Najprodavanija biljka protiv menopauze

Collapse
X

• Vrijeme
  • Show
Clear All
new posts
Advertisement
  • Adamina
    Super Moderator
    • Mar 2014
    • 4621

Trenutno je crni kohoš najprodavaniji dijetalni suplement u SAD-u za olakšanje neugodnih simptoma povezanih s menopauzom. Crni kohoš utječe na endokrini regulatorni sustav, koji blago utječe na endogene estrogene i djeluje poput estradiola kojemu se pripisuje djelovanje protiv raka dojke, jajnika i endometrija . U kratkom trajanju, biljne komponente vežu se s receptorima estrogena i pokazuju svoj učinak na vagini.
    U prijevodu žene ga masovno koriste jer pomaže kod:
    - glavobolja,
    - valunga,
    - promjena raspoloženja,
    - problema sa spavanjem,
    - srčanih palpitacija,
    - noćnog znojenja,
    - suhoće vagine.
    Povijest crnog kohoša
    Crni kohoš ili black cohosh, lat. Cimicifuga racemosa, je biljka koja raste u Sjevernoj Americi. Američki domoroci koristili su korijen crnog kohoša za redovitu menstruaciju, olakšanje reumatskih boli, opću malaksalost, prehlade, kašalj, umor i zatvor. Tradicionalno su ga upotrebljavale žene s neredovitom menstruacijom i za poticanje proizvodnje mlijeka. Zbog njegove učinkovitosti prisvojili su ga rani doseljenici i herbalisti. 1840-ih godina postao je omiljen kod eklektičnih liječnika koji su ga koristili za mnoge simptome, posebno za reumatske bolove i reumu. Samo ime kohoš dolazi od indijanskog jezika Algonquin i znači „grub“ što se odnosi na korijen biljke.
    Ljekovitost crnog kohoša
    Fitokemijski spojevi u crnom kohošu uključuju triterpen glikozid, actein (hipotenzivni vazodilator), cimigosid, formononetin, oleinsku, palmitinsku i slacilnu kiselinu, cimigonit, tanin i halapljiva ulja. Prirodno prisutne komponente u crnom kohošu posjeduju širok spektar djelovanja, uključujući:
    - estrogenično,
    - protukancerogeno,
    - hipotenzivno,
    - periferalno vazodilatatorno,
    - analgetsko,
    - antiupalno,
    - antioksidativno,
    - protuanksiozno,
    - antispazmodičko.
    Moderna klinička istraživanja studirala su terapeutsku učinkovitost i sigurnost ekstrakta crnog kohoša za djelovanja na neurovegetativne simptome uzrokovane menopauzom i mnoge od njih potvrdila da je siguran i učinkovit.
    U studiji su 704 ispitanice uzimale 250 mg ekstrakta crnog kohoša na dan. 49% njih je prijavilo da su osjetile potpuno olakšanje od tegoba menopauze. 37,8% prijavilo je djelomično olakšanje, a prema ispitivačima 72% ispitanica bilo je u boljem stanju, nego one koje su uzimale hormonalnu terapiju.
    U drugoj studiji na 694 ispitanice, između 70-93 % njih osjetilo je potpuno olakšanje uz uzimanje 250 mg ekstrakta crnog kohoša 2 puta na dan.
    Ekstrakt crnog kohoša dobar je i za žene koje su imale histerektomiju.
    U studiji iz 2005. promatran je učinak crnog kohoša i konjugiranih estrogena na koštane markere. Pokazano je da je ona imala učinak ekvivalentan konjugiranim estrogenima na poboljšanje simptoma menopauze i koštanih markera u odnosu na placebo skupinu. Što upućuje da pomaže protiv osteoporoze.
    Mnogo je istraživanja s crnim kohošom provedeno u Njemačkoj od 1940. Tijekom istraživanja crnog kohoša nisu zabilježene posebne nuspojaveuzimanja ove biljke. Njemačka komisija E objavila je da crni kohoš posjeduje djelovanje poput estrogena, potiskuje luteinizirani hormon i veže se za receptore estrogena. Odobrila je dozu od 40 mg/dan, tijekom 6 mjeseci.
    World Health Organisation također je prepoznala tu biljku kao vrijednu pomoć tijekom menopauze u regulaciji naleta vrućine, znojenja, poremećaja spavanja i nervne iritabilnosti.
    Gdje kupiti crni kohoš?
    Crni kohoš možete kupiti u biljnim ljekarnama i trgovinama zdrave hrane
    Doziranje
    Preporučene dnevne doze za simptome menopauze iznose oko 120-500 mg na dan.
    U obliku tinkture sa 60-postotnim etanolom uzimati 0.4-2 ml jednom na dan.
    Za povećanje gustoće kostiju kod žena u postmenopauzi uzimati 40 mg dnevno tijekom 3 mjeseca.
    Za srčane bolesnice u postemenopauzi preporučuje se ista doza, zatim napraviti pauzu od 3 mjeseca i ponoviti 3 mjeseca.
    Za neplodnost uzimati 120 mg crnog kohoša 12-13 dana.
    - Pacijenti bi trebali prestati uzimati Cimicifugae racemosae rhizoma i odmah se savjetovati s liječnikom ukoliko razviju znakove i simptome umora, gubitka apetita, žute kože i bjeloočnica, jaku bol u gornjem dijelu trbuha s mučninom i povraćanjem ili tamni urin.
    Crni kohoš ne preporučuje se
    - trudnicama
    - djeci
    - ljudima s jetrenim bolestima, ugrušcima ili epileptičarima
    - alergičnima na aspirin.

