Zanima me koliko su štetne crne gljivice za odrasle osobe a poglavito za malu djecu?
Te, kako se na jednostavan i učinkovit način riješiti istih?
Hvala!
Mucho su štetne, OTROVNE!!!
pod hitno se toga treba riješiti!
na netu imaš ćeš naći dobre savjete koji će ti pomoći, a sutra (nedjelja) na RTL-u popodne, ak gledaš one engleskinje što čiste po kućama, one uvijek imaju posla s tim pljesnjivim zidovima i crnim glivicama pa si polukni malo... i ne čekaj više ni sekunde!!
Štetno djelovanje gljivica i plijesni na zdravlje čovjeka uistinu je vrlo veliko. Spore ovih napasnika mogu kod ljudi koji boluju od alergija rezultirati pojavom kašlja, hunjavice, proljeva ili povraćanae. S obzirom na vrlo malu veličinu spore se konstantno nalaze u zraku koji udišemo. Već nekoliko stotina spora po kubičnom metru može se štetno odraziti na zdravlje čovjeka.
No štetno djelovanje gljivica i plijesni nije samo vezano uz ljude koji boluju od alergija; ovi napasnici ako dospiju u ljudsko tijelo mogu u njemu rasti i razvijati se a smatra se da otrovi (mikotoksini) koji su proizvod plijesni i gljivica koje se razvijaju na namirnicama mogu prouzročiti rak. No iako postoji vrlo veliki broj gljivica i plijesni ne možemo apsolutno generalizirati sve njih kao veliku opasnost za ljudsko zdravlje. Kad je u pitanju zdravlje čovjeka činjenica je da postoje vrlo opasne i manje opasne vrste gljivica i plijesni.
Prema podacima znanstvenih istraživanja poznato je preko 100000 vrsta plijesni i gljivica od kojih se od toga nekoliko stotina pojavljuje u stambenim prostorijama. Mi ih primjećujemo u našem stanu tek tada kad one mijenjaju boju jer im se promijene životni uvjeti u kojima se razvijaju.
Gljivice i plijesni pojavljuju se u mnoštvu različitih tonova boja: zelenoj, crnoj, sivoj, crvenoj pa i žutoj. Tijekom svog razvijanja one stvaraju sjeme (s obzirom na vrstu stvaraju spore ili konide) koje je tako sićušno da se ne može zamijetiti golim okom.
Ove se spore u zraku mogu formirati u milijunskim količinama i na taj se način (zrakom) dalje prenose. Zajedno s toplinom, vlagom i hranidbenom podlogom one stvaraju nova gljivična gnijezda koja onda dalje proizvode milijunske količine novih spora.
Plijesni je potrebno ukloniti. Potrebno je isto tako ukloniti i vlagu koja je pretpostavka da se plijesni mogu razvijati.
Ne samo da su štetne, nego su i žilave za istrjebljenje. Ako su na zidu, kao što uglavnom i jesu onda se skidaju (unuštavaju) s posebnim sredstvom na bazi klora. Dobro pomaže i pravo gašeno vapno, ako se njime kreči. Očito nije dobra izolacija, pa vlaga i toplina zraka pogoduju njihovu bujanju. Previše betona i betonske žbuke, betonske deke.... sve je to indikativno za nastanak gljivica.
Što učiniti? Ako si u stanu ili je kuća u startu nestručno građena ne preostaje ti drugo nego izolacija iznutra. ja sam to riješio na sljedeči način: Zidove prešpricao jakim sredstvom protiv gljivica i kad se to osušilo zidove obukao posebnom folijom koja propušta zrak ali ne i vodu, zatim postavio drvene letvice, između njih prirodnu tzv. ''staklenu vunu'', ne onu sintetičku koja se trusi i iritira kožu i potom sve obukao brodskim podom. A mogu se staviti i knauf ploče ili nešto drugo primjereno. Umjesto ''staklene vune kao izolatora ili stiropora izvrsna je ovčja vuna. Danas ima dosta uzgajivača ovaca koji bacaju tu vunu. Vuna se opere samo u vodi bez deterđenta ili sapuna kako bi ostali u njoj svi korisni sastojci, a to su svi moguči antialergenti i zaštita od zaraza koje ovce imaju u finom loju kojim je impregnirana njihova vuna. Danas se taj loj izolira i prodaje kao lijek.
Na taj način je trajno riješen izvor štetnih gljivica, a i toplotna izolacija je puno bolja.
U stano treba propaziti da ne bude previše vlage, od kuhinjske pare npr., jer se gljivice hvataju i na namještaj. Namještaj malo odmaknuti od zida da se izbjegne kondenzacija na namještaju. Jednom zaraženo drvo gljivicama teško se više dade sanirati jer kad god se steknu povoljni uvjeti gljivice počnu bujati što uzrokuje na cijelom respiratornom traktu niz štetnih posljedica.
Erasmus, fascinirana sam s time, koliko si truda uložio u svoju kuću!
I mi imamo problema sa crnim gljivicama. Razmišljam o tome, da poboljšam grijanje. Imamo dvije kalijeve peći, a gljivice se pojavljuju tamo, gdje grijanje ne dopire. Razmišljamo o centralnom grijanju na drva (plin ne volim).
Erasmus, fascinirana sam s time, koliko si truda uložio u svoju kuću!
I mi imamo problema sa crnim gljivicama. Razmišljam o tome, da poboljšam grijanje. Imamo dvije kalijeve peći, a gljivice se pojavljuju tamo, gdje grijanje ne dopire. Razmišljamo o centralnom grijanju na drva (plin ne volim).
Što misliš o tome? Meni se čini kao odlična stvar!
Ja bih prvo isprobao klasiku.
Ovo s centralnim bi svakako moglo biti rješenje. Kad topli i vlažni zrak dopre do hladnog prostora tamo se vlaga kondenzira i stvara uvjete za gljivice. Jednomjerno grijanje (centralno) taj problem će riješiti - nadajmo se, ako nisu zidovi loše izolirani. Betonske grede, betonska žbuka.... to je jaki izvor kondenzacije i onda gljivica.
Privremena su rješenja razni sprejevi na bazi klora, koji će maknuti gljivice od sezone do sezone i to ako se stručno tretiraju.