"Mogu mučiti moje tijelo, lomiti mi kosti, čak me i ubiti. Onda će oni imati moje mrtvo tijelo, ali ne i moju poslušnost.(Mahatma Gandhi)
znam da repliciram sa citatima drugih ali, oni mene osobno dižu iz pepela materijalizma, podijeljenosti, osude, dakle svega što imamo danas oko sebe u većoj mjeri nego onoga suprotnog...nemam namjeru očajavat nego se jačat u mentalnom smislu riječima velikih persona naše civilizacije..
" Kriviti druge zbog naših nevolja, znak je neznanja; kriviti sebe, početak uviđanja; ne kriviti ni sebe ni druge, znak je mudrosti."
...nemam namjeru očajavat nego se jačat u mentalnom smislu riječima velikih persona naše civilizacije..
"
Ali kako krenuti dalje kad se ojača sebe....kad nismo bitni više mi nego svijet i njegova harmonija...opet se vraćamo na pitanje što i kako umno slobodni i vrlinski rob treba reći svome gospodaru o robovlasništvu uopće/a ne svom tjelesno robovskom položaju/ kako bi robovlasnika doveo u vrlinu ...jer nisu općenito svi njegovi robovi zasluženo robovi /neki dužnici/ nego su mnogi dio povjesne nepravedne zbilje koja se neugodno odužila i ne vidi joj se /tada/ kraja!?
ma grjiešiš kad kažeš da nisi bitan ti kao dio svijeta, jer nema slučajnosti u prirodi, dakle bitan si kao i mrav, ili Sunce, nije stvar življenja u bitnosti, već u življenju djelom ako si umno slobodan i težiš k vrlini, ne preostaje ništa nego djelom pokazat vrlinu, sve ostalo je nekorisno i u pravilu kontraproduktivno...i svatko je dobio upravo onoliko koliko može nositi, ne treba se brinuti o povijesnoj nepravdi ili datome trenutku u kojem živimo ako težimo vrlini, vrlina je za Sokrata bila znanje, a ako znamo onda ne krivimo nikoga za ništa, jer znamo...uhhh sad ga zbilja "izfilozofira" ali u suštini je to tako...kad znaš onda je na neki način dužnost da to nešto što znaš pokažeš jer ako ne pokažeš a tvrdiš da znaš, zapravo ne znaš...a Sokrat je mnoge koji su mislili da znaju doveo do toga da kažu da ne znaju, i zato je imao znanje, o tome da onaj koji misli da zna zapravo ništa ne zna, ali je to uspio i demonstrirat, nakon što je dobio informaciju u Delfijima da je on najmudriji čovjek u Grčkoj..
ma grjiešiš kad kažeš da nisi bitan ti kao dio svijeta, jer nema slučajnosti u prirodi, dakle bitan si kao i mrav, ili Sunce, .
Ne griješim jer... nisam bitan iz perspektive svoga egoizma /ako postoji/ koji je nevrlina, već sam bitan iz perspektive tvoje nesebične vrline prema meni.
Svi smo bitni upravo i samo na taj način da neegoistično zaboravljamo sebe i dajemo se cjelini,da dajemo važnost drugima...tek tada svi dobivamo i niko nije zaboravljen.
Idem pročitati tvoj ostatak teksta ...ali mislim da neću večeras više ništa pisati...idem u prnje...hraniti buve...i sanjati nedosanjano...
ne treba se brinuti o povijesnoj nepravdi ili datome trenutku u kojem živimo ako težimo vrlini,
dobro je konstatirati stanje jer alko se u svijetu ne čuje kritika nepravde i kaosa neki se mogu umisliti da je svijet zadovoljan sobom i da je stanje normalno i podnošljivo... jer kakav bi to Sokratov svijet bio kada bi svi robovi bili zadovoljni svojim stanjem da neko drugi neprestano upravlja njihovom sudbinom...da ne neko drugi pametniji od njih i da oni nisu tu da razmišljaju...
još smo uvjek u antičkom svijetu
Citat:
vrlina je za Sokrata bila znanje, a ako znamo onda ne krivimo nikoga za ništa, jer znamo...
ljudi,filozofi su se uvjek sporili oko znanja i bitnog za smisao života...nije samo tako lako da jedni drugima priznaju-da to je znanje,to je vrlina o tome i tome
tako da imamo filozofija koliko i političkiih stranaka...i koja bi baš razlika bila između filozofije i politike ?
Citat:
u suštini je to tako...kad znaš onda je na neki način dužnost da to nešto što znaš pokažeš
to je ono što kažem...taj rob filozof treba biti u prilici da kaže svome gazdi je li robovlasništvo vrlina...
Citat:
..a Sokrat je mnoge koji su mislili da znaju doveo do toga da kažu da ne znaju, i zato je imao znanje, o tome da onaj koji misli da zna zapravo ništa ne zna,
Sokrat baš i nije imao krunsko znanje o mnogočemu...sam je to priznao...jer u raspravama tek je dokazivao da nečiji sudovi nisu valjani ...moraš priznati da moć dokazivanja da nešto nije znanje i mudrost automatski ne znači da znaš i daješ prava rješenja ...jer u mnogim stvarima imamo vgrednosne sudove-lošije, loše,bolje,još bolje,najbolje...
filozofija i politika, razlika je da politika bez filozofije odnosno ljubavi prema mudrosti nema smisla aspolutno nikakvog, to smo kroz povijest vidjeli, vidimo i sada, a kako stvari stoje i gledat ćemo još dugo, međutim ime jednog čovjeka pokazuje u praksi zašto filozofija treba biti temeljem politike,Marko Aurelije (car filozof),
"Za vrijeme vojnih pohoda, u tišini svog šatora, pisao je dnevnik u kojem je bilježio razmišljanja o sebi, životu, providnosti, dužnosti, smrti. Dnevnik nam pokazuje kako je rimski car i vladar najmoćnijeg carstva vladao samim sobom, vršeći ispravan i jedini mogući utjecaj na narod – snagom vlastitog primjera. Netko je, smatra Aurelije, istinski vladar po vlastitim vrlinama, a ne prema izvanjskom nametanju sile.
Politiku je shvaćao kao znanost i umijeće upravljanja državom na dobrobit njenih podanika. Tako se s Markom Aurelijem ostvario Platonov san o državi na čijem se čelu nalazi filozof."
u svakom slučaju je "taj rob", to pokazao jer je postao slobodan čovjek;)
Hehe, Sokrat je bio faca, sada je faca, i ostat će...otac filozofije i cjelokupna filozofija do danas je na njegovim temeljima...odnosno postoji pojam predsokratovska filozofija i ona nakon njega, njegova ;) a to puno govori..
Politiku je shvaćao kao znanost i umijeće upravljanja državom na dobrobit njenih podanika. Tako se s Markom Aurelijem ostvario Platonov san o državi na čijem se čelu nalazi filozof."
Da,sličan je indijski vedski epski opus i spis po nazivu Bhagavad Gita gdje bog Krišna hoće da na čelu države dođe njegov miljenik,mudri Arđuna...pa ga potiče na rat sa demonskom dinastijom da ju uništi.
Hehe, Sokrat je bio faca, sada je faca, i ostat će...otac filozofije i cjelokupna filozofija do danas je na njegovim temeljima...odnosno postoji pojam predsokratovska filozofija i ona nakon njega, njegova ;) a to puno govori..
ma nije...Sokrat je bio slabić za mnoge stvari...opravdavao je robovlasništvo,homoseksualnost...a njegov ugled spasili su još veće budale koje su od njega napravile žrtveno jagnje