Lečenje medom
1. Akne. Upotrebljavaju se medene maske od poljskog, livadskog ili planinskog meda. Oštećeno mesto se dobro ispere sapunom i toplom vodom, nakon čega se nanosi tanak sloj meda. Posle jednog časa lice se ispere samo toplom vodom. Mogu de praviti dva tretmana dnevno. Kura lečenja 10 – 15 dana.
2. Alkoholizam. Pri jakom trovanju (opijanju) kao sredstvo trežnjenja preporučuje se se konzumacija pčelinjeg meda. U toku 1 časa pijani treba da uzme 120-140 g meda. Fruktoza koja se nalazi u medu pomaže brzo sagorevanje alkohola.
3. Angina. Najbolji su: planinski med, med od majčine dušice i lipov med. Bolje je da med bude ušećeren. Uzima se 1 kašičica svaka 3 sata u ležećem položaju. Med držati što duže u ustima. Dnevna doza za odrasle je 100-120 g, a za decu 1-2 g po kilogramu telesne težine, na svaka 3 sata. Lečenje se sprovodi do trajnog ozdravljenja. Kod akutnih formi – 5 do 10 dana, a kod hroničnih 15 – 25 dana. Za ovu metodu lečenja je dobro da se koristi med u saću.
Kod gnojavih grudvica i naslaga na krajnicima propisuje se grgljanje 20% rastvorom pčelinjeg meda do njihovog uklanjanja. Sprovodi se po 2-4 grgljanja dnevno.
4. Angina pektoris – stezanje grudi, jaki bolovi u predelu srca sa širenjem u pravcu leve ruke. Prikladan je med od lavande, nane, bagrema, livadski, poljski i dr. Doziranje je 1 do 2 g dnevno po kilogramu telesne težine. Uzima se 4 puta: rano ujutro, u 10 h, 16 h i uveče pre spavanja, rastvoren u čaši mlake vode. Lečenje traje 1-2 meseca. Nakon prestanka bolova tretmani se moraju nastaviti u održavajućim dozama od po 1 kašičica ujutru i uveče.
5. Bela skrama – cataracta – zamućenost očnog sočiva. Proces lečenja je dugotrajan. Koristi se ekološki čist pčelinji med, 3 -4 puta dnevno. Ispod donjeg očnog kapka, pomoću staklenog štapića unosi se med veličine glave od šibice. Oseća se slab bol, lučenje suza, crvenilo. Ovo lečenje traje dugo. Svakih 20 dana se pravi pauza od 3 do 10 dana.
6. Gastritis hronični – zapaljenje želudačne sluzokože praćeno poremećajem sekretorne i pokretačke funkcije želuca. Jedna stara poslovica glasi: “Med je najbolji prijatelj želuca”. Pripisuje se oralno uzimanje meda po 1-2 g po kilogramu telesne težine, podeljeno u tri obroka. Kod gastritisa sa pojačanim lučenjem hlorovodonične kiseline, uzima se 2 sata pre jela, rastvoren u toploj vodi. Kod gastritisa sa smanjenim lučenjem hlorovodonične kiseline, uzima se rastvoren u mlakoj vodi, 10 minuta pre jela. Lečenje traje 20-30 dana. Preporučuje se nektarski med od lavandule, nane, livadski ili poljski.
7. Gnojna upala tkiva (abscessus). Bira se med sa visokim protivmikrobnim i protivupalnim svojstvima koji se maže u debelom sloju na oštećeno mesto i pokriva zavojem od sterilne gaze. Sledećeg dana se zavoj menja. Pčelinji med zaustavlja razvoj upalnog procesa, potpomaže brzo probijanje rane i isticanje gnoja nakon čega počinju regenerativni procesi u oštećenim ćelijama i tkivima.
