nemaju veze sa poliesterima nego sa polimerima i malo paznje kad se nesto pise.to steti svima(mislim da i ti radis sa poliesterima)
wikipedija:
Ftalati su esteri ftalatne kiseline i alifatskih alkohola. To su hlapljive tekućine koje se dodaju plastici polimera za povećanje njihove mobilnosti. Također su poznati kao plastifikatori ili omekšivači. To znači da se nalaze u gotovo svemu što nas okružuje.
Oni rade tako da glade unutarnje kretanje molekula polimera. Polimer polivinil klorid (PVC), bez dodatka omekšavala bi bio vrlo težak i krhak i praktički beskoristan za tehničke primjene. Sa dodatkom omekšivača postaje fleksibilan i elastičan. Koristi se za potplate cipela (primjer: zamislite cipele za hodanje, čije su potplate krhke i lomljive). Najviše se dodaju omekšivači polimerima koji se upotrebljavaju u prehrambenoj industriji. To su folije za zamatanje hrane i ostalog. Pri tome može doći do kontaminacije hrane omekšivačima. Osim ftalata, plastifikatori se koriste kao aditivi, epoksidirano sojino ulje, te neki sulfonamidi. Za određivanje ftalata u hrani i drugih medija se uglavnom koriste analitičke tehnike tekućine i plinske kromatografije u obliku različitih detektora, kao što su masa - selektivni detektori, spektrofotometri. Razina ftalata u hrani: vruće masti i proizvoda pohranjenih u PVC ambalažu, značajno podiže nivo ftalata. U proizvodima koji su pohranjeni u ambalažama od nehrđajućeg čelika ili stakla, razina ftalata je zadovoljavajuća, a svodi se na 500ng / g. Ti znakovi ukazuju na to da visoke temperature i masna, topla hrana u kontaktu sa PVC proizvodima može uzrokovati visoku razinu ftalatne kontaminacije.
Novija istraživanja sve češće potvrđuju štetan utjecaj ftalata, kako na čovjeka, tako i na čitav okoliš. Ftalati na ljudski organizam djeluju kao hormonski disruptori, što znači da remete ravnotežu hormona u živim bićima, što uzrokuje sve veću feminiziranost mužjaka. Osim toga, dokazana je i njihova kancerogenost, koja se prvenstveno manifestira u obliku zloćudnog raka dojke i raka testisa. Ftalati uzrokuju razne malformacije na tkivu testisa, i slabiju plodnost muške populacije.
Dimetil ftalat (DMP) Dietil ftalat (DEP) Butil benzil ftalat (BBP) Di-n-butil ftalat (DBP) Di-n-oktil ftalat (DOP)
"Epoxy je nesporno najbolje ljepilo za laminiranje kako već rekoh tankih furnirskih ploča, za izradu vrhunskih jedrilica u kombinaciji sa kevlarom, i sl. Epoxy je kopolimer, dakle nastaje polimerizacijom dva različita kemijska spoja, "resina" i "hardenera", najčešće su to epichlorohydrin i bisphenol - A, konkretno kod WEST sistema ( ili system 3 ) hardener je TETA - trietilentertamin, koji je na spisku najtežih otrova (uništava jetru i bubrege, doslovno).Uopće ne smrdi ( kao stiren, razrjeđivač poliesterske smole, također otrovan, jako smrdi ali je "mala maca" za TETA i DETA ) tako da osoba koja radi sa tim materijalima najčešće nije svjesna sa čime barata, dok ne osjeti zdravstvene probleme. Međutim treba reći da epoksidni međupremazi (npr HIPROTECT od Hempela) ili slični Veneziani proizvodi, nemaju taj stupanj otrovnosti."
"Epoxy resins were first introduced about 10 years ago. Toxic effects, particularly dermatitis,
have been frequently described. An investigation into the possible causes of pathological sequelae
following the use of epoxy resin/amine mixtures has been undertaken. The cause of most cases of
dermatitis and sensitization appears to be uncombined amine which is present in recent mixtures and
persists in hardened resin for long periods. The results of experiments with two of the most
commonly used resin/amine mixtures confirm this. Cold-cured resins are more dangerous and
remain so even when hardened. A simple theory is suggested for the mechanism of the reaction
between epoxy resins, amines, and biological systems. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/arti...00210-0001.pdf "
“Ne vjeruj zato što je to mudrac rekao, ne vjeruj zato što je to uobičajeno mišljenje, ne vjeruj zato što je to zapisano, ne vjeruj zato što netko drugi to vjeruje, nego prosudi istinu i nakon što ju pažljivo ispitaš i raščlaniš i uvidiš da će svima činiti dobro, živi u skladu s njom i pomozi drugima da čine isto. – Buda
orgonite africa citat
See it in a different way: Isn’t it fun, that we can defeat the plans for global control by the self-proclaimed elite, using exactly the addictive substances that are most pivotal in their global enslavement policies: mineral oil (resin) and sugar.
