Kako se izliječiti od alkoholizma?

Collapse
X

• Vrijeme
  • Show
Clear All
new posts
Advertisement
  • Anita
    Alternativa addict
    • Aug 2009
    • 305

Kako se izliječiti od alkoholizma?

Moja rodica koja ima neudana 38-godišnja je alkoholičarka.

Počela je cugat još u ranoj mladosti, a kad je točno postala ovisna, ne znam. Nisam baš ni u intenzivnom ni u bliskom kontaktu s njom, (al uzrok tome možemo potražit i u toj njenoj ovisnosti...ne da mi se gledat je tako pijanu...), al da je alkoholičarka je postalo očito po tome što uvijek cuga, bez obzira na priliku i uvijek se nacuga...do one odurne faze.
    Čak i sama za sebe na trenutke kaže da je alkoholičarka. Ali ne poduzima ništa po tom pitanju...niti želi razgovarat o tome...

Ono što me muči je to što ne mogu više mirno gledat koliko je nisko pala zbog svoje ovisnosti i kako se uništava, moram nešto poduzet, a ne znam šta! JEdnom sam pokušala pričat s njom, ali me samo sasjekla riječima "ne da mi se sad pričat o tome!"

Najgore je to što je ona jako osjetljiva i ranjiva duša i vrlo lako je povrijediti...pretpostavljam da je to i doprinjelo razvoju njenog alkoholizma...
    Često je depresivna, a smatram da je to zato jer je i sama svjesna da je akloholičarka i da živi daleko od onog što može i zaslužuje...i onda samo još više pije...

Dakle, kako joj pomoć?
    Kako uopće počet s njom razgovarat, a da ne učinim još veću štetu budući je tako osjetljiva? I kad? Dok cuga ili prije nego počne taj dan?
    Svijest je prvi korak ka slobodi i njen prvi preduvjet.
  • zoricab
    Super Moderator
    • Mar 2009
    • 22098

evo malog saveta za tvoju rodicu!

U lečenju alkoholizma može da pomogne:

* Ako se koristi polen (cvetni prah), koji se uzima tri puta dnevno, pre jela, po jedna kašičica. Polen se koristi tako što se rastvori u čaši tople vode ili toplog čaja. Poželjno je da se koristi polen iz saća (perga).
    * Ako se za trežnjenje od alkohola koristi med, koji se daje pijanom licu na svakih 15 minuta i to po jedna kašika meda rastvorena u čaši tople vode, u toku jednog sata. Dovoljno je da se na taj način upotrebi ukupno oko 100g meda.
    Budućnost pripada onima koji veruju u lepotu svojih snova!

Comment

• zoricab
      Super Moderator
      • Mar 2009
      • 22098

Znam draga Anita kako se osećaš! I sama sam prošla to sa članom svoje porodice a i sa svojom drugaricom!

Alkoholizam je jako opasna zavisnost, kad kažem opasna, mislim da se alkoholičari odriču alkohola veoma teško!

Evo par saveta stručnjaka:

Šta možete da učinite ako alkoholičar ne prihvata pomoć?

Ovo može biti izazov. Alkoholičar se ne može prisiliti da prihvati pomoć, izuzev u određenim slučajevima, kao što je neki nasilan događaj koji ima za posledicu sudsku odredbu za lečenje. Ali Vi ne morate čekati da neko stigne do dna da bi ste nešto učinili. Eksperti za lečenje alkoholizma predlažu sledeće korake da bi se pomoglo alkoholičaru da prihvati lečenje.

Prekinite sva “prikrivanja”. Članovi porodice često izmišljaju opravdanja za druge da bi zaštitili alkoholičara od posledica njegovog/njenog pijenja. Važno je da se prestane sa prikrivanjem alkoholičara, tako da on/ona iskusi u punoj meri posledice svog pijenja.