8. Grip. Pčelinji med poseduje antivirusna svojstva. Preporučuje se mazanje sluzokože nosa i uzimanje 1 kašike kaše od meda i belog luka (oljušteni beli luk se istuca i meša sa istom količinom pčelinjeg meda), rastvorene u čaši tople vode, 2-3 puta dnevno.
9. Dijabetes – šećerna bolest. Uzrok oboljenja je nedovoljno lučenje sekreta od pankreasa ili disfunkcija prednjeg dela hipofize. Bolesnici imaju povećan sadržaj šećera u krvi i mokraći, često uriniraju i osećaju žeđ. Propisivanje nektarskog meda kod šećerne bolesti daje dobar terapijski efekat zahvaljujući fruktozi, mikroelementima (berilijum, mangan, kalcijum) i vitaminima koji deluju slično insulinu i stimulišu pankreas u produkciji hormona. Lečenje se vrši pod kontrolom lekara. Deo ugljenih hidrata se zamenjuje medom – 40-50 g dnevno, podeljeno u 4 obroka. Prikladne su sorte meda sa većim sadržajem fruktoze i vitamina (bagremov, od deteline, suncokreta i lucerke). Kada se krvni šećer normalizuje lekovi se postepeno smanjuju i ostavljaju.
10. Kamen u bubregu. Oboljenje, kod kojeg se u bubrežnom levku ili ređe u samom bubregu formiraju peask ili kamenac. Preporučuje se nektarski med koji se meša sa maslinovim uljem i sokom od limuna u odnosu 1:1:1. Uzima se jedna kašika rastvorena u čaši mlake vode (najbolje mineralne), 1-2 časa pre jela. Terapijski efekat uslovljen je mnogostranim farmakološkim dejstvom meda na fukcije bubrega: diuretično, detoksično, protivupalno, protivmikrobno, aktivirajući imunobioške snage organizma. Narodna medicina preporučuje i čaj od crvene borovnice po sledećem receptu: 20 g lišća se kuva u čaši vode koja se meša sa 20g meda. Pije se tri puta dnevno.
11. Kašalj. Narodna medicina preporučuje:
a) 250g meda i sitno nastrugani hren (parče dužine od oko 10 cm) se mešaju i uzima se 1 kašika pre jela.
b) 120g lanenog semena se kuva u 1 litri vode. Zatim se energično cedi i istoj vodi se dodaje sok jednog limuna i 500 g meda. Uzima se 1 kašika pre jela.
c) izdubi se unutrašnjost jedne rotkve i napuni se medom. Tako stoji nekoliko dana. Uzima se 1 kašičica 3 puta dnevno. Narodna medicina preporučuje ovakvo lečenje kod velikog kašlja.
d) 500 g crnog luka se sitno nastruže i kuva se na slaboj varti u 1 l vode 3 sata. Stavi se 100 g meda. Sipa se u flašu i dobro zatvori. Uzima se po 1 kašičica, tri puta dnevno posle jela.
12. Konjuktivitis. Zapaljenje konjuktive (sluzokože oka) izazvano infekcijom, prašinom, dimom, hemijskim agensima, i dr. Simptomi su: svrab, lučenje suza, krmelji (osušeni sekret), bolovi u očima, poremećen vid. Nektarski med, najbolje svež i tečan. U oko se stavi po 1-2 kapljice, 3-4 puta dnevno, kada pacijent oseća jako nadraženje. Može se razrediti 1:1 sa destilovanom ili prokuvanom vodom. Lečenje traje 5 do 15 dana. Već nakon prvih 5 dana simptomi obično nestaju.
13. Migrena. Jaka galvobolja koja obuhvata polovinu glave ili celu glavu. Ponekad je prati gađenje i povraćanje. Za vreme napada daje se kašika pčelinjeg meda (od lavande, nane i dr.) rastvorenog u 100 g mlake vode i 30 kapljica 30% – nog alkoholnog propolisa. Nakon 20-30 minuta bolovi prolaze.