ma glupo je uopce o tome raspravljat.sve je plastika i to otrovna oko nas u zivotu.vec bi sto puta morao umrijeti koliku sam kolicinu polipropilenskih tvari unio u sebe kroz zivot.paradox je kako oni gore kazu sve to pobijediti orgonitima od istih materijala
Cold-cured resins are more dangerous and remain so even when hardened.
svakako bih volio čuti zašto?
poznata je stvar da je epoksi potpuno polimeriziran nakon 24h (barem ovaj koji ja koristim) isto kao što je poznata stvar da epoksija ima mali milijun vrsta...
na galeriji smo OT, pa ne bi bilo loše da se ovaj dio o materijalima prebaci na adekvatniju temu: sastav orgonita itd.
svakako malo pažnje ne škodi, jer znam s čime radim...
pa normalno da je polimer ali ne polimer u kojem je flatat.inace 70% stvari su polimeri sve sto polimerizira.
ovo ti je slika sa fakulteta za materijale prof.dr.scr pomenica i katalizator u poliesterima je strien (desna strana slike) i on umrezava molekule poliestera.a sam materijal koji mi dobijemo kad izradimo orgonite od poliesterske smole i katalizatora(stirena) je takozvani duromer jer se dobiva umrezavanjem smole i katalizatora.
nema smisla vise, ti koristi sto zelis pa onda ispada da i epoxi i poliester koji rabis da su izuzetno opasni.
ja cu koristit poliester sa katalizatorom u kojem pise da je stiren ,je da smdi ali sam nasao neku mjeru pa vec sutra nema miris.
da puno ne razmisljas i ne trazis evo ti sa wikipedije i vise necu polemizirat.ako ti ni ovo nije dostatno e pa neznam....
wiki
Stiren (također poznat i kao vinil-benzen, cinamen, stirol, etenbenzen, fenetilen, fenileten, stiropol) je hemijski organski spoj koji spada u grupu aromatskih ugljikovodika. Hemijska formula mu je C6H5CH=CH2. Pod normalnim uslovima je uljasta tekućina, koja lahko isparava. Ima slatkast miris ako je čist, a zbog nekih primjesa može imati i neugodan. Stiren je veoma važan međuproizvod u proizvodnji vrlo važnog sintetičkog materijala polistirena.
prijatelju, katalizator koji koristiš za poliester je MEKP i evo ti njegov sastav:
Methyl Ethyl Ketone Peroxide:
Peroxide: 15-40% CAS # 1338-23-4
Dimethyl Phthalate: 40-70% CAS # 131-11-1
Methyl Ethyl Ketone: 1 - 5% CAS # 78-93-4
SMOLA sadrži u sebi stiren već kada ju kupiš...on služi smanjenju viskoznosti, i zato je eko-poliester s kojim radim više tekući, nego onaj iz Hempela, jer SMOLA ima manje stirena u sebi...zato jeste eko (50% manja emisija stirena), i zato znam razliku između njih, jer sam radio s obadvije...i radim sa poliester smolom već 3god.
zbog stirena smola smrdi i bez katalizatora...
The use of unsaturated polyesters and additives such as styrene lowers the viscosity of the resin...
The initially liquid resin is converted to a solid by cross-linking chains. This is done by creating free radicals at unsaturated bonds, which propagate in a chain reaction to other unsaturated bonds in adjacent molecules, linking them in the process. The initial free radicals are induced by adding a compound that easily decomposes into free radicals. This compound is usually and incorrectly known as the catalyst. Substances used are generally organic peroxides such as benzoyl peroxide or methyl ethyl ketone peroxide...
bas najbolje ne znam engleski pa evo bosanski wiki o stirenu(a o tome imamo polemiku)dali je u smoli ili katalizatoru.
a da su stetni svi sastojci obaju smola slazem se i mislim da cemo svi prestat izradjivat orgonite zbog toga.