Bijeli šećer - bijela smrt

Collapse
X
 
  • Vrijeme
  • Show
Clear All
new posts
Advertisement
  • Spring
    Administrator
    • Feb 2009
    • 5817

    Bijeli šećer - bijela smrt

    Svi smo čuli da je bijeli šećer loš za naše zdravlje. Konvencionalna i alternativna medicina se slažu sa tim, da bijeli šećer…

    • je izvor praznih kalorija (ne sadrži minerale i vitamine, ali bogat je kalorijama)
    • potiče debljanje
    • uzrokuje karijes
    • ima visoki glikemični indeks (naglo podiže razinu šećera u krvi)

    Alternativna medicina ide dalje i povezuje konzumaciju bijelog šećera sa mnogim drugim bolestima i zdravstvenim problemima. Vjeruje se da bijeli šećer…
    • ekstremno oslabljuje imuni sistem
    • uzrokuje hiperaktivnost kod djece
    • povećava rizik oboljenja od raka
    • crpi iz tijela B vitamine
    • izaziva ovisnost (pretpostavlja se da je čak 95% stanovništva ovisno o slatkišima, odnosno, o šećeru)
    • crpi iz tijela mnoge neophodne minerali (kalcij, magnezij i druge)
    • uzrokuje šećernu bolest, jednu od najčešćih smrtnih bolesti u svijetu
    • uzrokuje pretilost i srčane bolesti


    Kako smanjiti količinu šećera u prehrani?

    • umjesto gaziranih napitaka i sokova pijte vodu
    • smanjite konzumaciju slatkiša
    • umjesto dvije žličice šećera, koje stavite u čaj ili kavu, dodajte jednu
    • odaberite jedan dan u tjednu (na primjer, nedjelju) da si dopustite konzumiranje čokolade, kolača i gaziranih napitaka
    • ostale dane u tjednu izbjegavajte ove namirnice
    www.alternativa-za-vas.com
    www.alternativa-webshop.com
  • -Sač-
    Guru
    • Apr 2010
    • 668

    #2
    A što je sa smeđim šećerom? Da li je on ok, ili je ista stvar?
    This is an age of action.
    Show the world ideal actions.
    Service to humanity is service to and worship of god.

    Comment

    • yeya
      New member
      • Jan 2010
      • 94

      #3
      Sada prevladava misljenje da nije nista bolji, pogotovo zato sto je cesto smeđi šećer samo obojeni bijeli secer. Medjutim, vjerujem da je onaj jako tamni, vlazni secer malo zdraviji od bijelog.
      Ovo mi se cini kao dobar clanak o temi:



      Originally posted by Spring
      • uzrokuje hiperaktivnost kod djece

      Ovo je upitno. Gledala sam BBC-jev dokumentarac u kojem su istrazivali je li istina da secer uzrokuje hiperaktivnost (ne ADHD) i pokazalo se da ne. Skupina djece koja je jela secer na rodjendanu je bila umorna i troma (logicno, s obzirom na djelovanje inzulina), a oni koji su jeli voce i zdravu hranu su bili hiperaktivni (tj. zaigrani, imali su energije).
      Neke teorije govore da ADHD uzrokuju umjetne boje iz slatkisa, a ne secer.

      Comment

      • Moldercuker
        Nisam guru
        • May 2011
        • 27145

        #4
        Originally posted by yeya
        Sada prevladava misljenje da nije nista bolji, pogotovo zato sto je cesto smeđi šećer samo obojeni bijeli secer.
        To je u večini slučajeva isto....možda je "smeđi" šečer opasniji od bijelog...ko zna kakvom je to bojom farbanom.....


        Kako uopče prepoznat smeđi šečer...tj. kako razlikovati smeđi šečer od "smeđeg šečera"(pofarbanog)?


        Comment

        • Jesam
          Supermoderator
          • Mar 2011
          • 14483

          #5
          Originally posted by Moldercuker
          Kako uopče prepoznat smeđi šečer...tj. kako razlikovati smeđi šečer od "smeđeg šečera"(pofarbanog)?
          Po cijeni.
          slobodni.net za slobodni svijet

          Comment

          • Moldercuker
            Nisam guru
            • May 2011
            • 27145

            #6
            Originally posted by Jesam
            Po cijeni.
            A u kafiću kad dobiješ uz kavu?....(mada mislim da ne dobiješ nikad pravi smeđi šečer)


            Comment

            • bojamunje
              Išpricavam se :)
              • Jul 2011
              • 662

              #7
              ja vidim kako mi secer radi lose
              onaj koji mi se cini ok je onaj iz dm a
              obicno je sakriven negdje i nije onaj u plasticnoj vrecici nego u papirnatoj zutoj kockastoj
              sjedi mirno zatvorenih ociju i ravne kicme bar 20 minuta

              Comment

              • Jesam
                Supermoderator
                • Mar 2011
                • 14483

                #8
                Originally posted by Moldercuker
                A u kafiću kad dobiješ uz kavu?....(mada mislim da ne dobiješ nikad pravi smeđi šečer)

