Ovo je diskusija na temu E-cigarete u podforumu Ovisnost E-cigarete, tvrde stručnjaci, sadržavaju opasnu količinu kancerogenih i toksičnih tvari, a ...
E-cigarete, tvrde stručnjaci, sadržavaju opasnu količinu kancerogenih i toksičnih tvari, a problem je što privlače i djecu.
Pušači koji svoju dozu nikotina dobivaju putem elektronskih cigareta mogli bi biti izloženi otrovnim i karcinogenim kemikalijama, javlja The Independet
Iako britanske tvrtke koje ih prodaju tvrde da takve cigarete ne sadrže opasne otrove koji se mogu naći u standardnim cigaretama, Američka agencija za hranu i lijekove (FDA), koja je testirala 19 varijanti elektronskih cigareta, upozorila je da je zabrinuta zbog sigurnosti tih proizvoda. E-cigarete, koje omogućuju jednaki doživljaj kao kod pušenja standardnih cigareta, na način da se vaporizira tekuća kombinacija nikotina, okusa i drugih kemikalija, sada su pod sumnjom da sadrže kancerogene i opasne kemikalije kao što je diethylene glycol, koji se može naći u tekućini antifriza, potvrdila je jedna znanstvena studija.
Iako britanske tvrtke koje ih prodaju tvrde da takve cigarete ne sadrže opasne otrove koji se mogu naći u standardnim cigaretama, Američka agencija za hranu i lijekove (FDA), koja je testirala 19 varijanti elektronskih cigareta, upozorila je da je zabrinuta zbog sigurnosti tih proizvoda.
U Velikoj Britaniji njihovu prodaju ne regulira Agencija za zaštitu zdravlja jer ne spadaju u duhanske proizvode.
Mogle bi privući djecu...
Prve sumnje u njihovu štetnost javile su se nakon što je porast njihove prodaje povezan sa zabranom pušenja koja je nastupila 2007. godine. Iako su u nekim zemljama poput Kanade zabranjene, e- cigarete su dostupne na mnogim britanskim internetskim stranicama, na kojima im je početna cijena oko 40 funti. Kako neke dolaze u raznim okusima kao što su jagoda i karamela, izražena je i zabrinutost da bi mogle privući i djecu.
No, zagovaratelji prestanka pušenja tvrde da su rizici koji prate elektronske cigarete još uvijek manji nego oni koji prate standardne, koje sadrže na tisuće različitih kemikalija, od kojih su mnoge kancerogene i posebno opasne kada se zapale, te koje ubiju polovicu dugoročnih pušača.
Ni sama sad ne znam šta bi rekla na ovo,ali zadnjih dana i ja sam puno razmišljala o tome dali je ona štetna.Činjenica je da sam ja pušila 20-30 cigareta na dan a od kako koristim e-cigaretu zapalim svega 3 cigarete dnevno i to samo uz kavu ili poslje ručka.
E sad razlog zašto ponekad zapalim pravu cigaretu je taj što mi fali nikotina jer koristim tekućinu za e-cigaretu sa 0% nikotina.
Cigareta daje isti osjećaj kao kada zapališ pravu cigaretu to je živa istina.Ali da je i ona štetna vjerovatno je.Cigareta na sredini ima dugme koje se stisne svaki puta kada povučeš dim,to dugme automatski pali grijač
koji zagrijava filter u koji se kapa tekućina i stvara se para koju pušač uvlači u sebe,sad dali je ta para toliko štetna ili ne zaista ne znam.
Znam samo da je divan osjećaj kada se ujutro probudim i više nemam onaj grozni okus cigarete u ustima.
1234"Moj um ce od sada biti samo moj..a ja cu znati kako da mislim o onome o cemu ja stvarno želim"..
Na gorenjm linku ćete doznati pravu istinu o e-cigaretama. Ja ću ukratko ovdje. To je najobičnija baterija sa atomizerom (grijač-raspršivač). Iz te cigare izlazi vodena para. Umjesto vode se stavlja PG ili VG. PG=propylene glycol, a VG=vegetable glycerin.
PG i VG se koriste zato jer imaju niže vrelište pa se prije dobije para. Biljni glicerol se koristi od starih vremena i ne vidim što je tu štetno. PG se koristi zadnjih 50 godina u inhalatorima za astmatičare pa u 50 godina nitko nije umro zbog toga.
Osim PG ili VG, unutra se stavlja i aroma. Može biti aroma s okusom duhana ili s okusom voća, povrća, nekih pića i sl.