14. Opadanje kose. U toku 20-30 dana, svakodnevno, nakon ispiranja toplom vodom i sapunom, obolelo mesto se utrljavanjem maže pčelinjim medom. Najbolje je da se tretman obavlja uveče, a da se ujutro, mesto opere toplom vodom. Istovremeno, tokom celog kursa lečenja, bolesnik uzima unutrašnje (oralno) med, po 100-200 g dnevno, podeljeno najmanje u tri obroka.
15. Polna nemoć. Najbolje je pčelinji med uzimati sa polenom (cvetni prah) u odnosu 5:1. Tri puta dnevno se pije po 1 kašika rastvorena u mlakoj vodi, pre jela; lečenje traje 1-2 meseca.
16. Proliv. Prepisuje se 1 kašika cvetnog praha i 1 kašika meda rastvorenih u čaši mlake vode. Pije se jedna doza ujutru, jedna u podne i jedna uveče. Deca uzimaju ˝ ili1/4 od doze za odrasle.
17. Posekotine. Gaza sa nektarskim pčelinjim medom stavljena na posekotinu, odmah zaustavlja krvarenje i sprečava bilo kakvu infekciju. Često sledećeg dana rana je već epitelizirala, obe isečene površine su slepljene i obično nije potrebno menjati zavoj.
18. Čir na dvanaestopalačnom crevu. Lečenje traje 1-2 meseca. Med se uzima 1-2 časa pre jela, tri puta dnevno po 40 g, rastvoren u čaši tople vode ili mineralne vode. Skoro kod svih pacijeneta posle druge nedelje simptomi nestaju.
19. Čir na želucu. Tretmani medom traju 20-30 dana. Koristi se nektarski pčelinji med (od lavandule, nane, poljski, livadski), po 120-130 g dnevno, u tri obroka, rastvoren u mlakoj vodi. Ako je oboljenje praćeno hiperaciditetom (pojačano lučenje želudačne kiseline), med se konzumira 2 časa pre jela, a kod hipoaciditeta (smanjeno lučenje želudačne kiseline) – 30 minuta pre jela. Obično poboljšanje nastupa prve nedelje i postepeno svi simptomi nestaju.
Kozmetika
Pčelinji med je idealno kozmetičko sredstvo koje kombinuje zdravlje i lepotu. Putem unutrašnje primene normalizuje i pobojšava funkcje svih organa i sistema, a primenjen spoljašnje ima dobro prodiranje kroz kožu. Prehranjuje kožu, čini je mekanom, mladom i elastičnom. Med se koristi samostalno ili u mešavini sa ostalim pčelinjim proizvodima ili sa drugim kozmetičkim sredstvima. Prema francuskom časopisu “Candid” tajna lepote holivudskih zvezda je u upotrebi pčelinjeg meda. Njihov savetnik Hauzer preporučuje nekoliko recepata na bazi pčelinjeg meda:
a) Isperu se jednake količine suvih kajsija, šljiva i grožđa, stave se u posudu sa toplom vodom i zaliju pčelinjim medom. Jedu se nakon dva časa.
b) Umuti se žumance jajeta sa kašikom meda i sokom od jedne narandže.
Ova dva recepta glumci koriste u deset sati ujutru i u četiri sata popodne. Rano ujutru doručkuju ražani hleb sa medom i buterom i čašu mleka zaslađenog medom.
Za negu kože se preporučuju i sledeći recepti:
1. Pomešaju se jednake količine meda i prokuvane vode. Ovom mešavinom se maže lice, najbolje uveče. Ispira se ujutru.
2. Jednake količine meda i mleka se pomešaju, doda se malo soli. Mekanom salvetom umočenom u smesu masira se koža.
3. Pomešaju se jednake količine meda i soka od paradajza. Više puta se mažu ruke i lice.
4. Pomešaju se jednake količine meda i soka od limuna. Mažu se lice i ruke.
5. Japanska medena masa za lepotu: jednake količine meda i brašna pomešaju se sa mlekom u vidu kaše koja se nanosi na lice. Nakon pola sata se maska skida i lice se ispira prokuvanom kamilicom. Garantuje mladu, svežu, meku i elastičnu kožu.
