Ovo je diskusija na temu Zaštitite se od komaraca na prirodan način u podforumu Aromaterapija i prirodna kozmetika Izvor: www.alternativa-za-vas.com
Ove godine komarci su prava napast, i (iako volimo ...
Ove godine komarci su prava napast, i (iako volimo životinje i insekte) ne želimo da nas pojedu. Ovi savjeti će Vam pomoći da pronađete prirodan i djelotvoran način zaštite od ovih malih dosadnih insekata.
Zaštititi se od komaraca valja ne samo zbog neugodnog osjećaja nakon uboda, nego i zbog činjenice da komarci mogu prenositi zarazne bolesti poput malarije, žute groznice, Lajmske bolesti itd.
Da li ste znali?
- postoji više od 3000 vrsta komaraca
- različite vrste komaraca koriste različite tehnike, da bi pronašli hranu
- napadaju ne samo ljude, nego i druge sisavce, žabe i ptice
- prilagodili su se svim vrstama klime: žive u tropskim zemljama i arktičkim krajevima
- većina komaraca je aktivna tokom sumraka i u zoru, ali postoje komarci, koji traže hranu tokom dana
- različito reagiraju na iste stimulanse, zbog toga ni jedna tehnika zaštite ne djeluje isto na sve komarce
Zbog toga valja koristiti više tehnika zaštite istovremeno i birati repellent sa više sastojaka.
3 načina zaštite od komaraca
1. Izbjegavati stvari, koje privlače komarce
2. Namamiti komarce negdje drugdje
3. Koristiti prirodne repellente, koji odbijaju komarce
Stvari, koje privlače ili odbijaju komarce (izbjegavajte ih ili iskoristite, da bi namamili komarce drugdje)
1. Tamna odjeća i lišće
Tamna odjeća i lišće privlače komarce. Zbog toga, izbjegavajte odjeću tamnih boja i nemojte se smjestiti blizu drveća sa tamnim lišćem
2. Ugljikov dioksid
Naše tijelo ga ispušta, kada nam je vruće, ili nakon vježbe. Goruća svijeća ili vatra su još jedan izvor ugljikova dioksida. Iskoristite ih, da bi privukli komarce.
3. Mliječna kiselina
Naše tijelo oslobađa mliječnu kiselinu nakon vježbe ili nakon konzumiranja određenih namirnica (na primjer, slane hrane). Mliječna kiselina je magnet za komarce.
4. Cvjetni i voćni mirisi
Malo tko zna, da voćni i cvjetni mirisi mogu privući komarce. Ne govorimo samo o parfemima. Kreme za lice i tijelo, šamponi, lakovi za kosu, kozmetika, kreme za sunčanje mogu sadržavati suptilne mirise, koji privlače insekte.
5. Temperatura kože
Različite vrste komaraca vole raznu temperaturu kože. Ali u pravilu, hladnija temperatura tijela (poput hladnih ruku i nogu) je privlačnija za komarce.
6. Vlaga
Svi znamo, da komarci vole vlagu. Čak i male količine vode (poput vlažnog cvijeća i lokava nakon kiše) će privući komarce. Ustajala voda je mjesto, gdje se komarci razmnožavaju. Ali ne samo to – komarce će privući čak i male količine znoja sa Vašeg tijela. Zbog toga – izbjegavajte vlagu!
7. Vjetar
Komarci ne vole vjetar!!! Za kampiranje odaberite otvoreno mjesto, gdje puši lagani povjetarac. To će smanjiti količinu komaraca za više od 50%.
Prirodni mirisi, koji odbijaju komarce
Jako je jednostavno napraviti vlastiti repellent – prirodno sredstvo za zaštitu od komaraca. Prirodna sredstva će efikasno odbijati komarce, ali potrebno ih je nanositi svaka 2 sata, i u većim količinama, nego kemijska sredstva protiv komaraca.
Ako se odlučite za kupovinu repellenta, zbog razlike među različitim vrstama komaraca, preporučujemo da birate proizvode sa više sastojaka, jer u pravilu oni su puno efikasniji, nego repellent, koji sadrži samo jedan ili dva sastojka.
