Matičnjak - izvanredno sredstvo za sva srcana oboljenja

Collapse
X
 
  • Vrijeme
  • Show
Clear All
new posts
Advertisement
  • Spring
    Administrator
    • Feb 2009
    • 5817

    Matičnjak - izvanredno sredstvo za sva srcana oboljenja

    Maticnjak je izvanredno sredstvo za sva srcana oboljenja. Oživljava i jaca srce, a uz to cisti i krv.

    Matičnjak je poznat od davnine kao biljka koja jača i krijepi dušu i tijelo. Ime Melisa potječe od grčke nimfe koja je spasila život Zeusu te ju je on u znak zahvalnosti pretvorio u pčelu kako bi zauvijek sakupljala mirisni med sa bijelih ili žutih cvjetova matičnjaka. Ljudi su vrlo rano prepoznali ljekovita svojstva matičnjaka, pa tako Plinije spominje recepturu od sa vinom kao lijek za ugrize škorpiona i zmija, a Paracelzus ga cijeni kao biljku koja u potpunosti revitalizira tijelo.

    Matičnjak je poznat od najstarijih vremena te ga opisuju i hvale mnogi prirodoslovci starih kultura. Najbolji poznavalac matičnjaka, Mattioli, za njega kaže da matičnjak ima izvanredno dobro svojstvo jer jača i oživljava srce, naročito onome tko ima noćne strahove i kome srce ubrzano lupa i smeta miru. Matičnjak čisti krv, otklanja neraspoloženje i tugu, te pomaže gotovo svim unutarnjim organima. Plinije preporučuje smjesu soka matičnjaka za oči, a Hildegarda za matičnjak kaže da će se rado smijati tko je jede, jer njezina toplina zahvaća slezenu i srce koje tako postaje radosno.
    Uporaba matičnjaka najpoznatija je kod srčanog grča angine pectoris, uz dodatak valerijane, kima i timijana. Matičnjak potiče hormonalne aktivnosti, te ga rabimo kod problema sa štitnjačom. Znanstvena istraživanja ukazuju da ekstrakt matičnjaka ima utjecaja na imunoglobulin kod pacijenata oboljelih od Gravesove bolesti, a djeluje i antitiroidno kod tegoba sa štitnjačom. Razne čajne mješavine s matičnjakom primjenjujemo kod liječenja astme, glavobolje, grčeva u crijevima i maternici, katara želuca, dišnih puteva, kroničnog bronhitisa, migrene, nadutosti, premorenosti, povraćanja, proljeva, prekomjernog umora, slabosti, i općenito želučanih teškoća.


    Opis biljke

    Matičnjak je trajna biljka sa četverokutnom stabljikom. Naraste do visone od 60 cm, ima dlakave jajolike listove. Intenzivnog je mirisa po limunu radi sadržaja eteričnog ulja. Koristi se nadzemni dio biljke koji se bere prije ili za vrijeme cvatnje. Potrebno ju je nježno ubrati i sušiti na toplom i prozračnom mjestu. Osim esencijalnog ulja, biljka sadrži fenolne kiseline, flavonide i druge sastojke.


    Indikacije

    Melisa je biljka sa cijelim nizom blagotvornih djelovanja na organizam. Važan je njen miris koji pomaže kod psihičkih problema. Pravu vrijednost osjetiti će osobe koje su napete, izmučene patnjom ili bolešću, jer ova biljka krijepi duh. Svakako je preporučujem kod stresnog poremećaja, depresije i anksioznih stanja gdje se može primjenjivati uz valerijanu, kamilicu, lavandu i druge ljekovite biljke. Slično djelovanje imaju i eterična ulja ovih biljaka. Nezaobilazna je kod liječenja strahova posebno straha od bolesti (hipohondrije).

    Kod uzimanja preparata svježe biljke matičnjaka, što je ujedno i najkvalitetniji preparati, djelovanje će se najprije odraziti u probavnom sustavu. Pomaže kod poremećene i neregulirane probave, spazama i nadutosti te kod želučanih bolova poput gastritisa ili žgaravice.