6. Krem protiv bora: po 30 g voska, meda, soka od crnog luka i soka od belog ljiljana stave se u glinenu posudu. Mešavina se zagreva do dobijanja jednolične mase.
7. Drevna rimska kozmetička kupka: 2 l mleka i 200 g meda sipa se u kadu sa toplom vodom (36 – 39 ˚C). Garantuje svežu i nežnu kožu.
8. Protiv opadanja kose: Promešajte kašiku meda kašičicu ekstrakta od propolisa i jedno žumance. Uveče posle dobrog ispiranja kose smesa se energično utrlja u kosu.
9. Medena maska sa belancetom (za masni tip kože): umućenom belancetu od jednog jajeta doda se kašika tečnog meda i malo glicerina, pa se to gusto zamesi sa zobenim pahuljicama. Primenjuje se na očišćeno lice i umiva hladnim čajem od kamilice, a istrlja se kockicom leda u dvominutnom trajanju. Posle toga primenjuje se hranljiva krema.
10. Maska sa žumancem i maslinovim uljem. Umuti se u jednoličnu masu žumance sa supenom kašikom tečnog meda i kafenom kašičicom glicerina, a tome se doda kafena kašičica maslinovog ulja. Ova smeša se stavlja na očišćeno lice i vrat i ima izvanredno hranljivo dejstvo. Maska se skida hladnim čajem od kamilice, a lice se posle istrlja kockom leda napravljenom od čaja od kamilice. Kožu pustiti da se sama osuši. Posle ovog tretmana koža će upiti dvostruku količinu hranljive kreme.
11. Losion od meda. 100 g meda se pomeša sa 25 ml alkohola, malo glicerina i 200 g destilovaane vode, a tome se doda i malo limunovog soka. Odmah je spreman za upotrebu. Preporučuje se za aknoznu kožu, jer ima antibiotsko delovanje. Može se primeniti još jednostavnija smesa od litre destilovane vode ili kišnice i dve supene kašike meda. Tom vodom se svakodnevno tamponira lice i vrat, jer to hidrira i hrani kožu.
12. Polenov prah sa medom. U čašu kišnice ili destilovane vode doda se puna supena kašika meda, pa se u tom zasićenom rastvoru, navlaži gaza i od nje naprave “komprese” za lice i vrat, koje se drže po 10-15 minuta. Ovakve komprese razmekšaju rožnati sloj kože koji je posle toga vrlo propustljiv za preparate na bazi cvetnog praha (polena). Polenov prah se u porculanskoj posudi dobro izgnječi ili pomeša sa medom u odnosu 1:3 u korist meda. Ta smesa se doda hranljivoj kremi u količini za jednokratnu upotrebu. Smeša se nanosi na pripremljeno lice i vrat i ostavi da stoji 20 minuta. Posle aplikacije smeša se odstranjuje zasićenim rastvorom meda, koji je korišćen i pre nanošenja smeše. Na kraju se lice obriše tamponom navlaženim u čaju od zove (od čega se stavljaju i oblozi za oči u toku tretmana). Ovakav tretman se preporučuje deset puta, ponavljajući ga svaki 5 dan. Nakon celog tretmana koža lica i vrata će se vidno popraviti i bolje će upijati kozmetičke preparate. Brže će se i obnavljati, što obezbeđuje glatku i nežnu površinu. Potkožni mišiči imaju bolji tonus usled bolje ishranjenosti. Boja kože se takođe popravlja, postaje svetlija i svežija. Ovaj tretman deluje i na odstranjenje otrova iz kožnog tkiva, što direktno podmlađuje kožu.