Izaberite pravo vreme za preduzimanje koraka. Najpogodnije vreme za razgovor sa alkoholičarem je kratko nakon toga što se desio neki problem koji je povezan sa alkoholom- kao ozbiljna porodična rasprava ili nesrećan slučaj. Izaberite vreme kada je on/ona trezan/trezna, oboje ste sasvim mirni, i kad imate priliku da razgovarate nasamo.

Budite određeni. Kažite članovima porodice da ste zabrinuti zbog njegovog/njenog pijenja. Koristite primere o načinima na koje je pijenje prouzrokovalo probleme, uključujući i skorašnji događaj.

Navedite posledice. Objasnite alkoholičaru šta ćete učiniti ako on/ona ne bude potražio/potražila pomoć- ne zato da bi ste ga/je kaznili, nego da biste zaštitili sebe od njegovih/njenih problema. Ono što budete rekli može imati raspon od odbijanja da se pojavite sa njim/njom u bilo kom društvu gde će se služiti alkohol, do iseljavanja iz kuće. Nemojte ništa ni nagovestiti ako niste spremni da sprovedete u delo!

Potražite pomoć. Prikupite informacije o mogućnostima lečenja u vašoj zajednici. Ako je osoba voljna da potraži pomoć, odmah pozovite da biste zakazali sastanak sa lekarom. Ponudite članu porodice da i Vi pođete na prvi sastanak sa lekarom i/ili na sastanak u Klub lečenih alkoholičara ili Anonimnih Alkoholičara.

Obratite se prijatelju. Ako član porodice i dalje odbija ponuđenu pomoć, zamolite prijatelja da razgovara sa njim/njom koristeći upravo opisane korake. Prijatelj, koji je lečeni alkoholičar, može biti veoma ubedljiv, ali bilo koja osoba koga je briga i ko ne osuđuje može pomoći. Često je potrebno posredovanje više osoba, više puta, da bi se alkoholičar nagovorio da prihvati pomoć.

Nađite podršku. Važno je zapamtiti da niste sami. Podršku možete naći ili u Klubu lečenih alkoholičara ili u organizaciji Anonimnih Alkoholičara. Njihovi članovi pomažu članovima porodice da shvate da oni nisu odgovorni za pijenje alkoholičara i da je potrebno da počnu voditi računa o sebi, bez obzira na to da li je alkoholičar prihvatio pomoć ili nije.

Comment

• zoricab
        Super Moderator
        • Mar 2009
        • 22098

Na koji način se može promeniti odnos alkoholičara prema alkoholu?

Promena nije rezultat snage volje ni jačine karaktera. Promena bilo kog ponašanja, bilo da je to početak novog radnog plana ili zaustavljanje upotrebe alkohola, je postupak koji sadrži više nego samo činiti nešto novo ili drukčije.

Istraživanja su potvrdila šest faza kroz koje ljudi prolaze kada probaju da naprave promenu. Tok menjanja se ne događa korak po korak. Često, između dva koraka ljudi idu i unapred i unazad, učeći nove stvari koje im pomažu da načine trajnu promenu.

Šest faza promena su:

Bez namere: Osoba još ne razmišlja o promeni: ili nije voljan/voljna ili nije u stanju da se promeni. U ovoj fazi će dotična osoba komentarisati:

«Ja nemam problem, Ja samo vikendom pijem.» «Moja prijateljica misli da Ja imam problem sa alkoholom, ali ona me ne razume.»

Zbog postizanja promena, potrebno je dotičnoj osobi pomoći da postane svesna svog ponašanja i toga kako to utiče na ljude oko njega/nje.

Namera: Osoba priznaje brigu i ima u vidu mogućnost promene, ali je nesiguran/nesigurna. On/ona još ne razmatra promenu: ili nije voljan/voljna ili nije u stanju da se promeni. U ovoj fazi će dotična osoba komentarisati:

«Mnogo puta sam bio na kušnji i radio razne stvari. Potrebno mi je da budem ispravan pre nego što stvarno upropastim stvar.« «Ja sam navikao da uživam kada pijem, ali više ne. Potrebna mi je pomoć, ali ne znam da li mogu da prestanem.»