Za zaštitu od komaraca koriste se slijedeća eterična ulja:
Aloe vera (krema)
ulje crnog kumina
soda bikarbona (razrijedite sa vodom, da bi napravili gustu pastu, nanesite na mjesto uboda)
kamilica (krema)
propolis (krema)
neven (krema)
koloidno srebro (sprej)
radim u ljekarni i svima preporučam izvrstan proizvod, potpuno prirodan. Aromara insectoff sprey ili ulje, već gotove mješavine eteričnih ulja koje koristite kao repelent. Možete ga koristiti i za bebe bez štetnih posljedica osim iritacije kože ako pretjerate. Osobno ga koristim i to ne samo za komarce već i ostale insekte poput krpelja, u kućanstvu protiv mrava i muha. Cijena i nije strašna 39kn. Sretno i ugodno ljeto svima!
Ja koristim ulje cajevca. Dovoljno je malo kapnuti i svrab nestane. Ali, postoji jos jedna preventiva protiv uboda komarca. Naime, tokom pijenja vitamina B-complexa, nase tijelo luci specifican miris koji odbija sve komarce. dakle, prije spavanja, na sat vremena popijte 1-2 tabletice B-complaxa i mirno spavajte, a Vasa koza, kosa i nokti ce Vam biti zahvalni.
CITRONELA
Citronela je eterično ulje broj jedan kada se radi o zaštiti od insekata. To je biljka iz porodice trava (Poaceae) koja je zbog svog intenzivnog mirisa omiljeni začin azijskog i južnoameričkog kontinenta. Obzirom na njeno podrijetlo postoje velike razlike u kemijskom sastavu- tako će cejlonska (Cymbopogon nardus) i javanska citronela (Cymbopogon winterianus) imati slične karakteristike i sličnu uporabu, ali će ih međusobno razlikovati postotak aldehida (javanska citronela ima do 50% aldehida) i postotak alkohola geraniola (cejlonska citronela ima do 45% geraniola).
Kemijski sastav je važan stoga što eterična ulja sa visokim postotkom aldehida mogu djelovati iritativno na kožu pa je, imajući to na umu, uvijek dobro biti siguran u točan sastav nekog prirodnog repelenta koji sadrži citronelu. Cejlonska citronela (Cymbopogon nardus) je u tom smislu eterično ulje sigurnije za uporabu jer sadrži manju koncentraciju aldehida i neće znatnije iritirati kožu.
Citronela se može koristiti i samostalno ili u sastavu raznih mješavina.
Zaštita na otvorenom može se postići uljnom lampicom u koju se ukapa desetak kapi eteričnog ulja citronele, a postupak se ponavlja čim citronela ishlapi. Zatvorenim prostorima je ipak primjereniji difuzer, pogotovo da ne bi došlo do nezgode ukoliko uljna lampica ostane gorjeti preko noći. Postoje zgodni mali difuzeri u kojima struja zraka prelazi preko eteričnog ulja nakapanog na uložak difuzera i na taj način raspršuje eterično ulje po prostoriji.
Desetak kapi citronele nakapane na uložak difuzera zaštititi će prostoriju od komaraca.
Citronela djeluje kao repelent i insekticid na veliki broj insekata, ali i kurativno kada ipak ugrizu jer ima snažno protuupalno djelovanje. Djeluje i kao antiseptik i deodorans u zatvorenim prostorijama.
● Kada je riječ o direktnoj zaštiti tijela- Dominique Baudoux daje recepturu za ovu 100% mješavinu eteričnih ulja koja djeluje i kao repelent i protuupalno na mjesto uboda. Međutim, mana ove mješavine je da može dobrano iritirati kožu zbog toga što eterična ulja nisu razrijeđena nekim biljnim uljem ili alkoholom. Savjetujem da, ukoliko se odlučite za izradu ove mješavine, ipak napravite na mjestu nanošenja na koži film od nekoliko kapi sporoupijajućeg biljnog ulja (badem, suncokret) kako biste usporili apsorpciju i zaštitili kožu. Ova mješavina nije primjerena za djecu.
e.u. egipatski geranij 3ml
e.u. javanska citronela 1ml
e.u. limunski eukaliptus 2ml
Kao repelent- lokano na izložene dijelove tijela 10-12 kapi mješavine 4-5 puta dnevno
Na mjesto uboda- 1-2 kapi
● Iako francuska škola aromaterapije promiče uporabu visokih koncentracija eteričnih ulja, pa čak i nerazrijeđenih (na što aromaterapeuti anglosaksonske škole padaju u nesvijest) kao što se moglo vidjeti na primjeru D. Baudouxa- Dr. Penoel i Pierre Franchomme ipak idu sa nižim koncentracijama ( 20%) i manje iritativnom citronelom u biljnom ulju lješnjaka.