Aroma može biti proizvedena specijalno za e-cigarete, a možete staviti i aromu za kolače ili sokove. Upravo u aromi leži zec jer to su aditivi. Kad pijate kolu ili fantu, onda oni sigurno nisu ocjedili naranču unutra, nego su stavili arome, tj. aditive za okus i za boju. Ako pijete takve sokove, jedete kolače, bombone i sl. tada unosite razne aditive. Postoji mogučnost da neki od aditiva bude kancerogen. Ako pijete saamo kolu i ništa više, možda obolite (ako primjerice kola sadrži kancerogeni aditiv).
Ako pijete razna pića, onda uzimate od svih aditiva po malo. Isto tako ako pušite, tj. parite e-cigaretu i u nju uljevate različite arome (često promijenite vrstu arome), tada vi nijedan aditiv ne uzimate konstantno. Jedino što je tu konstantno to je PG ili VG, a u tome ne vidim što je štetno.
Bilo je kretena koji su proizvodili e-tekućinu u koju su stavljali neki sastojak sličan PG-u, a radilo se o sastojku koji ide za antifriz. Navodno su to radili zbog jeftinije proizvodnje. Ovo naravno nije provjerena informacija i možda se adi o laprdanju.
Postoje firme koje su poznate u vaperskim krugovima (ljudi koji koriste e-cigarete zovu se vaperi). Aako naručujete od tih firmi e-tekućinu, onda nemate straha. Ako je netko i dalje skeptičan, onda može u apoteci kupiti PG ili VG i staviti unutra aromu koju inače stavlja u svoje omiljene kolače.
Korištenjem e-cigarete, vrlo brzo se čovjek ostavi pravih cigaeta. Bitno je samo da je model e-cigarete dobar (daa vam netko ne uvali škart) i bitno je da imate dobru e-tekućinu (neke hrvatske firme prodaju loše tekućine koje se u vaperskim krugovima zovu e-urin). Uz dobru e-tekućinu i dobar model e-cigareta, vrlo brzo ostavljate prave cigare. Štoviše, analogne cigare vam se vrlo brzo počinju gaditi.
Sam uređaj zvan e-cigareta nije nimalno sporan jer su konstrukcija i princip rada previše jednostavni da bi se oko toga moglo bilo što filozofirati.
Ako parite po cijeli dan kao parna lokomotiva, tada možete eventualno napraviti ponekad detoksikaciju zelenom glinom ili nešto slično.
Naravno, duhansom lobiju nije baš u interesu da se ovo širi jer e-cigarete su maksimalno učinkovite u ostavljanju cigara (nema usporedbe s flasterima ili žvakama). Duhanskom lobiju ovo izbiva pare iz ruku pa će oni tražiti medije i kanale putem kojih će trubiti da je to štetno, da se još ne zna dovoljno, bla, bla...
E-cigarete, tvrde stručnjaci, sadržavaju opasnu količinu kancerogenih i toksičnih tvari, a problem je što privlače i djecu.
Pušači koji svoju dozu nikotina dobivaju putem elektronskih cigareta mogli bi biti izloženi otrovnim i karcinogenim kemikalijama, javlja The Independet.
..
Da, a ja bih mogao biti alijen
Morrison je to odlično objasnio a ja bih dodao da je poanta u boldanom: "mogli bi biti". A mogli bi biti u šumi
Pa zar nismo izloženi kancerogenim tvarima i na cesti kad udišemo smog ili ispušne plinove, pa šta, ne vidim da je to nekakva vijest...! Još spominju kako e-cigarete privlače djecu... Pa djecu sve privlači kad su znatiželjna po prirodi
I btw, svim pušačima koji žele prestati pušiti preporučujem e-cigarete jer mi se to čini "najbezbolniji" način: možete nastaviti uzimati nikotin a po potrebi i smanjivati količinu i dalje ćete imati sličan osjećaj kao da pušite.
EDIT: Zašto se pušači e-cigareta zovu vaperi? Vape, vaper = para, parioc ;-)
Korištenjem e-cigarete, vrlo brzo se čovjek ostavi pravih cigaeta. Bitno je samo da je model e-cigarete dobar (daa vam netko ne uvali škart) i bitno je da imate dobru e-tekućinu (neke hrvatske firme prodaju loše tekućine koje se u vaperskim krugovima zovu e-urin). Uz dobru e-tekućinu i dobar model e-cigareta, vrlo brzo ostavljate prave cigare. Štoviše, analogne cigare vam se vrlo brzo počinju gaditi.
Nakon "analognih" cigareta, može li se isto tako brzo ostaviti i e-cigareta?
Mislim, rado bih pokušao sa e-cigaretama ukoliko bi mi pomogle da se lagano riješim svih cigareta.
Meni se ne sviđaju e-cigarete, to mi djeluje ko ono kada nastojš poliznuti sladoled kroz izlog slastičarnice. Frustracija.
Ili pušiš ili ne pušiš. Nema tu između.