Da bi se pomoglo nekom u ovoj fazi, treba mu/joj pomoći u pronalaženju informacija o alkoholu i o tome zašto čini stvari koje čini. U početku može biti zbunjen/zbunjena kada razmišlja o napuštanju zavisnosti. Neke loše stvari se događaju zbog njegovog/njenog korišćenja alkohola, ali pored toga, ima i zadovoljstvo, naravno, kada to nije izvan kontrole.

Korisna pitanja koja možete postaviti nekom u ovoj fazi su: Da li želiš da nastaviš krivudavom stazom, ili želiš, radi promene, ugodan ravan drum?

Priprema: Dotična osoba se obavezala i planira da napravi promenu u bliskoj budućnosti, ali još uvek razmatra šta da radi. U ovoj fazi će dotična osoba komentarisati:

«Posle ove noći Ja neću više piti.» «Sada, pošto stari drugovi nisu više tako blizu, lakše mi je da pokušam da ostanem ispravan.»

Kao što primećujete, on još uvek ispituje da li zaista treba da prestane sa pijenjem.

Da bi se pomoglo nekom u ovoj fazi, potrebno ga/ju je podsetiti da je počeo/počela da susreće nove ljude i da izbegava stare prijatelje koji ne žele da se on promeni. Podsetite ga/je da se vraćanje porodici, poslu, školi, sportovima, itd., u odnosu na nekadašnju neprestanu borbu sa ukućanima, ni ne izgleda loše.

Akcija: Osoba energično čini korake da se promeni, ali još nije dostigla stabilno stanje. U ovoj fazi će dotična osoba komentarisati:

«Rekao sam svojim prijateljima da više ne želim da koristim alkohol. Mislio sam da će oni to primiti sa neodobravanjem, a umesto toga, oni su srećni što sam odlučio/odlučila da prestanem sa pijenjem.» «Ja sam izdržao/izdržala dve nedelje bez pića. Nisam mislio/mislila da ću ikada biti u stanju da tako nešto uradim.»

Verovatno ćete primetiti da je vaš prijatelj počeo da radi drugačije stvari i da je shvatio da postoji život osim pijenja. Aktivnosti koje su mu/joj se ranije činile dosadnim, sada su prijatne.

Održavanje: Osoba je ostvarila početne ciljeve i sad radi na tome da održi te ciljeve. U ovoj fazi će dotična osoba komentarisati:

«Moja supruga mi čantra cele nedelje. Stvarno sam juče želeo da se napijem, samo da zaboravim na nju. Umesto toga, nazvao sam prijatelja i mi smo razgovarali dok se nisam osećao bolje. Srećan sam što nisam dozvolio da moje loše raspoloženje upropasti moju treznost.» «Prošli vikend sam otišao na zabavu da bih video neke stare prijatelje i završio sa čašom u ruci. Bilo je teško, ali sam čašu dao nekom drugom. Dobra je stvar da to nisam više ja.»

Nov stil: Da bi se ostao ispravan i trezan, potreban je nov stav, nov izgled i nov način života. Ako je dotična osoba zadovoljna životom bez alkohola, biće mnogo lakše da ostane trezan. Međutim, ako je sve što on/ona čini samo prestanak upotrebe alkohola bez pravljenja bilo koje druge promene, onda je on/ona još više pogodan/pogodna da se vrati na staro.

Comment

• zoricab
          Super Moderator
          • Mar 2009
          • 22098

Da li ste...?

