osipom koji užasno svrbi (ništa na svijetu ne svrbi kao taj osip ).
    Svašta sam isprobavala. Konvencionalne i manje konvencionalne metode.
    Na kraju ispada da je još najbolje da se ne mažem ama baš ničim.
    Pojavi se svakako, ali u nešto manjem obimu.
    Pomaže ako se što manje izlažem Suncu, što me naravno nervira i ograničava.

    Navodno pomaže pojačano uzimanje beta karotena i vitamina E, mada se kod mene nije pokazalo kao presudno.
    Nešto mi je pomogla biorezonanca.

    Imate li kakvih iskustava na tu temu?
    Last edited by Lusi; 13-05-14, 12:01.

    Comment

    • Jesam
      Supermoderator
      • Mar 2011
      • 14472

      #3
      Pokušaj mazati s gelom aloe vera i kalinjijem.
      slobodni.net za slobodni svijet

      Comment

      • kella
        New member
        • Jul 2011
        • 54

        #4
        Alergija na sunce

        Kod mene nije problem bilo sunce koliko krema za sunčanje koju sam koristila. Naime, prije par godina sam imala alergiju koja se manifestirala crvenim sitnim osipom po cijelom vratu koji je nepodnošnjivo svrbio. Kako sam u to vrijeme još vjerovala raznim lošim kremama za sunčanje, nije mi odmah palo na pamet da uzrok može biti neki sastojak kreme koji tako reagira sa suncem pa još sve na mojoj koži... i ne bi mi ni palo na pamet da je krema kriva da se nije i dečko osuo pa smo tako imali jako lijepo ljetovanje. čim smo promijenili kremu za sunčanje i alergij.reakcija se polako povukla. Od tada se normalno sunčam, pazim s čim se mažem i niakda više mi se alergija nije vratila. dobro gledam sastojke krema i ulja koje kupujem za sunčanje, a posebno izbjegavam bilo kakve parfeme u tim sredstvima jer sam sigurna da mi je parfem u kremi u kombinaciji sa suncem i uzrokovao alergiju.
        Lakši put je uvijek miniran!

        Comment

        • Eoja
          Alternativa addict
          • Oct 2011
          • 219

          #5
          Kella,

          ako ne možeš ovdje, napiši mi na pp šta si koristila da ti je izlazila alergija i šta sada koristiš da ne izlazi.

          Hvala.

          Comment

          • Niang
            Guru
            • Mar 2012
            • 606

            #6
            Ja imam problema sa alergijom na sunce. Pre 2 dana, iskocili su mi sitni plikcici, koji izgledaju, hmm, da probam da opisem, ne da mi se da se slikam , ko kada se koza nabora, pa jos svrbi. Neki su veci, neki manji, al svrbe ko djavoli. Inace ne volim neko izlaganje suncu, al bice da je do toga sto sam malo izgoreo. Ne koristim nikakve kreme za mazanje, i ranije nisam imao osetljivu kozu, sto ce reci, brzo sam crneo.

            Ovo sam primetio zadnjih pa ajde da kazemo - 6 meseci, i sve vise pocinjem da verujem da je zaista alergija na sunce (ranije sam mislio da je na razne trave i korove na koje sam isto alergican ) i jako ostecen ozonski omotac.

            Rece Jesam da mazemo sa Aloe verom? Jel to univerzalno za sve suncane plikove, i jel imao ko iskustva sa njim ?

            Comment

            • Arya
              New member
              • Aug 2012
              • 2

              #7
              Meni se isto prije par dana pojavila alergija u obliku malih sitnih tvrdih plikova po nogama i rukama. Nisam sigurna je li to od sunca ali ništa drugo mi ne pada na pamet jer jako puno vremena provodim na suncu i to u kritičnim satima od 12 do 16 h. Nisam ništa posebno aplicirala, ali me zanima, ako netko ima iskustva s tim, je li to trajno stanje? Nikad do sad nisam imala problema sa suncem i bilo bi vrlo ograničavajuće da se moram kloniti sunca.