                To je samo pofarbani bijeli šećer.
                slobodni.net za slobodni svijet

                Comment

                • kella
                  New member
                  • Jul 2011
                  • 54

                  #9
                  Bijeli šećer-bijela smrt

                  Smeđi, bijeli- isti otrov!! Evo ja sam testirala neke teorije o šećeru na sebi. Inače sam veeeliki ljubitelj slatkiša- čokolada, kolači, keksi... što slađe to bolje. Nekada mi je bila norma jedna Milka dnevno ( plus šta još dođe od slatkoga pod ruku ) , dok nisam shvatila da ugrožavam zdravlje i da moram prestati! Tek kada sam teškom mukom uspjela očistiti tijelo od toga otrova, shvatila sam da su sve te priče o štetnosti za mene doista bile istina. Dok sam jela čokolade i ostale slatkiše, imala sam puno manje energije, bila sam tromija, usporenija... i što mi je bilo najteže priznati- doista sam bila ovisna! Jednostavno sam proživljavala kao apstinencijske krize kada mi je "trebalo" nešto slatko a borila sam se sama sa sobom da ne pojedem. Imala sam epizode nervoznih ispada, sanjala torte i druge slastice, a jedva da bi živ ostao onaj koji mi je još i nudio nešto od slatkiša. Evo, ja doista vjerujem da šećer stvara neku vrstu ovisnosti i da to nisu samo pričice, ali to shvatite tek kada ga se odreknete. I skužila sam kada pokleknem- jer osobno mi je jako teško odvojit se od te slatke napasti- kao da tijelo traži da stalno povećavate količinu šećera koju unosite u organizam. i još nešto- provjereno povećava celulit!!
                  Lakši put je uvijek miniran!

                  Comment

                  • imagine
                    pčela na dlanu...
                    • Oct 2010
                    • 4667

                    #10
                    Originally posted by barajevo
                    Po njima (a ne samo po njima) i med je prosti (brzi) šećer i sam je tek malo vredniji od šećera. I sa voćem treba biti oprezan, posebno kad su kanceri u pitanju, jer i voće u većini sadrži proste (brze) šećere. Za očuvanje zdravlja, osnova prehrane (ishrane) treba biti povrće a voće samo kao dopuna.
                    Šećer ili med ?
                    Priroda ili kemija ?


                    Ako ih promatramo samo kao zaslađivače ( By the way ,med ima još puuno aspekata sa kojih se može promatrati ) oboje sadrže glukozu i fruktozu, no što se šećera tiče ,u toku njegove proizvodnje, organske kiseline proteina ,enzimi i vitamini iz šećerne trske su uništeni dok je sa medom jedna sasvim druga priča.

                    Sem toga, med sadržava mnogo antioksidansa i antimikrobnih sadržaja kojih apsolutno nisu prisutni u šećeru.

                    Nemalene su prednosti zbog kojih će se čovijek osjećati dobro ako papa med.

                    Jedna žličica šećera sadrži 46 kalorija, a jedna žličica meda 64.
                    Iako med sadrži više kalorija ,puno je slađi od šećera te ga treba poprilično manje da bi nešto zasladili. No, koristeći med duži period unositi ćemo manje kalorija u sebe i puuno više antioksidansa kojih u šećeru nema.

                    Šećer je saharoza, napravljena od dvije povezane molekule. Kada jedemo šećer, naš želudac koristi svoje enzime da bi razdvojio te molekule prije nego što naše tijelo uzme energiju iz šećera. Med je poprilično drugačiji. Pčele su dodale poseban enzim u nektar koji razdvaja saharozu, glukozu i fruktozu, pa naše tijelo to upija izravno.

                    Za razliku od meda, šećeru nedostaju minerali i vitamini. U šećeru se nalaze takozvane prazne kalorije koje utječu na pretilost i razne bolesti.

                    O okusu da i ne govorim...

                    Već duži period moj suprug i ja pijemo naše kavice zaslađene sa medom...isprva je bilo malo neobično, no sada niti ne pomišljamo na nešto drugo...

                    Pametni čika Steiner napisao je puno toga o medu...no o tomu nekom drgom zgodom...
                    Just imagine and do it...

                    Comment

                    • kella
                      New member
                      • Jul 2011
                      • 54

                      #11
                      Bijeli šećer-bijela smrt

                      Barajevo- svaka čast!! Ja se još uvijek trudim, ali često i pokleknem. Bila sam u fazi kada sam mogla okrenuti glavu od slatkog zalogaja a da ni ne trepnem, a onda sam naivno znala ugoditi sama sebi- ma samo 1 kolačić, malo čokolade ( baš kao da me zove iz ladice ).... pa opet padnem u začarani krug. Baš ću probati izdržati taj 21 dan pa ćemo vidjeti- ali mislim da ću morati iseliti sve ukućane dok krize ne prođu! I još nešto što sam primjetila- jaaako, jaako puno proizvoda sadrži šećer a da na tu činjenicu prije nisam obraćala pažnju - mislim da apsolutno svi sokovi u prodaji sadrže šećere ( o gaziranim da i ne pričamo! ), itd., itd., da sad ne gnjavim sa nabrajanjem. Čak i stvari za koje nikad ne bih rekla. Tako da i takve proizvode treba eliminirati iz prehrane. Nije lako, ali osjećaj organizma neopterećenog šećerom je odličan i vrijedan truda!
                      Lakši put je uvijek miniran!