Oni koji moraju živeti sa alkoholičarem, često jednako trebaju podršku, jednako su zarobljeni u opsesiji kao i sam alkoholičar. Oni jednog momenta prete rastavom, a drugog momenta ga brane pred poznanicima. Kažite:

*

Da li ste ikada rekli da se alkoholičar ne oseća dobro, pa zato nije otišao na posao ili je legao da spava?
          *

Da li ste branili njegovo/njeno pijenje ili ponašanje ?
          *

Da li ste prihvatali da kasnije razgovarate o njegovom/njenom pijenju?
          *

Da li ste platili neku kaznu umesto njega/nje?
          *

Da li ste plaćali njegove/njene dugove?
          *

Da li ste ponekad i Vi seli da popijete malo sa njim/njom da biste postali bliskiji?
          *

Da li ste mu/joj dali "još jednu šansu", pa onda još jednu i još jednu?
          *

Da li ste pretili da ćete otići od njega/nje, a niste to učinili?

Znajte, da sve ovo omogućava alkoholičaru da nastavi pijenje. Od potpunog propadanja štite ga porodica i prijatelji.

Comment

• zoricab
            Super Moderator
            • Mar 2009
            • 22098

Šta činiti a šta ne činiti?

Šta nemojte činiti:

*

Izbegavati diskusiju i konfrontaciju
            *

Pokušati da kažnjavate, pretite, podmićujete ili propovedate
            *

Ublažavati posledice umanjivanjem važnosti događaja
            *

Nalaziti opravdanja, zataškavati ili čak braniti problematično ponašanje voljene osobe
            *

Preuzimati odgovornost za njegovo/njeno ponašanje
            *

Posredno ponekad preporučiti promenu

Šta možete učiniti:

*

Ostanite mirni, bez emocija, budite iskreni i držite se činjenica u diskusijama o njegovom/njenom ponašanju i o svakodnevnim posledicama toga.
            *

Imenujte određeno zabrinjavajuće ponašanje.
            *

Uverite ga/je da svako negativno ponašanje prate odgovarajuće posledice.
            *

Insistirajte da prihvati odgovornost za svoje postupke.
            *

Izrazite vašu zabrinutost zbog njegovog/njenog pijenja i zbog toga kako to utiče na vaš odnos sa njim/njom.
            *

Preporučite otvoreno i učestalo promenu ponašanja.
            *

Neka osoba sa problemom zna da Vi čitate i učite o alkoholu.
            *

Razmotrite situaciju sa nekim kome verujete- sa prijateljem, sa nekim ko je već iskusio štetno dejstvo alkohola, sa socijalnim radnikom, itd.
            *

Ohrabrite njegova/njena nova interesovanja i zajedno provodite slobodno vreme.
            *

Ohrabrite ga/je da primeti nekadašnje prijatelje.
            *

Budite strpljivi. Zavisnost od alkohola se razvija dugo vremena i zato se oporavak ne događa preko noći. Probajte da prihvatite neuspehe i povratke sa ravnodušnošću i razumevanjem.
            *

Odbijte da se vozite sa nekim ko se teško napio.

Comment

• RED PILL
              urug
              • Apr 2009
              • 15340

Originally posted by Anita
              Dakle, kako joj pomoć?
              Kako uopće počet s njom razgovarat, a da ne učinim još veću štetu budući je tako osjetljiva? I kad? Dok cuga ili prije nego počne taj dan?
              dok sama ne pokaže želju da se riješi toga ne može se ništa učiniti

postoji vrijeme kada su neki ljudi spremni suočiti se svojim "demonima", ako ne u ovom onda u sljedećem životu, i što god učinimo iz najboljih namjera često je kontraproduktivno
              Last edited by Spring; 22-09-09, 21:23.
              http://www.aequilibrium-novum.hr/

Comment

• zoricab
                Super Moderator
                • Mar 2009
                • 22098

Kako prepoznati alkoholičara i šta se može učiniti da se porodica vrati u normalan život?

Kako prepoznati alkoholičara u vlatitoj porodici?

Alkoholičar često pije alkoholna pića. Međutim, najvažnije je da takva osoba nema kontrolu nad količinom popijenog alkohola. Zbog toga dalje pije jer ne zna i ne može prestati piti. Sledećeg će jutra, svestan svog stanja i onoga što je uradio ili rekao pijan, obećavati da nikad više neće piti. Ali, nažalost, neće dugo održati obećanje, već će prvom prilikom nakon popijenog pića nastaviti s istim ponašanjem.

