Psihopati opet na djelu.. bitka-za-sjeme-europa-za-korporacije-a-protiv-poljoprivrednika

Collapse
X
 
  • Vrijeme
  • Show
Clear All
new posts
Advertisement
  • Ryuujin
    ...
    • Nov 2010
    • 2359

    Psihopati opet na djelu.. bitka-za-sjeme-europa-za-korporacije-a-protiv-poljoprivrednika

    Europska komisija priprema krovni zakon kojim se otvara put velikim proizvođačima da preuzmu kontrolu nad proizvodnjom i prodajom sjemenja! U Hrvatskoj već sada sjeme povrća nitko ne proizvodi, a nakon novog europskog zakona pokretanje proizvodnje postat će iznimno skupo i komplicirano!



    "Zatvorila bi se mogućnost malim sjemenarima da registriraju sjemenarsku proizvodnju i plasiraju sjeme na tržište", objašnjava Sunčana Pešak iz udruge ZMAG.



    Velik dio tržišta sjemenja još je neosvojen. Više od pedeset posto sjemenja koje se sije na svjetskim poljima još uvijek ne prodaje neka velika korporacija, a to industriju boli. Snažnim lobiranjem na Europsku komisiju pokušavaju postići nametanje nove krovne europske legislative koja bi poljoprivrednicima oduzela kontrolu nad sjemenjem, a potom preko bilateralnih trgovačkih ugovora pokušavaju nametnuti ovakvu praksu i ostatku svijeta. To je zaključeno na sastanku europskih udruga i inicijativa koje se bave sjemenjem održanom proteklog vikenda u Beču.
    U SAD-u je Monsanto krenuo u bitku za potpunu kontrolu podizanjem stotina tužbi protiv poljoprivrednika zbog navodnog kršenja njihovih patentnih prava. U stvarnosti, vjetar rasprši sjeme s polja na kojima se sije Monsantovo sjeme i patentirani geni tog sjemena se ponekad pojave i u urodu poljoprivrednika koji na svojoj farmi uopće nije sijao to sjeme nego je koristio tradicijske ili vlastite sorte. Put sjemenja u prirodi nije moguće zaustaviti, i koristiti ovakve pritiske zapravo znači pokušaj nametanja svim proizvođačima hrane patentiranog industrijskog sjemena. Međutim, iako se u Europi GMO sjeme nije još proširilo u obimu kao u SAD-u, europsko se sjeme također nalazi na ozbiljnom udaru.


    nastavak teksta i vezane teme ovdje:

    http://www.h-alter.org/vijesti/ekologija/bitka-za-sjeme

    EUROPSKA komisija priprema krovni zakon kojim se otvara put velikim proizvođačima da preuzmu kontrolu nad proizvodnjom i prodajom sjemenja.


    Melde dich bei Facebook an, um dich mit deinen Freunden, deiner Familie und Personen, die du kennst, zu verbinden und Inhalte zu teilen.

    In 2013-15 the EU tried to bring in a law that would have banned many home garden seeds. Huge protests have put it on hold for now but it will come back.



    Melde dich bei Facebook an, um dich mit deinen Freunden, deiner Familie und Personen, die du kennst, zu verbinden und Inhalte zu teilen.


    Melde dich bei Facebook an, um dich mit deinen Freunden, deiner Familie und Personen, die du kennst, zu verbinden und Inhalte zu teilen.
  • Ryuujin
    ...
    • Nov 2010
    • 2359

    #2
    Mislili ste kako ćete pod stare dane moći posaditi vlastite rajčice, malo zelene salate i pokoji domaći krastavac? Neće ići – barem ne ako pitate birokrate iz Europske unije.


    Comment

    • Vortex
      Guru
      • Mar 2013
      • 1036

      #3
      Originally posted by Ryuujin
      Mislili ste kako ćete pod stare dane moći posaditi vlastite rajčice, malo zelene salate i pokoji domaći krastavac? Neće ići – barem ne ako pitate birokrate iz Europske unije.


      http://www.fizzit.net/vijesti-i-poli...-ici-kazu-u-eu
      Ajd ne pisi svasta...Zasto bi uopoce od Monsanta i kupovali??Jos uvijek ima onog pravog dobrog sjemena.
      Nekada se jedan dio polja zasijavao upravo zbog sjemena,da se i sljedece godine ima sta za saditi.
      Tako mozete biti neovisni o Monsantu...