    Eterično ulje matičnjaka vrlo je rijetko i skupo, te se često patvori stoga je potreban oprez. Indikacije su mu slične kao i kod biljke matičnjaka. Dobro djeluje kod ubrzanog rada ili osjećaja pojačanos lupanja srca, nesanice, tjeskobe i reguliranja probave. I esencijalno ulje, kao i biljka djeluju na fizičkoj i psihičkoj razini, radi čega je ova biljka vrlo cijenjena.
    www.alternativa-za-vas.com
    www.alternativa-webshop.com
  • RED PILL
    urug
    • Apr 2009
    • 15340

    #2
    kombinacija matičnjaka i gloga je idealna za sve vrste nervoze, problema sa srcem, nesanice...

    toplo preporučam u vidu čaja ili tinkture:

    Recept l

    Matičnjakova rakija (macerat) priprema se tako da se u litrenu bocu do jedne trećine stavi lišće matičnjaka (cca 100 g svježeg ili 30 g suhog lišća), a do vrha se nalije 40-50 postotna rakija ili konjak. Boca se dobro začepi i ostavi da macerira 6-8 tjedana, zatim procijedi, odvoji bilje i filtrira.


    Recept II

    U litri bijelog vina 10 min se kuha 32 g lišća matičnjaka (suhog) sa 4 velike žlice meda (koji se dodaje u rashlađeno vino) pa se zatim procijedi. Taj se pripravak uzima svaki sat po l velika žlica (0,2 dl). Time se otklanja lupanje srca, melankolija, histerija, trzanje i slabost srca živčanoga podrijetla, nesvjestica, strah, grčenje živaca i zujanje u ušima.


    Recept III

    Tinktura gloga se priprema od 20 g biljke na l dl alkohola (96%). Cvijet i list gloga moče (maceriraju) se u alkoholu 21 dan i zatim filtriraju.
    Uzima se 3-5 puta dnevno u vodi 15 kapi, prije jela. Ako se tinktura razrijedi s pet dijelova vode, može se uzimati po 20 kapi prije objeda i prije večere, dakle po 40 kapi na dan, u tijeku 3 tjedna svaki mjesec, kao lijek protiv visokoga krvnoga tlaka.
    Last edited by RED PILL; 29-08-09, 08:53.
    http://www.aequilibrium-novum.hr/

    Comment

    • 33:1:22
      OM
      • May 2010
      • 575

      #3
      Također imam pozitivna iskustva sa Matičnjakom, s njim prebolio gripe i večinu ostalih napada na imunitet (budući da lijekove ne pijem već godinama,doktora takodjer nisam posjetio godinama niti imam namjeru). Čaj opušta i smiruje, balansira tijelo. Kako ima blago sedativan učinak dobar je i protiv poroka. Također preporuka.
      ''Life is God`s gift to you.The way you live it is your gift to God.''
      Život je stvaran samo kad jesam.

      Comment

      • dkovacic
        Ja jesam.
        • Nov 2009
        • 137

        #4
        Dobro je podsjetiti se. Imam ga u vrtu i samo povremeno se sjetim skuhati čaj iz svježih listova. Uvijek zaboravim osušiti lističe na vrijeme. Da li mu se bito umanjuju ljekovita svojstva ako ga uberem poslije cvatnje?
        sigpicPrihvati svaku stresnu situaciju kao pas: ako to ne možeš pojesti ili igrati se s time - POPIŠAJ SE NA TO I KRENI DALJE...

        Comment

        • alison
          back to basic
          • Mar 2010
          • 9616

          #5
          30-40% gubitak ljekovitosti...

          ali možeš si stvoriti naviku, da svaki put kad prođeš pored njega "čvrkneš" vrh sa dva lista i požvačeš, učinak će biti jednak kao da svki dan piješ čaj...
          TRAŽIM LJUDE, ŠTO VIŠE LJUDI,
          KOJI IMAJU NEOGRANIČENU SPOSOBNOST UVJERENJA
          DA NE POSTOJI NEŠTO ŠTO JE NEMOGUĆE UČINITI
          (H. FORD).
          pridruži nam se u bblj

          Comment

          • simona
            Guru
            • Jan 2010
            • 6596

            #6
            Kako se i kada sije, sadi, presađuje???