Alkoholičar se ne ponaša tako namerno i zato jer je loša osoba već zato što je zavisan od alkohola. Zavisnost određuje njegovo ponašanje, a ne zdrav razum. Da bi takva osoba zadovoljila svoju zavisnost, poslužit će se svim sredstvima. On će manipulisati sa svima na razne načine samo da bi mogao i dalje da pije. S takvim je osobama teško i skoro nemoguće živeti. Oni zbog svoje zavisnosti uništavaju vlastitu porodicu.

Šta se može i treba učiniti da se porodica spasi i vrati u normalan život?

Osnovni uvet da bi se nešto promenilo je da se prizna da u takvoj porodici postoji problem alkoholizma. Porodica i alkoholičar se moraju suočiti sa problemom. Članovi porodice moraju nagovoriti alkoholičara da pristane na lečenje u nekoj zdravstvenoj ustanovi koja se bavi lečenjem alkoholizma. Najbolji rezultati se mogu očekivati kad alkoholičar postane svestan problema i dobrovoljno pristane na lečenje. Ako takvu ili sličnu situaciju imate kod kuće moj savet je da ne čekate jer se situacija neće sama od sebe popraviti već će postati sve lošija i nezdravija. Trebate reagovati jer svaka porodica ima pravo živeti bez alkoholizma i svega što on nosi.

Za neke konkretnije savete možete se obratiti: svom lekaru, najbližem klubu lečenih alkoholičara ili nekoj organizaciji koji radi sa zavisnima od alkohola. Oni će vam drage volje posvetiti svoju pažnju i pružiti pomoć i savet.

Comment

• zoricab
                  Super Moderator
                  • Mar 2009
                  • 22098

Originally posted by RED PILL

postoji vrijeme kada su neki ljudi spremni suočiti se svojim "demonima", ako ne u ovom onda u sljedećem životu, i što god učinimo iz najboljih namjera često je kontraproduktivno

Slažem se redi, ali iak treba nešto učiniti, barem pokušati... A to je težak i mukotrpan posao sa neizvesnim ishodom!

Uz veliku ljubav, podržku, nesebično davanje i razumevanje možda se ipak nešto može učiniti!

Naravno i uz pomoć STRUČNJAKA!!!

Comment

• zoricab
                    Super Moderator
                    • Mar 2009
                    • 22098

Neke zablude i činjenice o lečenju

Neke zablude o lečenju:

1.

Često poznanici i prijatelji pacijenta, komentarišu njegovu odluku na sledeći način: «Pogrešio si! Nisi dotle doterao! Znaš li da od onih lekova može da se poludi? Posle te strpaju u Kovin, Vršac... Što sam nisi ostavio?»
                    2.

Mnogi pacijenti dolaze na lečenje uplašeni, očekujući podsmeh, prezir, grdnju, vređanje, ponižavanje. Strah je ponekad vrlo intenzivan. Od «dobronamernih i obaveštenih» kafanskih prijatelja su upozoreni da sem neprijatnosti od terapeuta treba da očekuju i nezgode od drugih pacijenata.
                    3.

Pasivan stav alkoholičara i njegovo mišljenje o lečenju ogleda se u sledećoj rečenici pri prijemu i prvom razgovoru: «Odlučio sam, došao, a Vi sad radite šta znate! Lečite me!»
                    4.

Najraširenija zabluda je pogrešno verovanje da se pacijent lečenjem osposobljava za umereno pijenje. Pretpostavlja se da lečenje potpuno oporavi organizam, «očisti ga» i da se stvara sposobnost kontroliranog pijenja.
                    5.

U alkoholna pića mnogi ne ubrajaju pivo. Ne samo da dolaze na lečenje sa takvim ubeđenjem, nego i ostaju sa njim uprkos svih informacija koje im se pružaju.
                    6.

