Prirodni lekovi za smirenje

Collapse
X
 
  • Vrijeme
  • Show
Clear All
new posts
Advertisement
  • zoricab
    Super Moderator
    • Mar 2009
    • 22098

    Prirodni lekovi za smirenje

    Originally posted by Ramya108
    Hvala na predivnim savjetima, sa kojima se u potpunosti slažem.

    U svome životu, kao i ostali ljudi, borim se sa stresom. Nakon nekoliko "stresnih godina" shvatila sam da su kvalitetan san, planiranje dana, tjelovježba, svakodnevno opuštanje i opraštanje sebi i drugima vrlo bitni.

    Baš se čudim kako je naš život postao toliko pun stresa, da zaboravljamo na jednostavne stvari, koje nas čine sretnima?
    A evo i nekih prirodnih pomoćnih sredstava:

    Prirodni lekovi za smirenje

    Valerijana se primenjuje pri opštoj uznemirenosti i nervozi, kod razdraženosti, pri nesanici koja nastaje kao posledica nervoze, kod srčanih tegoba popraćenih lupanjem srca i osećajem straha. Glog se koristi za rasterećenje srca širenjem srčanih krvnih sudova i za rasterećenje živčanog sistema. Naročito je pogodan kod ljudi kod kojih postoji neko srčano oboljenje ili oslabljeno srce. Matičnjak se koristi kod pojačane nervne napetosti i premorenosti. Kava-kava je narodni lek za anksioznost i nesanicu na Pacifičkim ostrvima. Specifična je po tome što smiruje nervnu napetost, a ne dovodi do uspavljivanja, tj. ne smanjuje mentalne sposobnosti, pa ga koriste i studenti, poslovni ljudi, stručnjaci… Lavanda pokazuje umirujuća svojstva, i može se primeniti kao čaj ili etarsko ulje (nakaplje se da isparava), a zahvaljujući prijatnom mirisu stvara poseban ugođaj. Čaj od kamilice je staro i provereno okrepljujuće sredstvo za smirenje napetosti i relaksaciju.

    Prirodni lekovi koji dovode do smirenja, a pri tom ne stvaraju zavisnost:
    Uznemirenost, razdražljivost, strah, nervna napetost - valerijana, matičnjak, glog
    Anksioznost, premorenost, nemir, teskoba- Kava-kava
    Opuštanje, relaksacija, smirenje, nesanica- Etarsko ulje lavande u kupkama ili kao aromaterapija, čaj od kamilice, matičnjaka
    Smirenje bez uspavljivanja (uz očuvanje dobre koncentracije, za vozače, zaposlene, studente…)-Kava-kava, glog
    Budućnost pripada onima koji veruju u lepotu svojih snova!
  • Spring
    Administrator
    • Feb 2009
    • 5817

    #2
    Hvala! Ove informacije su zaista korisne.

    Inače spašavam se od stresa uz pomoć toplih kupki, a sada znam da u vodu mogu dodavati i ulje lavande. (Neki dan sam vidjela u trgovini sol za kupanje s prirodnim uljem lavande!)
    www.alternativa-za-vas.com
    www.alternativa-webshop.com

    Comment

    • zoricab
      Super Moderator
      • Mar 2009
      • 22098

      #3
      Još ponešto o lavandi: http://www.google.rs/url?sa=U&start=...AmGypZayFsPOSw
      Budućnost pripada onima koji veruju u lepotu svojih snova!

      Comment

      • Spring
        Administrator
        • Feb 2009
        • 5817

        #4
        Vrlo je zanimljivo! Nisam ni znala da postoji toliko vrsta lavande!

        "S obzirom na svestranu primjenu korisno je uvijek pri ruci imati bočicu ulja lavande, naročito na putovanjima i izletima." - Slažem se!
        www.alternativa-za-vas.com
        www.alternativa-webshop.com

        Comment

        • Carmi
          New member
          • Aug 2009
          • 30

          #5
          Što je kava-kava?

          Comment

          • zoricab
            Super Moderator
            • Mar 2009
            • 22098

            #6
            KAVA KAVA - spavanje bez dijazepama

            Evo odmah!!! http://www.alternativa-forum.com/dep...sioznosti.html

            KAVA KAVA - spavanje bez dijazepama


            Istrazivac i moreplovac James Cook je bio veoma iznenadjen 1769 godine kada je na polinezijskom ostrvlju video kako devojke domorodaca iz zemlje vade koren neke biljke i obradjuju ga na cudan nacin tj. zvacu njegovu pulpu a zatim sve izbace u kokosovo mleko kao "gotov" napitak. Osvezavajuci napitak zapravo je bio antistresni tonik juznih mora!