              Comment

              • Ezekiel
                Alternativa addict
                • Sep 2011
                • 335

                #8
                upravo jucer sam ustanovila da imam i alergiju na sunce

                Comment

                • Jesam
                  Supermoderator
                  • Mar 2011
                  • 14472

                  #9
                  Kako si to ustanovila?
                  slobodni.net za slobodni svijet

                  Comment

                  • alison
                    back to basic
                    • Mar 2010
                    • 9616

                    #10
                    NEMOGUČE je imati alergiju na sunce preosjetljivost Da, postoji vrlo velika vjerojatnost da ste alergični na neku kemikaliju ili komponentu iz kozmetike ili hrane a u kombinaciji sa suncem događaju se promjene na koži........

                    svima koji imaju takve ili slične prbleme sa alergijama ili nazovi genetskim bolestma preporučila bih da pročitaju knjigu Prirodni ljekovi za koje `oni` ne žele da Vi znate - Kevin Trudeau

                    4shared is a perfect place to store your pictures, documents, videos and files, so you can share them with friends, family, and the world. Claim your free 15GB now!


                    da biste otkrili uzrok alergije
                    (nijedan "dr." to nije u mogučnosti) samo sami morate otkriti koje toksine unosite u tijelo i koliko su oni štetni.......

                    http://www.alternativa-forum.com/aro...dna-kozmetika/
                    Last edited by alison; 16-08-12, 21:08.
                    TRAŽIM LJUDE, ŠTO VIŠE LJUDI,
                    KOJI IMAJU NEOGRANIČENU SPOSOBNOST UVJERENJA
                    DA NE POSTOJI NEŠTO ŠTO JE NEMOGUĆE UČINITI
                    (H. FORD).
                    pridruži nam se u bblj

                    Comment

                    • Ezekiel
                      Alternativa addict
                      • Sep 2011
                      • 335

                      #11
                      ma ok, alergija ili ne al ono...bila sam cijeli dan vani u prirodi u hladu i sutradan me sunce sprzilo po licu ok, to mi je jasno, al ruke su me cijele češale (a nisu bas bile crvene) i na mjestima je bilo onako kao nekakva otvrdnuta koza sa sitnim plikovima...nisam bila u kontaktu s nicim u smislu trave, stabala, itd. a to s tom kozom i cesanjem me uhvatilo taman ima 2 mjeseca, primjetila sam da me bez razloga češe samo donji dio ruku a onda se na desnoj ruci pojavio taj mali dio kože koji je bio kao hrapav i tvrđi od ostatka i tamniji, nije mi bilo jasno...prskam srebrom i sad se to hrapavo povuklo....no nakon ovog dana provedenog vani, pocelo me svrbiti po cijelim rukama tj sve sto je bilo izlozeno suncu, ruke i dio vrata. lice mi je samo izgorilo, ne svrbi al je crveno i boli...sad mazem aloe vera gelom (ruke) i smirilo se al svejedno ako se taknem po tome opet češe..pa eto, nemam pojma sto bi to moglo biti, nisam u doticaju s nicim "nenormalnim" ili alergenskim da mogu ista povezati a procitah na par stranica da bi neki kvazi simptomi te "alergije na sunce" bili takvi.
                      inace ne nanosim kremu za suncanje po tijelu osim neke za djecu faktor 50 na lice al stavim tanki sloj cisto psiholoski da mislim da me sunce ne moze...bravo. al taj dan nisam stavila jer sam mislila da sunce ne moze proci kroz hlad...bravo br. 2

                      Comment

                      • alison
                        back to basic
                        • Mar 2010
                        • 9616

                        #12
                        molim te pročitaj ovaj člana ili više na - > http://www.svjetlost-online.com/kres...un::smile_sun:



                        Drugi dio o kremama za sunčanje

                        Uncategorized 3 Responses »