Lečenje mnogi ne smatraju dugim procesom, već očekuju «čudo».
                    7.

Pogrešno je mišljenje da alkoholičar tokom trajanja bolesti nauči sve o alkoholizmu, pa ne treba više ništa o njemu učiti.

Comment

• zoricab
                      Super Moderator
                      • Mar 2009
                      • 22098

Istine su drugačije:

1.

Od lekova koji se primenjuju u lečenju alkoholičara ne nastaje ludilo. Alkoholizam, koji uzrokuje brojne komplikacije, može da izazove mnoge poremećaje duševnog zdravlja. Svi lekovi koje pacijent uzima po savetu lekara, služe isključivo u cilju oporavljanja, smirenja, popravljanja sna i apetita, otklanjanje drhtanja ruku i povraćanja.
                      2.

Kada primaju pacijenta, terapeuti se trude da ga razumeju što bolje, da ga medicinski ispitaju što detaljnije (laboratorijske analize krvi, mokraće, snimanje srca, itd.), i primene takvo lečenje, koje će mu biti najkorisnije. Svi drugi pacijenti su u sličnoj situaciji i nikakve nepristojnosti od njih ne treba očekivati.
                      3.

Uloga pacijenta u lečenju od alkoholizma je značajnija nego kod drugih bolesti. Uloga pacijenta u lečenju mora da bude aktivna: alkohol njemu smeta, on je odlučio da se leči, on bira između dve mogućnosti:
                      a) da bude alkoholičar ili
                      b) da ne pije.
                      Zato proces lečenja smatramo saradnjom. Bolesnik i terapeut zajedno rade na tome, zajedno rešavaju problem pijenja, ali rešavaju njegov (pacijentov) problem. Neophodno je uzajamno poverenje, poštovanje, trud. Nijedan terapeut nije «više biće», nije ni učitelj, ni roditelj, ni starešina. On je stručnjak, a zajednički cilj – da pacijentu bude bolje, može da ostvari samo ako se i pacijent trudi.
                      4.

Nijedan alkoholičar ne može da pije umereno posle lečenja. Ili nastavlja da pije kao i ranije, čak i više, i to ne zato što se lečio, nego zato što je stariji, što piće manje podnosi, što mu se bolest pogoršava vremenom; ili postaje doživotni apstinent.
                      5.

Pivo je alkoholno piće. Postoje alkoholičari koji piju isključivo pivo.
                      6.

Lečenje traje najmanje 2 godine.
                      7.

Istina je da bolesnik tokom pijenja stiče neka znanja, ali ona su od male koristi za uspešno lečenje. On ima pogrešnu sliku o alkoholizmu i o njemu zna uglavnom ono što ne bi trebao znati. Kod svake bolesti bolesnika treba upoznati s njenim osnovnim karakteristikama. Tako se tokom lečenja alkoholičari upoznavaju sa glavnim karakteristikama ove bolesti. Edukacijom treba obuhvatiti i članove porodice. Učenjem se stiču sledeća znanja: šta je alkoholizam, posledice alkoholizma, promene ponašanja alkoholičara, lečenje alkoholizma, klub lečenih alkoholičara i samopomoć i uzajamna pomoć alkoholičara.

Comment

• zoricab
                        Super Moderator
                        • Mar 2009
                        • 22098

Zablude o nekorisnosti lekova u lečenju od alkoholizma

Postoji mišljenje da lekovi ne pomažu, da su mnogi uzimali te lekove, primali injekcije, pa su opet propili.

Tačno je da ne postoji lek čije je dejstvo takvo da se može postići brzo izlečenje bolesnika u odvikavanju od alkohola. Postoji lek koji može mnogo da pomogne.

Nijedna bolest ne može biti izlečena, ako se lek ne uzima onako kako to lekar preporučuje.

Alkoholičar koji se leči je dužan da se strogo pridržava uputstva koje je dobio od lekara. Ne može se izlečiti bez učešća samog bolesnika.

