Ovo je diskusija na temu Uzroci, simpomi i dijagnoza upale jajnika u podforumu Bolesti i stanja kod žena Upala jajnika (oophoritis) jest jedan od oblika upalne bolesti zdjelice (pelvic ...
Upala jajnika (oophoritis) jest jedan od oblika upalne bolesti zdjelice (pelvic inflammatory disease - PID). Infekcija nastaje uspinjanjem mikroorganizma iz donjih dijelova ženskog spolnog sustava i jedan je od važnijih uzroka izvanmaternične trudnoće, neplodnosti i kronične boli u zdjelici. Upalu jajnika treba razlikovati od drugih oblika boli u trbuhu.
Nastanak
Infekcija se uspinje nakon što bakterije koloniziraju vrat maternice te se šire na maternicu, jajovode i jajnik. Bakterije Neisseria gonorrhoeae (uzročnik gonoreje) i Chlamydia trachomatis tipično uzrokuju upalnu bolest zdjelice. Ovi se uzročnici rijetko izoliraju iz tkiva jajnika; češće potiču infekciju drugim bakterijama. Ako se upala jajnika ne liječi, oko jajovoda i jajnika se može stvoriti ograničena gnojna nakupina koja se naziva tubo-ovarijski apsces.
Dob
Upala jajnika je najčešća kod žena u dobi mlađoj od 25 godina.
Simptomi
- bol u trbuhu
- bol u zdjelici
- iscjedak iz rodnice
- bolan vaginalni spolni odnos
- povišena tjelesna temperatura
- zimica
- mučnina
- povraćanje
Liječnik prilikom pregleda nalazi:
- tjelesnu temperaturu veću od 38 °C
- osjetljivost donjih kvadranta trbuha prilikom pipanja
- gnojni iscjedak
- bolna osjetljivost vrata maternice na pomicanje
- bolnost jajnika
- masa u području jajnika 8ako je nastao tuboovarijski apsces)
Uzroci
Glavni uzroci upalnih bolesti zdjelice su spolno prenosive bolesti koje su najčešće u mlađoj, spolno aktivnoj populaciji, uz više spolnih partnera. Spolno prenosive bolesti su, nažalost, najčešće bez simptoma ili s tako blagim simptomima da im osoba ne pridaje važnost pa se teško otkrivaju.
Čimbenike rizika možemo ovako sumirati:
- nezaštićeni seksualni odnos
- višestruki spolni partneri
- visoko rizično seksualno ponašanje
- imunosupresija (poremećaj imuniteta)
- instrumentalni pregledi genitalnog trakta (endometrijska biopsija, …)
- unutarmaternični kontracepcijski uložak (spirala)
Diferencijalna dijagnoza
Kod pojave ovih simptoma, osim upale jajnika treba sumnjati na neke od slijedećih bolesti:
- tumori jajnika
- upala crvuljka (slijepog crijeva)
- nebakterijska upala mokraćnog mjehura
- diverticulitis
- izvanmaternična trudnoća
- upalne bolesti probavnog sustava - gastroenteritis
- upala limfnih žila crijeva - mezenterijski limfadenitis
Dijagnoza
Dijagnoza upale jajnika postavlja se na temelju razgovora s bolesnicom, pregledom, laboratorijskih tehnika, histoloških pretraga i različitih tehnika snimanja i oslikavanja jajnika i trbušne šupljine.
Laboratorijski nalazi koji su potrebni: kompletna krvna slika, diferencijalna krvna slika, analiza urina (u svrhu isključenja upale mjehura), test na trudnoću (isključenje izvanmaternične trudnoće), mokri preparat iscjetka iz rodnice, bakterijske kulture vrata maternice na gonokok (Neisseria gonorrhoeae) i klamidiju (Chlamydia trachomatis) kako bi se isključila ili potvrdila infekcija ovim bakterijama.
Od snimanja najjeftiniji i široko pristupačan je ultrazvuk koji će isključiti prisutnost tuboovarijskog apscesa.
Ostale metode uključuju dijagnostičku laparoskopiju koja se obično radi tek kada je dijagnoza nejasna.
Serološki testovi na hepatitis B virus, hepatitis C virus, sifilis i HIV su potrebni jer se navedeni uzročnici mogu naći kos osoba uključenih u visoko rizične seksualne aktivnosti.
Histološka pretraga radi se u slučajevima kad se slučajevi procjenjuju kirurškim zahvatom.
www.ikm.hr
Velicina ljudske duse mjeri se kolicinom oprastanja
U većini slučajeva prezervativ je sigurna metoda zaštite od spolnih bolesti, ali treba voditi računa o predigri (gdje bi se dodirom spolovila, bez penetracije mogao prenijeti uzročnik).
Izvan maternična trudnoća nema veze s prezervativom. Ako nastane trudnoća (oplodi se jajna stanica) a ista se ne smjesti unutar maternice, tada nastaje vanmaternična trudnoća. Karalterizirana je jakom probadajućom boli u donjem dijelu trbuha. na tu bol treba hitno reagirati, jer se u pravilu jajovod u kojem se smješta oplođena jajna stanica mora kirurški otkloniti. To može (ali i ne mora) predstavljati problem za buduće trudnoće.
Apropo upale jajnika, neki se uzročnici mogu u tijelo unijeti (osim nezaštićenim spolnim odnosima) i tamponima koji se neredovito mijenjaju, ili se u tijelo unose prljavim rukama. Kod svake boli u području jajnika, maternice i vanjskog spolovila žena treba promptno reagirati i potražiti pomoć ginekologa koji će pregledom, ultrazvukom ili brisevima utvrditi uzročnika boli i dati terapiju.
Apeliram na sve žene da ozbiljno pristupe tim problemima, u bilo kojoj dobi, jer se jedino pravovremenom reakcijom mogu spriječiti komplikacije i izbjeći još veći problemi.
ludice ovisi čime je izazvana bol u stomaku. Nalaz krvi i nalaz urina može dati neke prve informacije. Urinokultura može dati više informacija. Ako ti je neugodno otići kod gina (a trebala bi, vjeruj mi, i nije nikakav bauk, već normalan pregled liječnika. BTW meni je bezbolnije odradit ginekološki nego stomatološki pregled) odi kod dr. opće prakse po uputnice za krvnu sliku i urin, pa ćete onda saznati da li ti je potreban gin.pregled ili nije. Samo hrabro, to je normalan dio ženskog života i brige za zdravlje. Ako te bilo šta zanima u vezi gin. pregleda piši mi PP.