                        Bok svima!
                        U međuvremenu je sajt svjetlost-online bio hakiran, pa dok se sve opet diglo potrajalo je, a u međuvremenu se ovaj post izgubio pa ga opet lijepim…
                        …U prošlom postu zaustavili smo se negdje na pola puta. Tema su bile sveprisutne, a vrlo toksične kreme za sunčanje. Danas ćemo posao dovršiti, slijede još neki podaci koji se ne nalaze u reklama s preplanulim ljepoticama na nekoj dalekoj plaži na Baliju ili Tahitiju. Dr. Elizabeth Plourde, klinička laboratorijska znanstvenica i medicinska istraživačica, autorica knjige „Sredstva za sunčanje – biohazard: Tretirati kao opasni otpad“ pozabavila se i novim formula a u sredstvima za sunčanje koja se predstavljaju kao formule «širokog spektra».
                        To je zbog toga što proizvođači sada koriste kemikalije koje filtriraju i UVB i UVA zrake. Juhu! No, za stvaranje efekta širokog spektra potrebno je nekoliko kemikalija jer svaka kemikalija pokriva samo jedan dio Sunčevog spektra. A s kombiniranjem kemikalija povezani su problemi. Kemikalije ili metali iz sredstava za sunčanje mogu se deaktivirati prilikom izlaganja suncu u procesu zvanom fotodegradacija. Zbog toga oni više nisu u stanju štititi kožu od Sunčevog zračenja. Kod kombiniranja kemikalija taj se proces odvija brže.
                        Osim toga, studije su utvrdile, piše dr. Plourde, da iako neke kemikalije mogu imati nisku toksičnost kada se koriste individualno, njihove kombinacije stvaraju nove kemijske spojeve koji su daleko toksičniji. Mnoge studije, citirajući da su kombinacije kemikalija sada uobičajene u formulama sredstava za sunčanje, završavaju zahtjevom da sva buduća istraživanja mogućih toksičnih učinaka kemikalija iz sredstava za sunčanje moraju proučavati njihove efekte u kombinacijama. U međuvremenu, te su kombinacije već na policama, reklama, pa i u i na vašoj koži.
                        Plourde razborito piše da je „nerazborito je misliti da individualno odobrene kemikalije nisu potencijalno štetne kada se kombiniraju i stvaraju nove kemijske strukture kad je već dokazano da ni te individualno odobrene kemikalije iz sredstava za sunčanje nisu tako sigurne kao što su nas uvjeravali.“
                        K tomu, UV zračenje pokriva samo mali dio Sunčevog spektra i ono što se sada reklamira kao filteri za Sunčevu svjetlost «širokog spektra» ne pruža svu zaštitu koja nam je potrebna. Od Sunčevog zračenja koje prodre kroz Zemljinu atmosferu na cijeli UVA i UVB spektar otpada samo 4% , vidljivi raspon svjetlosti čini 49%, a blisko infracrveno (NIR) zračenje čini 47%. Ove zadnje, NIR zrake prodornije su, dopiru mnogo dublje od UVA zraka i uzrokuju štetne promjene koje mogu dovesti do raka i fotostarenja kože jer uništavaju kolagen i elastin.
                        Ne znam bih li zbog toga bio sretan ili ne, ali istražuju se brojne nove kemikalije i metode za sprječavanje šteta od NIR-a na staničnoj razini, no za sada nisu pronađena zadovoljavajuća rješenja.
                        Zaključak jest da sredstva za sunčanje (ako zanemarimo sve već navedene šteten nuspojave) štite samo od UVA i UVB zraka, dok štetnije zrake bliskog infracrvenog spektra mogu prolaziti kroz kožu i nanositi nevidljivu štetu. Dokazi jasno govore da je tako, pa ipak reklame i dalje uvjeravaju ljude da će ih sredstva za sunčanje «širokog spektra» zaštititi, čime se stvara još jedan lažan osjećaj zaštićenosti.
                        NARUŠAVANJE RAVNOTEŽE HORMONA
                        U novije vrijeme objavljuju se mnoge studije koje otkrivaju da kemikalije iz sredstava za sunčanje uzrokuju poremećaje kod svih oblika života, piše dr. Plourde. Kemikalije koje se koriste u sredstvima za sunčanje vrlo su jaki hormoni i, kao takve, klasificirane su kao kemikalije koje ometaju endokrini sustav. (Naziv za takve kemikalije je: endokrini disruptori, EDC-i). Kad se unesu u tijelo mogu djelovati kao estrogeni, antiestrogeni, testosteroni ili antitestosteroni, narušavajući prirodnu ravnotežu hormona.
                        Evo jednog primjera: Kad su istraživači štakorima dali kemikalije benzofenon-3 (BP-3), 4-metilbenziliden kamfor (4-MBC) i oktil metoksisinamat (OMC) iz sredstava za sunčanje ustanovili su da se težina maternica ženki štakora povećala, što pokazuje da te kemikalije imaju estrogensko djelovanje.
