Da li je Otac mogao stvarati svijet bez Sina?

Collapse
X

• Vrijeme
  • Show
Clear All
new posts
Advertisement
  • Zaratustra
    New member
    • Jan 2022
    • 91

Da li je Otac mogao stvarati svijet bez Sina?

S ovakvim pitanjem se niste zasigurno susretali jer je ova tema teološki veoma stručna i neobična, teološki doktorska. Pismo nas izvještava da je Otac stvarao svijet zajedno sa Sinom, tj. PO Sinu ili KROZ Sina. Koriste se na više mjesta oba izraza. Ovo je za vas samo informacija o kojoj ne možete i ne znate razmišljati. To da je Otac stvarao svijet KROZ Sina vama ne može biti jasno, uopće ne možete pojmiti taj mehanizam kao ni svojstvo Sina da se kroz njega može stvarati, tj. da iz njega svijet može isticati. Banalno pitanje je kako izgleda njegovo tijelo da svijet može biti rođen kroz njega? Tko ovo razumije taj može i odgovoriti na pitanje da li Otac može stvarati svijet bez Sina. Ovo pitanje objašnjavam sa hrpom teksta i slika-simbola u mojoj radnoj knjizi. Zašto postavljam ovo pitanje a znam da na njega ne znate odgovoriti, ni vi ni vaši teolozi, ni vaši "sveci". Oni to pitanje uopće nisu postavljali i razmatrali. Razlog tome je dvostran; teško vam je razumjeti samo pitanje ili mehanizam Božjeg stvaranja i drugo je da ne volite dovoditi u pitanje da li Bog nešto može ili ne može. Samo sam vas htio malo teološki uzdrmati...resetirati za mudrosna promišljanja i propitivanja. Ne želim vam odgovoriti na ovo pitanje jer nisam taj koji odgovara na svoja pitanja...ne volim se toliko praviti pametan.
  • kainos
    New member
    • Oct 2014
    • 4

Pa Bog Otac je svemoćan, zašto ne bi mogao stvoriti svijet bez Sina. Isus je rekao da mu je dana sva moć i sila od Oca. Znači da je nije imao, ili?

Comment

Latest Topics

Collapse

• lozinka
      Svrab
      by lozinka
      Pozdrav, imam 27 godina.
      Godinama se patim sa svrabom, isao sam kod dermatologa, davala mi je neke gelove, malo pomogne ali ne puno. Vadio sam krv...
      12-04-24, 09:08
    • nensav
      Šta je hromoterapija
      by nensav
      malo poznata metoda lečenje bojama

Ceo...
      21-03-24, 08:52
    Working...
    😀
    😂
    🥰
    😘