Veliki pozdrav
1. Akne. Upotrebljavaju se medene maske od poljskog, livadskog ili planinskog meda. Oštećeno mesto se dobro ispere sapunom i toplom vodom, nakon čega se nanosi tanak sloj meda. Posle jednog časa lice se ispere samo toplom vodom. Mogu de praviti dva tretmana dnevno. Kura lečenja 10 – 15 dana.
2. Alkoholizam. Pri jakom trovanju (opijanju) kao sredstvo trežnjenja preporučuje se se konzumacija pčelinjeg meda. U toku 1 časa pijani treba da uzme 120-140 g meda. Fruktoza koja se nalazi u medu pomaže brzo sagorevanje alkohola.
3. Angina. Najbolji su: planinski med, med od majčine dušice i lipov med. Bolje je da med bude ušećeren. Uzima se 1 kašičica svaka 3 sata u ležećem položaju. Med držati što duže u ustima. Dnevna doza za odrasle je 100-120 g, a za decu 1-2 g po kilogramu telesne težine, na svaka 3 sata. Lečenje se sprovodi do trajnog ozdravljenja. Kod akutnih formi – 5 do 10 dana, a kod hroničnih 15 – 25 dana. Za ovu metodu lečenja je dobro da se koristi med u saću.
Kod gnojavih grudvica i naslaga na krajnicima propisuje se grgljanje 20% rastvorom pčelinjeg meda do njihovog uklanjanja. Sprovodi se po 2-4 grgljanja dnevno.
4. Angina pektoris – stezanje grudi, jaki bolovi u predelu srca sa širenjem u pravcu leve ruke. Prikladan je med od lavande, nane, bagrema, livadski, poljski i dr. Doziranje je 1 do 2 g dnevno po kilogramu telesne težine. Uzima se 4 puta: rano ujutro, u 10 h, 16 h i uveče pre spavanja, rastvoren u čaši mlake vode. Lečenje traje 1-2 meseca. Nakon prestanka bolova tretmani se moraju nastaviti u održavajućim dozama od po 1 kašičica ujutru i uveče.
5. Bela skrama – cataracta – zamućenost očnog sočiva. Proces lečenja je dugotrajan. Koristi se ekološki čist pčelinji med, 3 -4 puta dnevno. Ispod donjeg očnog kapka, pomoću staklenog štapića unosi se med veličine glave od šibice. Oseća se slab bol, lučenje suza, crvenilo. Ovo lečenje traje dugo. Svakih 20 dana se pravi pauza od 3 do 10 dana.
6. Gastritis hronični – zapaljenje želudačne sluzokože praćeno poremećajem sekretorne i pokretačke funkcije želuca. Jedna stara poslovica glasi: “Med je najbolji prijatelj želuca”. Pripisuje se oralno uzimanje meda po 1-2 g po kilogramu telesne težine, podeljeno u tri obroka. Kod gastritisa sa pojačanim lučenjem hlorovodonične kiseline, uzima se 2 sata pre jela, rastvoren u toploj vodi. Kod gastritisa sa smanjenim lučenjem hlorovodonične kiseline, uzima se rastvoren u mlakoj vodi, 10 minuta pre jela. Lečenje traje 20-30 dana. Preporučuje se nektarski med od lavandule, nane, livadski ili poljski.
7. Gnojna upala tkiva (abscessus). Bira se med sa visokim protivmikrobnim i protivupalnim svojstvima koji se maže u debelom sloju na oštećeno mesto i pokriva zavojem od sterilne gaze. Sledećeg dana se zavoj menja. Pčelinji med zaustavlja razvoj upalnog procesa, potpomaže brzo probijanje rane i isticanje gnoja nakon čega počinju regenerativni procesi u oštećenim ćelijama i tkivima.