Izvor https://www.facebook.com/permalink.p...77628832267017
    Let me heal you
  • Jesam
    Supermoderator
    • Mar 2011
    • 14468

Pažljivo s crnim kohošom - ne smije ga se koristiti u kontinuitetu nego je potrebno raditi pauze.

Osobno nisam vidjela nikakve koristi od njega.
    slobodni.net za slobodni svijet

Comment

• Felix
      New member
      • May 2016
      • 32

Originally posted by Jesam
      Pažljivo s crnim kohošom - ne smije ga se koristiti u kontinuitetu nego je potrebno raditi pauze.

Osobno nisam vidjela nikakve koristi od njega.

Sta je tebi pomoglo?

Comment

• Jesam
        Supermoderator
        • Mar 2011
        • 14468

Originally posted by Felix
        Sta je tebi pomoglo?

Iskreno ... ništa. Možda najviše prehrana, meditacija i kretanje, fizička aktivnost.

Comment

• Felix
          New member
          • May 2016
          • 32

Koliko je vremena proslo od pocetka tegoms? I da li je sada lakse?
          I ja primijecujem da je meditacija vrlo dobra za zdravlje, psihofizicko

Comment

• Jesam
            Supermoderator
            • Mar 2011
            • 14468

Ne znam što je "tegoms"

Comment

• Felix
              New member
              • May 2016
              • 32

Ne znam što je "tegoms"
              Tegoba..
              Sorry, pisem na mobitelu pa svasta natipkam

Comment

• Jesam
                Supermoderator
                • Mar 2011
                • 14468

Tegoba..
                Sorry, pisem na mobitelu pa svasta natipkam

A "tegoms" mogu trajati i 5-10 godina, što je individualno.

Ja sam se relativno brzo oporavila jer sam intenzivno radila na tome - važno je dosta se kretati na svježem zraku, pravilna suplementacija vitaminima i mineralima, izbjegavanje kave, alkohola, slatkog i svakako stresa.

Comment

• Felix
                  New member
                  • May 2016
                  • 32

A "tegoms" mogu trajati i 5-10 godina, što je individualno.

Ja sam se relativno brzo oporavila jer sam intenzivno radila na tome - važno je dosta se kretati na svježem zraku, pravilna suplementacija vitaminima i mineralima, izbjegavanje kave, alkohola, slatkog i svakako stresa.
                  Tek mi pocinju tegomsi :D
                  Prehrana mi je dosta ok
                  A stresa imam i ne nosim sw najbolje s njim ali mogu reci da nikad tako dobro.
                  Cini se da sam nesto i naucila u ovom zivotu

Jedna fina vjezbica , stavit cu je samo da je nadjem

Comment

• Felix
                    New member
                    • May 2016
                    • 32

Tek mi pocinju tegomsi :D
                    Prehrana mi je dosta ok
                    A stresa imam i ne nosim sw najbolje s njim ali mogu reci da nikad tako dobro.
                    Cini se da sam nesto i naucila u ovom zivotu

Jedna fina vjezbica , stavit cu je samo da je nadjem

https://www.lifeshiftprogram.com/med...0ee7a63/VJEZBA - BODY SCAN.mp3

Comment

Latest Topics

Collapse

There are no results that meet this criteria.

Working...
                    😀
                    😂
                    🥰
                    😘
                    🤢
                    😎
                    😞
                    😡
                    👍
                    👎