            Kada sam u svojoj knjizi iz 1986 godine "Znate li sta jedete" ispricao pricu o domorocima s ostrvlja Fiji na Pacifiku, koji koriste caj od korena biljke kava kava (Piper methysticum) da bi bezbrizno spavali, nisam mogao pretpostaviti da ce biti potrebno skoro 15 godina, da od tog caja nastane suplement koji se u obliku kapsula plasira na trziste samo s jednom svrhom da bi svi oni koji pate od nesanice, mogli mirno prespavati nekoliko sati. Kad kazem "
            mirno" mislim bez ozbiljnih posledica koje po pravilu nastaju sutradan posle upotrebe sedativa tipa "
            dijazepama". Naime, ako udjete u lift pa cekate da on krene a vi niste stisnuli dugme koji vas treba odvesti na treci sprat, onda sa sigurnoscu mogu reci da ste koristili dijazepame i da vam je kora mozga privremeno blokirana! Takvih rezultata kod kava kave - nema iz jednostavnog razloga sta ne deluje na koru mozga tj na centar za kontrolu vasih aktivnosti.


            Djelatna materija:


            Za proizvodnju preparata koristi se koren biljke star najmanje 4 godine. U toj dobi biljka ima najveci prinos aktivne materije kavalaktona. Misli se da kavalakton ima svojstvo vezanja za receptore limfnog sistema.


            Kako deluje?



            Od kako je poznat na ostrvlju Pacifika a to je oko 3000 godina, koren biljke kava-kava koristi se za pripremu napitka (caja) uz tradicionalni religiozni ritual, koji deluje opustajuce. Gledano cisto farmakoloski to je relaksans, ali gledajuci sire zapravo to je antistresno sredstvo (3)! Za njega je jos davne 1884 godine istrazivac na ostrvlju Fiji Levin rekao da "
            bistri um i izostrava mentalne sposobnosti"
            .Izolacija aktivne materije tekla je sporo i vrlo tesko sve do 1889 godine kada su identificirani kavalaktoni. Izolacija pojedinih kavalaktona iz kompleksa aktivne materije tekla je narednih 30 godina, a pravi ucinci omoguceni su pripremom ekstrakta kava-kava (4)



            Brojnim testovima na oglednim zivotinjama i na ljudima (3,4) potvrdjeno je temeljno relaksirajuce delovanje bez uspavljujucih efekata protiv volje korisnika tako da nema opasnosti za vozace motornih vozila. Sledece je lokalno anestezirajuce delovanje sta je vazno samo u slucaju zvakanja korena. Kod uzimanja kapsula taj ucinak mozemo zanemariti (6)


            Nemacki istrazivac Kretzschmar detaljno je opisao 1970 godine sve ucinke kava-kava i upotrebio je izraz "emocionalni i misicni relaksans s stabilizirajucim efektom na emocije tj. stimulirajucim delovanjem na razmisljanje i donosenje zakljucaka"


            U eksperimentu na anksioznim pacijentima (bezrazlozni strahovi i brige) s dvostrukom slucajnom probom, dobijeni su vrlo povoljni rezultati pa je kava-
            kava sredstvo izbora (6). Iako je jasno da je ekstrakt korena kava-
            kava samo suplement s korisnim ucincima, ima onih koji ga klasifikuju kao "lek".


            Delovanje je u velikoj meri zavisno od oblika preparata; kapsule s prahom korena manje su u upotrebi zbog slabije apsorpcije. Preparat na bazi ekstrakta koji je standardizovan u pogledu sadrzaja aktivne materije (kavalaktona) takodje pakovan u kapsule, koristi se pretezno u Evropi. Kava-kava je vrlo popularna u Nemackoj a sada je konacno "otkrivena"
            i u SAD.