                        Zabrinutost zbog dobivenih rezultata izrazili su ovim riječima: «Naša otkrića pokazuju da UV zaštitna sredstva treba testirati na endokrinu aktivnost zbog mogućih dugoročnih učinaka na ljude i divlje životinje.»
                        Godine 2008. isti glavni istraživač i njegovi kolege utvrdili su da 4-MBC i 3-benziliden kamfor (3-BC) djeluju i na reproduktivne organe i na središnji živčani sustav. Drugim riječima, na te vrlo osjetljive sustave, a pogotovo na njihov razvoj, hormonski aktivne kemikalije iz sredstava za sunčanje djeluju toksično. Njihovim riječima: «Ti podaci pokazuju da izlaganje spojevima 4-MBC i 3-BC prije i poslije rođenja može omesti seksualni razvoj na razini mozga i reproduktivnih organa.» Drugim riječima, ako ste trudni, možda bi bilo mudro u širokom luku zaobići sredstva za sunčanje, a također ne stavljati ih na male bebe.
                        Spomenuti istraživači su još utvrdili da različite kombinacije kemikalija vrše različite utjecaje.
                        Dr. Plourde navodi da se u SAD-u upotreba sredstava za sunčanje toliko promiče da se benzofenon-3 sada nalazi u krvi 97% Amerikanaca, uključujući 90% onih koji su izjavili da nikada nisu koristili sredstva za sunčanje. Katastrofa. Ta je kemikalija u toliko širokoj upotrebi da je prodrla u američke vodotokove, a pogoni za filtriranje vode ne mogu je ukloniti iz vodovodne vode. Široko rasprostranjena upotreba te kemikalije u tolikom broju proizvoda dovela je do toga da je kod ljudi prisutna u krvi, bez obzira koriste li sredstva za sunčanje ili ne.
                        Drugi način na koji ta kemikalija iz raznih mlijeka za sunčanje prodire u tijelo je kroz pluća. Udisanje tih kemikalija štetno je, a njihova obilna upotreba u SAD-u je dovela je do toga da se nalaze i u kućnoj prašini. Postoje i sredstva za sunčanje u vidu aerosoli, u vidu spreja. Plourde piše: „Nemojte ih koristiti na djeci niti ih sami koristite jer stvaraju pare koje se udišu i prodiru u tijelo preko pluća.“
                        Nadalje, budući da se te kemikalije nalaze u krvi javljaju se i u majčinom mlijeku. Jedna studija koju Plourde navodi pokazala je da su uzorci mlijeka 85% dojilja zagađeni, što znači da djeca piju jake hormone tijekom ključnog, najranijeg razvoja.
                        Mnoge kemikalije iz sredstava za sunčanje spadaju u klasu spojeva zvanih fenoli za koje je poznato da mogu proći kroz posteljicu i ući u fetus. Mladunci štakora koji su izloženi kemikalijama iz sredstava za sunčanje imaju opću, tiroidnu i reproduktivnu zatrovanost, pa se može zaključiti da se i kod djece javljaju iste štetne promjene.
                        SREDSTVA ZA SUNČANJE, AUTIZAM I ADHD
                        Kemikalije iz sredstava za sunčanje mogle bi biti jedan od uzroka porasta učestalosti autizma i poremećaja pažnje s hiperaktivnošću (ADHD) zabilježenih diljem svijeta, piše dr. Plourde:
                        „S obzirom na sve aspekte utjecaja koje kemikalije iz sredstava za sunčanje imaju na fetus u razvoju te na sva obilježja autistične djece, važno je obratiti pozornost na korelacije između toga dvoga. Obilježja autizma zbog kojih je važno istražiti potencijalnu ulogu sredstava za sunčanje u naglom porastu tog poremećaja jesu: spolne razlike, narušena funkcija štitne žlijezde, rasne razlike i porast učestalosti koji je paralelan s porastom upotrebe sredstava za sunčanje. Budući da većina kemikalija iz sredstava za sunčanje djeluje poput estrogena ili antiestrogena, time narušavajući testosteron, jači je potencijalni utjecaj na razvoj muške nego ženske djece. Autizam pogađa više dječaka nego djevojčica u omjeru 4:1.“
                        Ljudski embrij je izvanredno osjetljiv na narušavanje rada štitne žlijezde za vrijeme trudnoće, pa zagađenja iz okoliša mogu unutar maternice omesti normalno sazrijevanje štitnjače kod embrija. Pokazalo se da kemikalije iz sredstava za sunčanje ometaju razvoj štitnjače kod sisavaca, a autizam je povezan s poremećajima štitnjače, posebno za vrijeme rasta fetusa. Abnormalna funkcija štitnjače utječe na razvoj govora i kognitivnih sposobnosti koji su narušeni upravo kod autističnog spektra. U jednoj se studiji tvrdi: «…moguće je da je narušena funkcija štitnjače uzrok nekih simptoma autizma, posebno nerazvijenog govora i mentalnog zaostajanja.» Nadalje, dr. Plourde nas obavještava da bijelci imaju viši postotak kemikalija iz sredstava za sunčanje u krvi te navodi studiju koja je otkrila da je kod pripadnika bijele rase veća učestalost autizma nego kod crnaca, Hispanoamerikanaca i Azijaca.