            Comment

            • alison
              back to basic
              • Mar 2010
              • 9616

              #7
              Originally posted by simonaalba77
              Kako se i kada sije, sadi, presađuje???
              Bilo kad, sa sjemenom, presadnja isto (preporučam praćenje "mjesećevog" kalendara) Matičnjak je jako žilava i zahvalna biljka pa mu god. doba uopće ne utjeće na vegetaciju, a za održavanje ne zahtjeva ništa... ni zaljevati čak!

              Ako hoćeš javi mi atr. na PP pa ću ti poslati sjemenje
              Last edited by alison; 31-05-11, 23:27.
              TRAŽIM LJUDE, ŠTO VIŠE LJUDI,
              KOJI IMAJU NEOGRANIČENU SPOSOBNOST UVJERENJA
              DA NE POSTOJI NEŠTO ŠTO JE NEMOGUĆE UČINITI
              (H. FORD).
              pridruži nam se u bblj

              Comment

              • biljcica
                biljcica
                • Apr 2011
                • 12

                #8
                Postovani !

                Imate li savjet za MULTIPLA-SKLEROZU ?

                Comment

                • alison
                  back to basic
                  • Mar 2010
                  • 9616

                  #9
                  Originally posted by biljcica
                  Postovani !

                  Imate li savjet za MULTIPLA-SKLEROZU ?
                  Da! I to ne za zalječiti Več Izlječiti....







                  TRAŽIM LJUDE, ŠTO VIŠE LJUDI,
                  KOJI IMAJU NEOGRANIČENU SPOSOBNOST UVJERENJA
                  DA NE POSTOJI NEŠTO ŠTO JE NEMOGUĆE UČINITI
                  (H. FORD).
                  pridruži nam se u bblj

                  Comment

                  • LIK
                    ←↑→↓
                    • Oct 2009
                    • 3195

                    #10
                    Jadne pčelice ...

                    Comment

                    • simona
                      Guru
                      • Jan 2010
                      • 6596

                      #11
                      Originally posted by alison
                      30-40% gubitak ljekovitosti...

                      ali možeš si stvoriti naviku, da svaki put kad prođeš pored njega "čvrkneš" vrh sa dva lista i požvačeš, učinak će biti jednak kao da svki dan piješ čaj...
                      OK, cvrknem, da li treba prati( ipak ..) i ako da topla ili hladna voda?

                      Comment

                      • niky1204
                        New member
                        • May 2011
                        • 3

                        #12
                        trebam pomoć!!

                        nedavno sam napravila ekg holter i sve je bilo u redu,zato što sam imala iznenadna lupanja srca
                        lupanja srca osjećam zadnjih godinu do godinu i pol i javljaju se kad malo previše pojedem,popijem malo više kave,čašu alkoholnog pića pa čak i od dima cigarete,međutim prije godinu i pol simptome nisam osjećala i oni su se odjednom pojavili,a i prije sam konzumirala te stvari
                        u posljednjih par mjeseci počinjem osjećati lagano rezanje u prsima i gubitak daha,doslovno moram gurnuti glavu kroz prozor kako bi došla do zraka,isto tako dolaze mi omaglice kod naglog dizanja i ležećeg ili sjedećeg položaja
                        istraživala sam malo na netu i moji simptomi opisuju aortnu stenozu ali napravila sam nedavno ekg i sve je bilo u redu
                        da li je ekg-u to moglo profulati ili sam ja samo paranoidna??
                        jer rezanje u prsima često i nije simptom srca a gubitak daha možem simptom mnogih stvari
                        zanima me ima li itko ikakva saznanja ili iskustva o tome??
                        bila bih vam puno zahvalna

                        Comment









                        Latest Topics

                        Collapse

                        There are no results that meet this criteria.

                        Working...
                        😀
                        😂
                        🥰
                        😘
                        🤢
                        😎
                        😞
                        😡
                        👍
                        👎