Svaki prekid u lečenju može imati velike posledice.

Ponovo uzimanje alkohola (posle lečenja) dovodi do još izraženije slike alkoholizma, nastajanje većih i dužih duševnih izmena nego što su bile pre lečenja.

Comment

• RED PILL
                          urug
                          • Apr 2009
                          • 15340

Originally posted by zoricab
                          Slažem se redi, ali iak treba nešto učiniti, barem pokušati... A to je težak i mukotrpan posao sa neizvesnim ishodom!
                          Uz veliku ljubav, podržku, nesebično davanje i razumevanje možda se ipak nešto može učiniti!
                          Naravno i uz pomoć STRUČNJAKA!!!

Last edited by Spring; 24-09-09, 21:19.
                          http://www.aequilibrium-novum.hr/

Comment

• zoricab
                            Super Moderator
                            • Mar 2009
                            • 22098

Neke zablude o recidivu

Neke zablude o recidivu su:

1.

Recidiv se dešava odjednom i bez upozorenja.
                            2.

Sve dok ne koristite alkohol Vi ste oporavljeni.
                            3.

Recidiv se pojavljuje jer je apstinent odustao od lečenja ili prestao da odlazi na sastanke kluba ili AA.
                            4.

Osobe koje su ozdravile su na oprezu zbog znakova recidiva.
                            5.

Recidiv može biti izbegnut snagom volje i samodisciplinom.
                            6.

Ljudi koji su u recidivu nisu motivisani da se oporave.
                            7.

Kada ljudi recidiviraju, to znači da još nisu "stigli do dna" i da im je potrebno još patnje.
                            8.

Oni koji više puta padaju u recidiv su beznadežni, jer su nepodobni za oporavak.
                            9.

Misliti na recidiv znači dozvati ga.
                            10.

Uspešan oporavak od zavisnosti zahteva neprekidnu apstinenciju od prvog dana.

Činjenice su:

1.

Recidiv počinje mnogo ranije nego što se počne sa ponovnom upotrebom alkohola. Patnja i nelagodnost zbog treznosti često su okidač za proces povratka bolesti.
                            2.

Apstinencija je samo preduslov za oporavak. Oporavak zahteva odgovarajući dugoročni ili kratkoročni tretman u rešavanju fizičkih, psiholoških i socijalnih problema, koji su nastali zbog zavisnosti.
                            3.

Većina ljudi prestaje da odlazi na terapiju ili na sastanke zato što su već u procesu recidiva. Prestanak lečenja i odlaska na sastanke je često rezultat procesa recidiva, a ne uzrok toga.
                            4.

Većina ljudi koji su ozdravili nisu na oprezu zbog recidiva. Zato je važno da redovno razgovaraju sa ljudima koji im mogu pomoći da prepoznaju znakove upozorenja koje se možda javljaju.
                            5.

Samo samodisciplina i snaga volje neće otkloniti recidiv. Recidiv se događa zato što nešto nedostaje u programu za oporavak. Postoje problemi koji nisu efikasno obrađeni. Bez odgovarajućeg tretmana i efektivnog programa za treznost, samodisciplina i snaga volje neće pomoći.
                            6.

Većina tih ljudi je motivisana da se oporave. Oni žele da budu trezni i da ostanu tako. Alkoholizam je recidivantna bolest i u slučaju recidiva treba se ponovo javiti na lečenje.
                            7.

Mnogi ljudi koji su recidivirali su "stigli do dna". U alkoholizmu, kao i kod ostalih bolesti, neophodna je određena količina boli da bi se priznalo da ste bolesni i da Vam je potrebno lečenje.
                            8.

Oni koji više puta padaju u recidiv nisu nepodobni za oporavak. Oni jednostavno nisu naučili kako da spreče recidiv. Oni mogu naučiti kako da im bude bolje.
                            9.