                      Comment

                      • kella
                        New member
                        • Jul 2011
                        • 54

                        #12
                        Bijeli šećer-bijela smrt

                        Neću lagati da mi je lagano okrenuti glavu od slatkiša- al se borim! Mislim da jako puno ljudi koji barem malo žele poslušati svoje tijelo i koji su informirani o štetnost ovoga i onoga, znaju da im nešto škodi, ali je jednostavno malo teže prekinuti tu naviku. Koliko ovisnika o nikotinu, drogama, alkoholu... znaju što čine vlastitom tijelu i posredno drugima, al većini nije lako ostaviti se tih poroka. Bez pretjeranog dramatiziranja, meni su slatkiši ( šećer ) kao neka vrsta ovisnosti na koju sam tijelo navikla kroz dugogodišnje konzumiranje, a sada se želim riješiti te nezdrave navike i radim na tome. Vic je dobar za mene više vrijedi ovako nešto -->

                        Majka: "Jesi li znao da je Bog bio nazočan kad si u kuhinji ukrao slatkiše?"
                        "Da."
                        "I da te je cijelo vrijeme gledao?"
                        "Da."
                        "I što misliš, što ti je rekao?"
                        "Rekao je: Samo smo nas dvojica ovdje - uzmi dva."
                        Lakši put je uvijek miniran!

                        Comment

                        • egzorcist
                          ca' ari
                          • Jun 2011
                          • 1913

                          #13
                          da se i ja malo uključim. zašto jednostavno ne koristite steviju? ili cimet kada se jede nešto zašećereno? vjerujem da vi znate više od mene kako kažu i pišu da cimet sprečava štetno djelovanje šećera. još k tome, cimet s medom je jako dobar. barem ima dobar okus.
                          ...ako tvoj brod ne pristaje u luci ti doplivaj do njega...

                          Comment

                          • kella
                            New member
                            • Jul 2011
                            • 54

                            #14
                            Možda bi muškarce više mogla zabrinuti činjenica ( znam da sam vidjela negdje rezultate istraživanja ) da žene radije biraju čokoladu nego sex. Ne znam da li je to do partnera, ili čokolada ipak ima magična svojstva. Stevija je koliko znam odlična zamjena, ali ja sam ju u trg.centru vidjela samo 1 do sada i to samo kao biljku. Morala bih se malo više informirati kako se koristi, uzgaja... a za cimet sam čitala čak da je i dobar lijek u nekim kombinacijama- osobno ne volim njegov okus ni miris tako da ga ne koristim.
                            Lakši put je uvijek miniran!

                            Comment

                            • Eoja
                              Alternativa addict
                              • Oct 2011
                              • 219

                              #15
                              Već 15 dana nisam pojela ništa slatko. Ni mrvicu.
                              Kafu ne pijem, pa mi to ne pravi dodatnu muku, čaj sam pila bez ičega.

                              Prvih 10 dana nisam jela čak ni voće, htjela sam tijelo očistiti od šećera potpuno.

                              I osjećam se odlično.

                              To šta je šećer i kakav uticaj ima na nas možemo osjetiti tek kada ga potpuno izbacimo iz ishrane.

                              Ovo oslobođenje koje osjećam može se porediti jedino sa oslobađanjem od nikotina, čak je ovaj osjećaj sa šećerom, odnosno bez šećera bolji i jači.

                              Svima toplo preporučujem da se makar povremeno, na što duže periode, odreknu šećera i učine uslugu svom organizmu koju će on sigurno znati da uzvrati.

                              I do sada sam u nekoliko navrata pokušavala da se odreknem šećera i moram priznati da je neslavno prošlo, nikada nisam uspjela izdržati više od tri,četiri dana, osjećaj potrebe za slatkim bio je ogroman (kao apstinencijska kriza), jači neuporedivo od potrebe za cigaretom ili kafom (svega sam se odrekla ).
                              Uvjerena sam da ovaj put na snazi volje mogu zahvaliti vježbama pet tibetanaca. Bez ikakve krize sam se odrekla slatkog i osjećam se nikad bolje. Od prije nekoliko dana ponovo sam izbacila i sve proizvode od pšenice (loše utiču na mene), za Božić sam jela česnicu.

                              Ja sam sa ovim odricanjima kao onaj magarac iz vica za kojeg Cigo kaže: Eeeee, taman što sam ga naučio da ne jede, on crk'o.

                              Comment









                              Latest Topics

                              Collapse

                              There are no results that meet this criteria.

                              Working...
                              😀
                              😂
                              🥰
                              😘
                              🤢
                              😎
                              😞
                              😡
                              👍
                              👎