                        Porast učestalosti autizma paralelan je s porastom primjene sredstava za sunčanje. Sredstva za sunčanje pojavila su se na tržištu 1970-ih, njihova upotreba povećavala se tijekom 1980-ih. Rast učestalosti autizma započeo je 1980-ih. Prema novim istraživanjima, toksična tvar odgovorna za narušavanje formiranja živčanih stanica u kombinaciji s nedostatkom vitamina D identificirana je kao uzrok ADHD-a ili autizma, ovisno o tome u kojem je stadiju bio neurološki razvoj kad je fetus, beba ili dijete bilo izloženo toj toksičnoj tvari.
                        Te veze pokazuju, piše dr. Plourde, da je prijeko potrebno istražiti bi li raširena upotreba kemikalija iz sredstava za sunčanje, u mogućoj kombinaciji s mnogim drugim estrogenskim kemikalijama (npr. pesticidima) koje su uvedene u zadnjih 30 godina, mogla biti povezana s eksponencijalnim rastom učestalosti autizma do kojeg je također došlo u posljednjih trideset godina.
                        OPASNOSTI OD NANOČESTICA
                        Velik problem s dalekosežnim posljedicama u tome je što se u sredstvima za sunčanje koriste materijali poput nanočestica koji su relativno novi za čovječanstvo. Malo je kvantitativnih analitičkih tehnika kojima se mogu mjeriti te čestice u prirodnim sustavima. Metalni oksidi titanijev dioksid (TiO2) i cinkov oksid (ZnO) koriste se u sredstvima za sunčanje zato što blokiraju UVA i UVB zrake. Prirodno se javljaju kao gusti, bijeli, neprozirni prahovi, prerađuju se u bijele paste koje se mogu mazati po koži, posebno nosu (što običavaju činiti spasioci na plažama). Kako bi ti oksidi bili prozirniji oku proizvođači ih usitnjavaju do čestica nanometarske veličine.
                        Upotreba nanočestica u formulama sredstava za sunčanje odobrena je bez testiranja zato što se smatra da su ti spojevi bezopasni u njihovom punom, prirodnom stanju ili krupnijim oblicima. Međutim, znanstvenici otkrivaju da radikalno smanjena veličina dovodi do radikalno drugačijih ponašanja tih oksida.
                        Istraživači s Kalifornijskog sveučilišta u Los Angelesu utvrdili su da potomci miševa koji su bili izloženi TiO2 imaju izbrisane velike dijelove DNK.9 Budući da to pokazuje da nanočestice prolaze kroz posteljicu, vjerojatno je da se oštećenja mogu javiti i kod ljudskih beba koje su u maternici izložene tim metalnim oksidima mikroskopske veličine. Drugi su znanstvenici utvrdili da nanočestice TiO2 ne samo što prolaze kroz staničnu membranu nego ulaze i u jezgru stanice gdje uzrokuju štete na DNK i ometaju normalnu diobu stanica. Jednako važno otkriće predstavlja rad drugih koji su otkrili da su te nanočestice toliko sićušne da prolaze kroz zaštitnu krvno-moždanu barijeru tako da mogu uništavati neurone u mozgu.
                        UBIJANJE MORA SREDSTVIMA ZA SUNČANJE
                        Istraživači sada tvrde da su te sićušne čestice puštene u masovnu upotrebu prije nego što su obavljene studije koje bi utvrdile da ne nanose štetu slatkovodnom i morskom životu. Recimo, fitoplankton je od ključne važnosti za naš planet. Ne samo što je početak morskog prehrambenog lanca nego se procjenjuje da je odgovoran za stvaranje 50–90% svjetskog kisika. Jedna studija iz 2010. utvrdila je da nanočestice ZnO ubijaju plankton, dok su druge utvrdile da su nanočestice ZnO izuzetno toksične, a nanočestice TiO2 štetne za morski život. Istraživači su izračunali da općenito danas u svjetskim oceanima ima 40% manje fitoplanktona u usporedbi s podacima iz 1950. Budući da je dokazano da nanočestice cinkovog oksida ubijaju fitoplankton, nužno je da prestanemo zagađivati oceane kemikalijama iz sredstava za sunčanje.
                        Brojne studije u današnje vrijeme otkrivaju da su te nanočestice toksične za ribe i da ih se može naći u njihovim škrgama, jetri, srcu i mozgu. Osim toga, kemikalije u sredstvima za sunčanje toliko su hormonski aktivne da ribe koje su im izložene daju potomke s mješavinom muških i ženskih reproduktivnih organa, toliko velikim oštećenjima da se neke čak prestaju mrijestiti. Istraživači su skovali naziv «međuspol» za to kemijski pogođeno potomstvo.
                        Osim toga, TiO2 i ZnO, te kemikalije iz sredstava za sunčanje, čak i u vrlo niskim koncentracijama (recimo onim kao kad tušem sperete sredstvo za sunčanje) potpuno izbijele (tj. ubiju) koralj za 96 sati. Kemikalije koje uzrokuju ugibanje već su spomenuti BP-3, OMC i 4-MBC kao i konzervans butil paraben (BP).