Ignorisanje mogućnosti recidiva će ga pre dozvati, nego kada se na njega misli. Oni koji priznaju mogućnost recidiva, mogu preduzeti mere za prevenciju.
                            10.

Većina apstinenata nije u stanju da održi trajnu apstinenciju od prvog dana. Oni će vremenom naučiti kako da održavaju svoju apstinenciju.

Comment

• zoricab
                              Super Moderator
                              • Mar 2009
                              • 22098

Zablude zbog kojih se počinje piti

Omladina najčešće počinje da pije iz sledećih razloga:

1.

Piju da bi zaboravili probleme.
                              2.

Piće čini da se osećaju odraslima.
                              3.

Piće otklanja prepreke.
                              4.

Piće čini da se osećaju odlično.
                              5.

Piju da bi ih prijatelji prihvatili.
                              6.

Piće čini da imaju osećaj zajedništva, čak i kada su potpuno van kontrole.
                              7.

Piće može učiniti da izgube pamćenje.
                              8.

Piće ih oslobađa užasnog mamurluka.
                              9.

Piju jer su znatiželjni u vezi alkohola.

Protiv ovih razloga govori sledeće:

1.

Verujte, vaši problemi će i dalje biti tamo kada se budete otreznili.
                              2.

Šta je tako odlično u vezi toga? Često odrasli piju da bi zaboravili da su odrasli sa svom odgovornošću koju imaju. Drugim rečima, oni pokušavaju da se osećaju opet kao deca! Oponašajući detinjaste odrasle osobe ne bi trebalo da učini da se osećate odraslima.
                              3.

Možete postati dovoljno ležerni da bi uradili ili rekli neke stvari zbog kojih ćete se kasnije kajati. Ponekad to može imati za rezultat uvredu druga ili neželjenu trudnoću ili nešto drugo.
                              4.

Osećate se odlično, a u stvari se ponašate kao glupani. Sledeći put kada se vaši prijatelji sastanu da bi pili, ostanite trezni i samo gledajte. To će biti prilika da vidite kako glupo i blesavo izgledaju.
                              5.

Prijateljstva koja su zasnovana na pijenju ne traju dugo. Ova prijateljstva se brzo raspadnu. Oni nisu odani prijatelji i ta prijateljstva nikuda ne vode. Kada gradite prijateljstva oko zajedničkih interesa, sporta, ili nekih drugih aktivnosti, vaše prijateljstvo može rasti. Ovo je mnogo čvršća osnova za prijateljstvo nego delenje pića.
                              6.

To je razlog zašto ste više pogodni da padnete ili da vam se desi neka druga vrsta nezgode kada ste pijani.
                              7.

Pijenje može uticati na to da izgubite pamćenje. To vam može izgledati veoma zabavno. Ali nije uvek tako. Može biti vrlo neprijatno kada vam neko drugi kaže koliko ste bili smešni prethodne noći, naročito ako se ne sećate šta ste radili ili rekli što je bilo tako smešno.
                              8.

Baš fino! Od preteranog konzumiranja alkohola imate mamurluk. Da ne bi osetili glavobolju, bezvoljnost, itd. vi ponovo pijete. Tako se stvara jedan začarani krug koji sigurno vodi u alkoholizam.
                              9.

Stvarno nema velike misterije oko toga. Posle izvesnog vremena piće će izgubiti svoju zanimljivost. Zbog toga je mnogo tinedžera razvilo probleme pijenja. Kada piće počinje da gubi svoju zanimljivost, njima je potrebno više alkohola da bi se lepo proveli i često gube sposobnost da nađu zadovoljstvo u drugim stvarima. Ubrzo zatim oni su izgubili svoju priliku da napreduju u školi, izgubili zdravlje i poverenje prijatelja i porodice.

Comment

Latest Topics

Collapse

There are no results that meet this criteria.

Working...
                              😀
                              😂
                              🥰
                              😘
                              🤢
                              😎
                              😞
                              😡
                              👍
                              👎