Trihinela spiralis

Collapse
X
 
  • Vrijeme
  • Show
Clear All
new posts
Advertisement
  • Acarya
    Okupan svjetlošću
    • Jul 2009
    • 2191

    Trihinela spiralis

    Trihineloza je bolest ljudi i životinja uzrokovana parazitima koji pripadaju klasi nematoda (Nematodes).
    Trihinela je mali valjkasti crv. Mužjak je manji od ženke i dužina mu se kreće između 1,4 i 1,6 mm, a širina mu iznosi oko 0,04 mm. Ženka je dužine 3-4 mm i širine oko 0,06 mm.

    Ženka ima dugu matericu koja ispunjava tjelesnu šupljinu. Zadnji dio materice sadrži jajašca u raznim stadijumuma razvoja, dok se u prednjem dijelu nalaze slobodne larve. Razvoj od jajeta do slobodne larve traje tri dana.

    Kada čovjek ili životinja pojedu meso u kome se nalaze učahurene (inkapsulirane) larve trihinele, one se pod uticajem sokova digestivnog trakta oslobađaju svojih čahura i brzo rastu. U crijevima sazrijevaju u spolno zrele mužjake i ženke i tamo se hrane tkivnim sokom, koristeći kisik iz tkiva. Nekoliko dana nakon infekcije dolazi do parenja muških i ženskih trihinela. U početku je broj muških i ženskih trihinela jednak, dok se kasnije broj mužjaka smanjuje.

    Larvice se iz crijevnog zida šire po cijelom organizmu na tri načina: preko portalnog krvotoka, putem limfe i direktnom migracijom kroz vezivno tkivo i tjelesne tekučine. Kada putem krvi dođu u krvne kapilare koji se nalaze u mišićima, larvice probijaju zid kapilara i dolaze u vezivno tkivo mišića, migrirajući sve dalje dok ne dođu do mišićnog vlakna. Ove larvice, tzv. putujuće trihinele, nisu još dovoljno zrele da bi mogle izazvati infekciju u organizmu drugog domaćina.

    Putujuća trihinela probija ovojnicu (sarkolemu) mišićnog vlakna, ulazi u samo mišićno vlakno, gdje nastavlja svoj rast i razvoj. Pri tome, ona, svojim prisustvom, kao i toksičnim produktima svoga metabolizma izaziva degeneraciju mišićnog vlakna, zbog čega vlakno gubi poprečnu prugavost, što je jedna od karakterističnih promjena.

    Krajem prvog i tijekom drugog mjeseca oko trihinele počinje se stvarati kapsula, koja je krajem trećeg meseca potpuno oformljena. U jednoj kapsuli se obično nalazi jedna, a ponekad dvije ili tri trihinele.Trihinela se razvija u poprečno prugastim mišićima koji su najaktivniji tijekom života životinje i koji su dobro opskrbljeni kisikom. To je prije svega, mišićni dio dijafragme.





    Domaći glodari imaju veliki značaj u širenju ove bolesti. Odavno se zna da je štakor osnovni domaćin i rezervoar trihineloze - on u sebi ovog parazita održava ili ga prenosi na drugog štakora (kanibalizam kod štakora je raširen). Od štakora se zaražavaju svinje, a od svinja čovjek.
    Čovjek se obično zarazi jedući nedovoljno kuhano ili pečeno, a najčešće nepropisno sušeno mesa zaražene svinje. Rjeđe se javljaju manje epidemije vezane uz uživanje mesa divlje svinje ili medvjeda.

    Trihineloza se može prenjeti sa zaražene na zdravu svinju i onda kada se zdrave svinje hrane neprokuhanim klaničnim otpacima koji potiču od trihineloznih svinja.
  • Acarya
    Okupan svjetlošću
    • Jul 2009
    • 2191

    #2
    DIJAGNOZA

    Dijagnoza se postavlja na osnovi karakterističnih kliničkih simptoma bolesti (povišena temperatura, bolovi u mišićima, edem vjeđa) te na osnovi podataka o konzumiranju potencijalno zaraženog mesa.
    U krvnoj slici bolesnika imamo karakteristične promjene (povišene vrijednosti leukocita, s povećanim brojem eozinofila u diferencijalnoj krvnoj slici, te povišenje vrijednosti mišićnih enzima). Za potvrdu bolesti mogu se koristiti i serološki testovi, koji postaju pozitivni tek tijekom trećeg tjedna bolesti, a mogu ostati pozitivni nekoliko godina.




    TOK BOLESTI



    1. ABDOMINALNI SINDROM
    Bolovi, dijareja, povraćanje, toksični šok


    2. OPĆI TRIHINELOZNI NESVOJSTVENI SINDROM
    Febra, mialgija, peroorbitalni edemi, eozinofilija (oprez: influenca)

    3. ALERGIJSKI VASKULARNI SINDROM
    Edemi očnih kapaka, a ponekad cijelog lica, hemoragije konjunktiva i retine, a u post-mortem dijagnostici i mozga, pluća, endokarda, perikarda, pleure i peritoneuma

    4. ZNAKOVI INVAZIJE MIŠIĆNOG TKIVA
    Mialgija, tendencija imobilizacija tijela, kontrakture mišića, simptomi koji u neliječenih osoba mogu trajati i godinama

    5. METABOLIČKI POREMEĆAJI
    Hipoalbuminemija, hipokalcemija i hipoglikemija

    6. KOMPLIKACIJE U KASNIM STADIJIMA BOLESTI
    Kardiovaskularne, neurološke i pulmonalne smetnje i poremećaji vida

    7. UZROCI SMRTI
    Akutni vaskularni ili toksični šok, miokarditis, encefalitis i pneumonija



    LIJECENJE
    Za liječenje trihineloze nema pouzdanog, specifičnog lijeka.
    Osnovno kod trihineloze je mirovanje, a zbog bolova i povišene temperature mogu se davati sredstva za snizavanja temperature.
    Te uklanjanje simptoma bolesti.



    PROFILAKSA

    podrazumijeva termičku obradu klaničnih otpadaka ili pomija, jer u suprotnom oni predstavljaju potencijalni izvor zaraze za životinje i glodare koji ih konzumiraju,
    -sistematsku deratizaciju,
    -propisno neškodljivo uklanjanje leševa,
    -informiranje proizvođača, potrošača i lovaca o ovom oboljenju
    -triheneloskopski pregled mesa

    Comment

    • Acarya
      Okupan svjetlošću
      • Jul 2009
      • 2191

      #3
      TRIHINELOSKOPSKI PREGLED MESA

      Trihineloskopski pregled mesa ima najznacajnji utjecaj preventive u slucaju trihinele.
      Dijafgragmu ili osit velicine kutije sibica potrebno je donjeti na pregled u veterinarsku ambulantu gdje ce se postupkom umjetne digestije ili pregledom na trihineloskopu utvrdti moguca licinka trihinele.
      Pregled placa vlasnik svinje.
      U slucaju pozitivnog nalaza drzava je odvojila iz proracuna financije kojima ce se vratiti naknada za nastalu stetu.
      Pregled divljih svinja vrsi se po trosku donositelja na veterinarskome institutu.Te potrebna je potvrda o lovu ovjerena u lovackom drustvu,kao i dozvola o lovu.
      Maloljetna osoba nema pravo donjeti uzorak na pregled,te svi uzorci moraju imati prilozene usne markice .

      Comment











      Latest Topics

      Collapse

      Working...
      😀
      😂
      🥰
      😘
      🤢
      😎
      😞
      😡
      👍
      👎