            Doziranje i sporedni ucinci:


            Takva kapsula kava-kava prosjecno sadrzi 200-250 mg ekstrakta korena koji pak sadrzi oko 30% kavalaktona. Preporucuje se dnevno 1-3 kapsule. Biljka nije droga i ne postoji navikavanje kada se koristi u preporucenim dozama. Pod istim uslovima nema sporednih rezultata (pospanost, pijanstvo, zaboravnost) koji su toliko karakteristicni za druga slicna hemijska sredstva (5,7). Ipak kada se koristi duze vreme u povecanim kolicinama (nekoliko puta dnevno) moze se pojaviti kozni osip. Tada se uzimanje kapsula odmah prekida. Iako su neki lekari tvrdili da postoji opasnost od navikavanja, za to do sada nema nikakvih dokaza. Dr Hyla Cass, psihijatar s poznate institucije UCLA u svojoj knjizi "
            Kava Natures - Answer to Stress, Anxiety and Insomnia" tvrdi suprotno pa kaze "ako nam soljica crne kave vraca raspolozenje, zasto nam soljica caja od kave-kave ne bi vratila dragoceni san?
            Last edited by zoricab; 31-08-09, 14:30.
            Budućnost pripada onima koji veruju u lepotu svojih snova!

            Comment

            • RED PILL
              urug
              • Apr 2009
              • 15340

              #7
              Originally posted by Carmi
              Što je kava-kava?

              Originally posted by zoricab
              Evo odmah!!! http://www.alternativa-forum.com/dep...sioznosti.html

              KAVA KAVA - spavanje bez dijazepama

              a ja mislio, dupla kava

              malo
              http://www.aequilibrium-novum.hr/

              Comment

              • zoricab
                Super Moderator
                • Mar 2009
                • 22098

                #8
                Originally posted by RED PILL
                a ja mislio, dupla kava

                malo


                Može Redi i dupla kava!!!
                Budućnost pripada onima koji veruju u lepotu svojih snova!

                Comment

                • Carmi
                  New member
                  • Aug 2009
                  • 30

                  #9
                  Znači mogu probati da nađem kava-kava u kapsulama u nekoj biljnoj ljekarni?
                  Smiju li se piti uz Lexilium od 1,5mg?
                  Ova kava-kava mi je nepoznata, pokušala sam bila s kapima Valerijane ali nije išlo, ili sam ja bila nestrpljiva pa nisam mogla čekati da počnu djelovati.

                  Comment

                  • RED PILL
                    urug
                    • Apr 2009
                    • 15340

                    #10
                    koliko sam upućen, mislim da se neke određene biljke koje se koriste za smirenje (valerijana, passiflora...) ne bi trebale koristiti uz trankvilizatore klasične medicine...

                    savjetujem oprez
                    http://www.aequilibrium-novum.hr/

                    Comment

                    • Spring
                      Administrator
                      • Feb 2009
                      • 5817

                      #11
                      Zašto?

                      Opasna biljka kava kava prisutna i na hrvatskom tržištu
                      Ministarstvo zdravstva tvrdi da je kava kava ilegalno na tržištu, a uvoznik obećava da će povući pripravak iz dućana
                      ZAGREB – Dijetalni pripravci koji sadrže kava kavu (Pyper methysticum), biljku s polinezijskih otoka kojoj se pripisuju ljekovita svojstva, a ima ih i na hrvatskom tržištu, pokazali su se iznimno opasnim za zdravlje.
                      www.alternativa-za-vas.com
                      www.alternativa-webshop.com

                      Comment

                      • zoricab
                        Super Moderator
                        • Mar 2009
                        • 22098

                        #12
                        Pa eto čist primer malverzacije zbog profita!!!

                        Ima li kakvih dokaza za to???
                        Budućnost pripada onima koji veruju u lepotu svojih snova!

                        Comment

                        • Spring
                          Administrator
                          • Feb 2009
                          • 5817

                          #13
                          Nemam poima!
                          www.alternativa-za-vas.com
                          www.alternativa-webshop.com

                          Comment

                          • Keter
                            * * *
                            • Sep 2009
                            • 983

                            #14
                            Evo jedan koristan link o ljekovitim biljkama.. http://www.herbateka.eu/biljke

                            Comment

                            • Jasna
                              New member
                              • Sep 2009
                              • 1

                              #15
                              S obzirom da sam u klimaksu stresa i nervoze je na pretek ali umjesto tableta za smirenje koristim trave.Probala sam sve ove nabrojane u prethodnom tekstu ali ja ipak prednost dajem kantarionu. On je zaista super zaliječenje nervoze i jačih depresivnih stanja. Ne smije se koristiti uporedo sa tabletama za smirenje. Ja popijem jednu do dvije čaše
                              dnevno i osjećam se odlično.
                              Pozdrav Jasna

                              Comment









                              Latest Topics

                              Collapse

                              There are no results that meet this criteria.

                              Working...
                              😀
                              😂
                              🥰
                              😘
                              🤢
                              😎
                              😞
                              😡
                              👍
                              👎