                        Izbjeljivanje koralja postalo je globalni problem za koji se okrivljuje globalno zagrijavanje (zijeeeev), ali pitanje je kad se počeo javljati. A započelo je naglim rastom broja turista u zahvaćenim područjima. Ni u koraljnom grebenu u Belizeu ni u australskom Velikom koraljnom grebenu nije bilo bijeljenja koralja sve dok ih nije počeo posjećivati veliki broj turista. Stres koji uzrokuju kemikalije iz sredstava za sunčanje smanjuje sposobnost koralja da se prilagodi blagim promjenama temperature vode.
                        Budući da su svjetski oceani važan izvor hrane, svakako bi bilo mudro ili barem nesuicidalno posvetiti pažnju nestanku morskih živih bića. Možda o tome treba razmisliti kad slijedeći put zakoračite u vodu obilno namazani mlijekom za sunčanje
                        ČUVAJTE SE PROIZVODA NA KOJIMA PIŠE DA SU PRIRODNI ILI BEZOPASNI
                        Postalo je moderno da proizvođači sredstava za sunčanje tvrde da su njihovi proizvodi «prirodni» ili «bezopasni». Svakako ne očekujem da na svoj proizvod napišu da je neprirodan ili opasan, no možda bi bilo sportski barem pristojno šutjeti. Jer, čak i ako na njima piše da nisu štetni za koraljne grebene, ti proizvodi često sadrže kemikalije za koje je dokazano da uništavaju koralje. Neki proizvođači tvrde da koriste samo «krupni» oblik titanijevog dioksida i cinkovog oksida i da ne koriste nanočestice, što bi njihove proizvode trebalo učiniti sigurnima. U stvari, nema načina da se sitnije čestice odvoje i osigura da dobivate samo krupnije čestice, piše dr. Plourde.
                        Izbjegavanje štetnih kemikalija iz sredstava za sunčanje koja se danas proizvode prva je linija obrane vlastitog zdravlja i naše drage prijateljice, biosfere Planeta. Barem preko ljeta.
                        Knjiga Sredstva za sunčanje – biološka opasnost sadrži cjelovite popise svih kemikalija iz sredstava za sunčanje, prema zemljama u kojima su odobrene, pa se može provjeriti sadrži li neki proizvod štetne kemikalije. Nažalost, postalo je nužno čitati sve deklaracije na svim proizvodima za njegu kože jer većina kozmetike, losiona za tijelo i šampona sadrži kemikalije iz sredstava za sunčanje. Titanijev dioksid najčešća je kemikalija i dodaje se čak i u razne prehrambene proizvode koji se prodaju u prodavaonicama mješovite robe kao i u prodavaonicama prirodne hrane. Kemikalije iz sredstava za sunčanje nalaze u ogromnom broju proizvoda u rasponu od parfema pa sve do pudinga.
                        ANTIOKSIDANSI IZ HRANE I PRIRODNA ZAŠTITA KOŽE
                        I što sad?
                        Postoji li neko rješenje da se ipak na moru ne trebamo stalno skrivati u hladu?
                        Bar ako ste vlasnik neke posebno osjetljive kože. (To navodim zato jer poznam ljude koji kažu da imaju osjetljivu kožu ili su jako bijeli, pa mi to navode kao razlog zašto se mažu kad se u razgovoru dotaknemo te teme, a ja u vezi nje mogu samo reći da nisam na sebe stavio ni kap nikakvog sredstva za sunčanje već barem tri desetljeća, a nikad nisam niti izgorio niti imao opekline. Istina jest da se nisam baš ni pržio na suncu po cijele dane – to mi je čak malo neugodno jer mi je prevruće – ali nisam se baš ni čuvao, sve je uvijek nekako išlo spontano i postupno, dok na kraju ne bih postao ‘crnac’. Neki kažu da je to zato jer imam nešto tamniju kožu. Ok, može bit’, mada sam vidio i neke bijelje ljude, poput mog starog, koji se baš nisu mazali – ili jesu tek dan ili dva – pa nisu ni izgorili. U svakom slučaju, ima nas raznih pa isti recepti ne vrijedi za svakoga).
                        Dobra je vijest da su tijekom godina objavljene brojne studije koje dokazuju da su antioksidansi vrlo djelotvorni kao prirodna zaštita kože od Sunčevog zračenja.
                        Ako je u prošlosti bilo mnogo razloga da jedete hranu koja je bogata antioksidansima, zbog tih otkrića danas ih ima još i više. Antioksidansi ne štite samo od ultraljubičastog zračenja, kao što to čine sredstva za sunčanje, nego i od bliskog infracrvenog zračenja, čime tijelu pružaju daleko veću zaštitu od uske pokrivenosti UV spektra koju pružaju individualna kemijska sredstva za sunčanje.
                        .