8. Grip. Pčelinji med poseduje antivirusna svojstva. Preporučuje se mazanje sluzokože nosa i uzimanje 1 kašike kaše od meda i belog luka (oljušteni beli luk se istuca i meša sa istom količinom pčelinjeg meda), rastvorene u čaši tople vode, 2-3 puta dnevno.
9. Dijabetes – šećerna bolest. Uzrok oboljenja je nedovoljno lučenje sekreta od pankreasa ili disfunkcija prednjeg dela hipofize. Bolesnici imaju povećan sadržaj šećera u krvi i mokraći, često uriniraju i osećaju žeđ. Propisivanje nektarskog meda kod šećerne bolesti daje dobar terapijski efekat zahvaljujući fruktozi, mikroelementima (berilijum, mangan, kalcijum) i vitaminima koji deluju slično insulinu i stimulišu pankreas u produkciji hormona. Lečenje se vrši pod kontrolom lekara. Deo ugljenih hidrata se zamenjuje medom – 40-50 g dnevno, podeljeno u 4 obroka. Prikladne su sorte meda sa većim sadržajem fruktoze i vitamina (bagremov, od deteline, suncokreta i lucerke). Kada se krvni šećer normalizuje lekovi se postepeno smanjuju i ostavljaju.
10. Kamen u bubregu. Oboljenje, kod kojeg se u bubrežnom levku ili ređe u samom bubregu formiraju peask ili kamenac. Preporučuje se nektarski med koji se meša sa maslinovim uljem i sokom od limuna u odnosu 1:1:1. Uzima se jedna kašika rastvorena u čaši mlake vode (najbolje mineralne), 1-2 časa pre jela. Terapijski efekat uslovljen je mnogostranim farmakološkim dejstvom meda na fukcije bubrega: diuretično, detoksično, protivupalno, protivmikrobno, aktivirajući imunobioške snage organizma. Narodna medicina preporučuje i čaj od crvene borovnice po sledećem receptu: 20 g lišća se kuva u čaši vode koja se meša sa 20g meda. Pije se tri puta dnevno.
11. Kašalj. Narodna medicina preporučuje:
a) 250g meda i sitno nastrugani hren (parče dužine od oko 10 cm) se mešaju i uzima se 1 kašika pre jela.
b) 120g lanenog semena se kuva u 1 litri vode. Zatim se energično cedi i istoj vodi se dodaje sok jednog limuna i 500 g meda. Uzima se 1 kašika pre jela.
c) izdubi se unutrašnjost jedne rotkve i napuni se medom. Tako stoji nekoliko dana. Uzima se 1 kašičica 3 puta dnevno. Narodna medicina preporučuje ovakvo lečenje kod velikog kašlja.
d) 500 g crnog luka se sitno nastruže i kuva se na slaboj varti u 1 l vode 3 sata. Stavi se 100 g meda. Sipa se u flašu i dobro zatvori. Uzima se po 1 kašičica, tri puta dnevno posle jela.
12. Konjuktivitis. Zapaljenje konjuktive (sluzokože oka) izazvano infekcijom, prašinom, dimom, hemijskim agensima, i dr. Simptomi su: svrab, lučenje suza, krmelji (osušeni sekret), bolovi u očima, poremećen vid. Nektarski med, najbolje svež i tečan. U oko se stavi po 1-2 kapljice, 3-4 puta dnevno, kada pacijent oseća jako nadraženje. Može se razrediti 1:1 sa destilovanom ili prokuvanom vodom. Lečenje traje 5 do 15 dana. Već nakon prvih 5 dana simptomi obično nestaju.
13. Migrena. Jaka galvobolja koja obuhvata polovinu glave ili celu glavu. Ponekad je prati gađenje i povraćanje. Za vreme napada daje se kašika pčelinjeg meda (od lavande, nane i dr.) rastvorenog u 100 g mlake vode i 30 kapljica 30% – nog alkoholnog propolisa. Nakon 20-30 minuta bolovi prolaze.