Nakapati u bočicu od 30ml i nadopuniti do 30ml sa biljnim uljem hladno prešanog i nerafiniranog lješnjaka. Nanositi na tijelo svakih sat vremena. Mješavina nije primjerena za djecu.
PRIPRAVCI ZELENE LJEKARNE - raspršivač sa citronelom
Postoje zaista brojne recepture koje u svoj sastav uključuju citronelu, a razlikuju se prema afinitetima onoga koji recepturu sastavlja. Meni se odavno ova receptura za raspršivač pokazala djelotvornom i multipraktičnom te je već godinama koristimo za aromatiziranje prostorija i tjeranje dosadnih muha zujalica i moljaca, za zaštitu od komaraca i zaštitu prilikom odlaska u prirodu.
● Ova 10%-tna mješavina eteričnih ulja pripravlja se sa 70%-tnim alkoholom sadrži 5% cejlonske (manje iritirajuće) citronele.
e.u. cejlonska citronela ( Cymbopogon nardus) 5%- 100 kapi
e.u. himalajski cedar 2%- 40 kapi
e.u. prava lavanda 2%- 40 kapi
e.u. egipatski geranij 1%- 20 kapi
Eterična ulja se nakapaju u bočicu od 100ml, dopune do 100ml sa 70% alkoholom, sadržaj bočice se dobro promućka. Koristiti za aromatiziranje zatvorenih prostora, raspršivanje za zaštitu od komaraca i ostalih insekata ( ne zaboravite posprejati vrata i prozore!) i za prskanje po odjeći. Mješavina štiti i od krpelja, a u tom se slučaju odjeća prska svakih sat vremena.
Za prskanje nezaštićenih dijelova tijela (noge, ruke) može se pripremiti mješavina sa upola manjom koncentracijom od ove gore navedene. Iz osobnog iskustva čestih odlazaka u prirodu mogu iz prve ruke potvrditi djelotvornost, ali i to da će se za vama okrenuti svaki prolaznik na vašem putu- ne zato što ste mu zgodni nego zato što se miris ove mješavine nadaleko osjeti.
Prolaznici će se okretati za vama, napasti će se okretati od vas, a vi ćete biti zaštićeni na prirodan način.
Napomena: Mješavina nije prilagođena za malu djecu i trudnice. Koristiti isključivo eterična ulja aromaterapijske kvalitete!
Užasavam se komaraca a pri tom mi čak ne pada na pamet neka bolest nego mi je već dovoljna ona neugoda oko češkanja mjesta uboda jer mi se stvori takva alergija da se češem dok ne napravim ranu...Izgledam ko da bolujem od neke užasne kožne bolesti ...
A tek kad mi počme zujati oko glave.... Ja sam se uvjerila da ih ocat rastjeruje , ali ne baš...možda pet minuta , a onda opet napadaju...
Imam i par pitanja : Što je repelent? neka baza u koju se stave eterična ulja? a kako se toi nabavi?
Spirale koje koristimo na teraSsi navečer ili rano ujutro se nisu pokazale previše učinkovite...Dim koji izlazi iz vrha ara samo meni izaziva mučninu a komarci i dalje lete oko naših nogu.... Kako s tim?
Po vrtu nam je posađena lavanda na svakom koraku, imamo stabla lovora i grmiće kadulje a oni izlijeću iz tih biljaka mada su nam rekli da se te biljke sade i kao zaštita jer komarci ne uživaju taj miris...
Moji prijatelji imaju malu bebu - nesto vise od godinu dana staru. Koriste spravicu protiv komaraca koju su kupili u prodavnici za bebe Chico. Spravica se stavi u struju, nema mirisa ni zvukova i sigurna je za bebe (bar tako pise).
Spravica je na fazon Raid-a i slicnih, samo sto je skuplja - cca 15 EUR.
Oni su prezadovoljni.
Ako nista, vrijedi provjeriti
Zapravo repelent znači "nešto što odbija nešto", odvraća....
Ti aparatići na struju su zapravo, recimo generiraju onu frekvenciju koju komarci također generiraju kada su u opasnosti...
Može se izvesti u kućnoj izradi ali nigdje nema info iz prve ruke,koje su to otčno frekvencije,a elementi za izradu multivibratora su često drugačiji od nekih drugih, pa je tako najbolje kupiti gotovi ako nije preskup