                        Tijelo je stvoreno tako da proizvodi prirodne kemikalije za zaštitu od sunca koje su mu potrebne da se zaštiti pod uvjetom da ima na raspolaganju neophodne sirovine. Sredstva za sunčanje budućnosti najvjerojatnije će sadržavati antioksidanse u kombinaciji sa savjetom potrošačima da konzumiraju velike količine antioksidansima bogate namirnice.
                        LEKCIJE IZ AUSTRALSKOG PROGRAMA SUNSMART
                        Može se učiti i iz nekih dijelova australskog programa SunSmart i njegovih medijskih poruka koje potiču zdravorazumsko zaštitno ponašanje i korištenje posebne odjeće za zaštitu od Sunčevih zraka, samo ako bi se uspjelo izbjeći tendencije prema histeričnom strahu od Sunca. Recimo, taj je program ponovno uveo u modu stil odijevanja koji pokriva veću površinu kože, uključujući ogrtače za djecu. Budući da naša koža mora stvarati vitamin D nije dobro potpuno se zaštititi od sunca. Osim toga, ten koji se dobije izlaganjem suncu koristan je kao zaštita stanica od štetnog Sunčevog zračenja. Može se početi tako što će se nositi odjeća dužih rukava te suknje ili hlače, pa i kape, kao što su radili naši preci prije samo pola stoljeća. Rekao bih da se postupno može smanjivati količina odjeće, osim u onim najžešćim sunčanim satima dana, no nikad se niti nije trebalo u te sate luđački izlagati suncu
                        Međutim, kad smo kod odjeće. dr. Plourde navodi da je potrebno čuvati se tekstila ili odjeće koja je dizajnirana i proizvedena za zaštitu od UV zraka, jer je impregnirana nanočesticama titanijevog dioksida ili cinkovog oksida (mada osobno nisam niti čuo da postoji takva odjeća. Možda nisam dovoljno napredan.) Koža apsorbira nanočestice iz materijala koji je s njom u dodiru. Uz to, te nanočestice ispiru se u tolikoj mjeri da ta odjeća poslije otprilike 20 pranja više ne pruža zaštitu. K tomu, nanočestice iz vode kojom se pere odjeća završe u rijekama i narušavaju naše vodene ekosustave.
                        No, program SunSmart nije baš potpuno ‘smart’ jer njegova cjelovita poruka glasi: «Obuci! Namaži! Pokrij! Pobjegni! Zaštiti!» pa tako promiče upotrebu sredstava za sunčanje kao dijela procesa zaštite. Osobno mi se i ovi histerični uskličnici čine viškom Ja bi ga sročio ovako: „Obuci. Pokrij. Skedni u hlad. Jedi namirnice pune antioksidanse.“
                        Svakako, elementarna je stvar – ne treba ostati na suncu duže nego što to tijelo može podnijeti, ovisno o tipu vaše kože. Može se provesti i razumna količina vremena na suncu, a ne svo vrijeme. Može se sjeditu u hladu. Koristiti gusto tkane tekstile i materijale koji blokiraju Sunčeve zrake; što je tkanje gušće bolje je za zaštitu vašeg tijela i, na kraju krajeva, cjelokupnog života na Planetu. Kemikalije iz krema za sunčanje štetno djeluju na svjetske ekosustave, otkriveni su u svim testiranim slatkovodnim i morskim vrstama i dolazi do njihovog koncentriranja u hranidbenim lancima obaju sustava. Jedna europska studija otkrila je kemikalije iz sredstava za sunčanje u jezerima i rijekama, što pokazuje da su te kemikalije već zagadile svjetske vodene sustave.
                        Ako se želi biti ekološki osviješten i aktivan, može se reći da će već samo prestanak upotrebe sredstava za sunčanje, osim osobnog zdravlja, uvelike pomoći ne samo koraljima, planktonu i ribama nego i djeci, uključujući onu koja još nisu rođena. Budući da su antioksidansi jednostavna zaštita nema potrebe za tim silnim zagađivanjem.
                        Vjerujem da postoje djelotvorni proizvodi za zaštiti od sunca ako nam je baš gušt ležat na plaži ili ako smo na jedrenju, a siguran sam da su poznati od davnina, samo su zaboravljeni. Vidio sam da se neki ljudi mažu maslinovim uljem, što je samo po sebi sigurno dobro jer većina ulja su ljekovita i hranjiva, a staro pravilo i glasi – nemoj stavljati na kožu što ne bi stavio u usta. No, ne znam je li baš maslinovo ulje prava zaštita ili postoje i neke druge biljke koje nam je priroda dala u tu svrhu, kao što nam je kantarionovo ulje dalo za liječenje opeklina. Svakako, trebali bismo moći raditi i igrati se na suncu bez brige da će kemikalije koje se nanose na kožu učiniti više štete nego koristi.
                        Prvi korak je vjerojatno poboljšanje prehrane i prestanaka vjerovanja da se može boraviti na suncu 10, 20 ili 30 puta duže nego što naše tijelo može podnijeti. Razumno je poštovati granice onoga što tijelo može podnijeti bez opasnosti i s njim surađivati kako bismo mu omogućili da se prirodno zaštiti.
                        Do slijedeće prilike, čitamo se!