14. Opadanje kose. U toku 20-30 dana, svakodnevno, nakon ispiranja toplom vodom i sapunom, obolelo mesto se utrljavanjem maže pčelinjim medom. Najbolje je da se tretman obavlja uveče, a da se ujutro, mesto opere toplom vodom. Istovremeno, tokom celog kursa lečenja, bolesnik uzima unutrašnje (oralno) med, po 100-200 g dnevno, podeljeno najmanje u tri obroka.
15. Polna nemoć. Najbolje je pčelinji med uzimati sa polenom (cvetni prah) u odnosu 5:1. Tri puta dnevno se pije po 1 kašika rastvorena u mlakoj vodi, pre jela; lečenje traje 1-2 meseca.
16. Proliv. Prepisuje se 1 kašika cvetnog praha i 1 kašika meda rastvorenih u čaši mlake vode. Pije se jedna doza ujutru, jedna u podne i jedna uveče. Deca uzimaju ˝ ili1/4 od doze za odrasle.
17. Posekotine. Gaza sa nektarskim pčelinjim medom stavljena na posekotinu, odmah zaustavlja krvarenje i sprečava bilo kakvu infekciju. Često sledećeg dana rana je već epitelizirala, obe isečene površine su slepljene i obično nije potrebno menjati zavoj.
18. Čir na dvanaestopalačnom crevu. Lečenje traje 1-2 meseca. Med se uzima 1-2 časa pre jela, tri puta dnevno po 40 g, rastvoren u čaši tople vode ili mineralne vode. Skoro kod svih pacijeneta posle druge nedelje simptomi nestaju.
19. Čir na želucu. Tretmani medom traju 20-30 dana. Koristi se nektarski pčelinji med (od lavandule, nane, poljski, livadski), po 120-130 g dnevno, u tri obroka, rastvoren u mlakoj vodi. Ako je oboljenje praćeno hiperaciditetom (pojačano lučenje želudačne kiseline), med se konzumira 2 časa pre jela, a kod hipoaciditeta (smanjeno lučenje želudačne kiseline) – 30 minuta pre jela. Obično poboljšanje nastupa prve nedelje i postepeno svi simptomi nestaju.
Kozmetika
Pčelinji med je idealno kozmetičko sredstvo koje kombinuje zdravlje i lepotu. Putem unutrašnje primene normalizuje i pobojšava funkcje svih organa i sistema, a primenjen spoljašnje ima dobro prodiranje kroz kožu. Prehranjuje kožu, čini je mekanom, mladom i elastičnom. Med se koristi samostalno ili u mešavini sa ostalim pčelinjim proizvodima ili sa drugim kozmetičkim sredstvima. Prema francuskom časopisu “Candid” tajna lepote holivudskih zvezda je u upotrebi pčelinjeg meda. Njihov savetnik Hauzer preporučuje nekoliko recepata na bazi pčelinjeg meda:
a) Isperu se jednake količine suvih kajsija, šljiva i grožđa, stave se u posudu sa toplom vodom i zaliju pčelinjim medom. Jedu se nakon dva časa.
b) Umuti se žumance jajeta sa kašikom meda i sokom od jedne narandže.
Ova dva recepta glumci koriste u deset sati ujutru i u četiri sata popodne. Rano ujutru doručkuju ražani hleb sa medom i buterom i čašu mleka zaslađenog medom.
Za negu kože se preporučuju i sledeći recepti:
1. Pomešaju se jednake količine meda i prokuvane vode. Ovom mešavinom se maže lice, najbolje uveče. Ispira se ujutru.
2. Jednake količine meda i mleka se pomešaju, doda se malo soli. Mekanom salvetom umočenom u smesu masira se koža.
3. Pomešaju se jednake količine meda i soka od paradajza. Više puta se mažu ruke i lice.
4. Pomešaju se jednake količine meda i soka od limuna. Mažu se lice i ruke.
5. Japanska medena masa za lepotu: jednake količine meda i brašna pomešaju se sa mlekom u vidu kaše koja se nanosi na lice. Nakon pola sata se maska skida i lice se ispira prokuvanom kamilicom. Garantuje mladu, svežu, meku i elastičnu kožu.