                        Posted by Krešimir Mišak at
                        TRAŽIM LJUDE, ŠTO VIŠE LJUDI,
                        KOJI IMAJU NEOGRANIČENU SPOSOBNOST UVJERENJA
                        DA NE POSTOJI NEŠTO ŠTO JE NEMOGUĆE UČINITI
                        (H. FORD).
                        pridruži nam se u bblj

                        Comment

                        • Ezekiel
                          Alternativa addict
                          • Sep 2011
                          • 335

                          #13
                          ja imam jako osjetljivu kozu + vitiligo pa od sunca bjezim ko od vraga...doslovno...a sto se kreme tice, nanosim je jako malo iskljucivo na lice...ova:


                          al ono...znam da su sve kreme na koncu vise otrovne nego sto pomazu

                          Comment

                          • DeteSvetla6
                            .
                            • May 2009
                            • 8604

                            #14
                            well

                            alergija na sunce... javite nam kad dobijete i alergiju na vazduh i vodu (((:

                            Comment

                            • Uoo
                              OOn
                              • Oct 2009
                              • 12425

                              #15
                              aaaahahhahaha
                              Uistinu, Bog je tako ljubio svijet te je dao svoga Sina Jedinorođenca da nijedan koji u njega vjeruje ne propadne, nego da ima život vječni.
                              Ivan 3:16

                              Comment









                              Latest Topics

                              Collapse

                              • lozinka
                                Svrab
                                by lozinka
                                Pozdrav, imam 27 godina.
                                Godinama se patim sa svrabom, isao sam kod dermatologa, davala mi je neke gelove, malo pomogne ali ne puno. Vadio sam krv...
                                12-04-24, 09:08
                              • nensav
                                Šta je hromoterapija
                                by nensav
                                malo poznata metoda lečenje bojama



                                Ceo...
                                21-03-24, 08:52
                              Working...
                              😀
                              😂
                              🥰
                              😘
                              🤢
                              😎
                              😞
                              😡
                              👍
                              👎