6. Krem protiv bora: po 30 g voska, meda, soka od crnog luka i soka od belog ljiljana stave se u glinenu posudu. Mešavina se zagreva do dobijanja jednolične mase.
7. Drevna rimska kozmetička kupka: 2 l mleka i 200 g meda sipa se u kadu sa toplom vodom (36 – 39 ˚C). Garantuje svežu i nežnu kožu.
8. Protiv opadanja kose: Promešajte kašiku meda kašičicu ekstrakta od propolisa i jedno žumance. Uveče posle dobrog ispiranja kose smesa se energično utrlja u kosu.
9. Medena maska sa belancetom (za masni tip kože): umućenom belancetu od jednog jajeta doda se kašika tečnog meda i malo glicerina, pa se to gusto zamesi sa zobenim pahuljicama. Primenjuje se na očišćeno lice i umiva hladnim čajem od kamilice, a istrlja se kockicom leda u dvominutnom trajanju. Posle toga primenjuje se hranljiva krema.
10. Maska sa žumancem i maslinovim uljem. Umuti se u jednoličnu masu žumance sa supenom kašikom tečnog meda i kafenom kašičicom glicerina, a tome se doda kafena kašičica maslinovog ulja. Ova smeša se stavlja na očišćeno lice i vrat i ima izvanredno hranljivo dejstvo. Maska se skida hladnim čajem od kamilice, a lice se posle istrlja kockom leda napravljenom od čaja od kamilice. Kožu pustiti da se sama osuši. Posle ovog tretmana koža će upiti dvostruku količinu hranljive kreme.
11. Losion od meda. 100 g meda se pomeša sa 25 ml alkohola, malo glicerina i 200 g destilovaane vode, a tome se doda i malo limunovog soka. Odmah je spreman za upotrebu. Preporučuje se za aknoznu kožu, jer ima antibiotsko delovanje. Može se primeniti još jednostavnija smesa od litre destilovane vode ili kišnice i dve supene kašike meda. Tom vodom se svakodnevno tamponira lice i vrat, jer to hidrira i hrani kožu.
12. Polenov prah sa medom. U čašu kišnice ili destilovane vode doda se puna supena kašika meda, pa se u tom zasićenom rastvoru, navlaži gaza i od nje naprave “komprese” za lice i vrat, koje se drže po 10-15 minuta. Ovakve komprese razmekšaju rožnati sloj kože koji je posle toga vrlo propustljiv za preparate na bazi cvetnog praha (polena). Polenov prah se u porculanskoj posudi dobro izgnječi ili pomeša sa medom u odnosu 1:3 u korist meda. Ta smesa se doda hranljivoj kremi u količini za jednokratnu upotrebu. Smeša se nanosi na pripremljeno lice i vrat i ostavi da stoji 20 minuta. Posle aplikacije smeša se odstranjuje zasićenim rastvorom meda, koji je korišćen i pre nanošenja smeše. Na kraju se lice obriše tamponom navlaženim u čaju od zove (od čega se stavljaju i oblozi za oči u toku tretmana). Ovakav tretman se preporučuje deset puta, ponavljajući ga svaki 5 dan. Nakon celog tretmana koža lica i vrata će se vidno popraviti i bolje će upijati kozmetičke preparate. Brže će se i obnavljati, što obezbeđuje glatku i nežnu površinu. Potkožni mišiči imaju bolji tonus usled bolje ishranjenosti. Boja kože se takođe popravlja, postaje svetlija i svežija. Ovaj tretman deluje i na odstranjenje otrova iz kožnog tkiva, što direktno podmlađuje kožu.
Veliki pozdrav
Comment