      Comment

      • Ryuujin
        ...
        • Nov 2010
        • 2359

        #4
        Originally posted by Vortex
        Ajd ne pisi svasta...Zasto bi uopoce od Monsanta i kupovali??Jos uvijek ima onog pravog dobrog sjemena.
        Nekada se jedan dio polja zasijavao upravo zbog sjemena,da se i sljedece godine ima sta za saditi.
        Tako mozete biti neovisni o Monsantu...

        joj sto volim ove sto uopce ne citaju ono sto je napisano.. i predlazem ti da ne budes bezobrazan.
        i nisam ja pisao clanke,prenio sam. ak ti se ne svida nemoj citat

        Comment

        • Vortex
          Guru
          • Mar 2013
          • 1036

          #5
          Originally posted by Ryuujin
          joj sto volim ove sto uopce ne citaju ono sto je napisano.. i predlazem ti da ne budes bezobrazan.
          i nisam ja pisao clanke,prenio sam. ak ti se ne svida nemoj citat
          a i ja volim kad nekom dignem tlak....
          Nije da mi se ne svidja,ustvari ne svidja mi se politika Monsanta i svi vise manje znamo o cemu se radi.
          Necu vise biti brezobrazan

          Comment

          • Uoo
            OOn
            • Oct 2009
            • 12425

            #6
            znanstvena fantastika mi je jos uvjek do koje mjere guraju.. ljudi stvarno mora da odavno nisu svoji ako ovakve stvari prodju i pocnu se provodit..

            no.. prolaze i apsurdnije stvari.. pa sta reci.. gdje poceti? sto uciniti? hmm..

            bilo bi dobro educirati policiju i vojsku.. jer oni su ti koji bi trebali provoditi sve te nebuloze u djelo..
            Last edited by Uoo; 29-04-13, 19:10.
            Uistinu, Bog je tako ljubio svijet te je dao svoga Sina Jedinorođenca da nijedan koji u njega vjeruje ne propadne, nego da ima život vječni.
            Ivan 3:16

            Comment

            • Vortex
              Guru
              • Mar 2013
              • 1036

              #7
              Originally posted by Uoo
              znanstvena fantastika mi je jos uvjek do koje mjere guraju.. ljudi stvarno mora da odavno nisu svoji ako ovakve stvari prodju i pocnu se provodit..

              no.. prolaze i apsurdnije stvari.. pa sta reci.. gdje poceti? sto uciniti? hmm..

              bilo bi dobro educirati policiju i vojsku.. jer oni su ti koji bi trebali provoditi sve te nebuloze u djelo..
              Vojska i policija su izvrsni aparat,nisu tu da misle...Jedino da sami skuze pa odbiju poslusnost..

              Comment

              • Bambina
                Jednostavna
                • Feb 2013
                • 303

                #8
                To bi bio pravi horor. Nije mi svejedno, imamo ranč i jedemo domaće ali do kad?

                Comment

                • lucy

                  #9
                  Ne vidim di je frka...
                  Hrvatska ionako uvozi svo sjeme koje se sije (uvozi se sjeme čak i za povrće koje se prodaje pod autohtono ). Što se tiče sijanja vlastitog sjemenja to nije dovedeno u pitanje - jer ste sjeme prve reprodukcije ionako kupili. Dakle, sjeme za svoje rajčice za iduću godinu slobodno uzmete od ovogodišnjih rajčica.

                  Koliko sam shvatila uvodi se kontrola da se spriječi prodaja slabo-produktivnog sjemenja, što je dobro.
                  A to da se radi o GMO sjemenju nije nikakva novost, svo sjeme koje nam je dostupno na tržištu je GMO.

                  A to što se ovi ameri tuže.. Nedavno je klinac iz SAD-a s tek dobivenom vozačkom skrivio prometnu i usmrtio nekoliko ljudi - tužio je autoškolu jer ga u sklopu osposobljavanja nisu upozorili da autom može ubiti nekoga.

                  Comment

                  • lucy

                    #10
                    Btw. čuvanje jedinstvenosti sorte ima veze s problemima GMO-a. Ako se sorte pomiješaju, ono što je u laboratoriju isprobano, odlazi van kontrole, GMO stvara nove proteine i dovodi do mutizma koji je potpuno nepredvidiv i van kontrole.

                    Problem je što čovjek jede tu hranu i ne zna se kakvog utjecaja može imati...

                    Comment

                    • Uoo
                      OOn
                      • Oct 2009
                      • 12425

                      #11
                      nema frke.. trazite izvorno ekolosko i organsko sjeme.. i pravite zalihe.. cuvajte sjeme za sljedecu godinu.. dijelite susjedima.. prijateljima.. ima grupa na facebooku "mala eko sjemenarna".. zbilja nije tesko doci do pravog sjemena u danasnje doba.. interneta.. googla.. itd.. samo si ne pravite veliku strku i otpor oko izbora.. po meni izbora nema.. ako ima znanja.. samo je jedna opcija u koju dolazi u obzir uloziti resurse i energiju da bi krajnji rezultat po nas bio povoljan..
                      Uistinu, Bog je tako ljubio svijet te je dao svoga Sina Jedinorođenca da nijedan koji u njega vjeruje ne propadne, nego da ima život vječni.
                      Ivan 3:16

                      Comment

                      • lucy

                        #12
                        Originally posted by Uoo
                        nema frke.. trazite izvorno ekolosko i organsko sjeme.. i pravite zalihe.. cuvajte sjeme za sljedecu godinu.. dijelite susjedima.. prijateljima.. ima grupa na facebooku "mala eko sjemenarna".. zbilja nije tesko doci do pravog sjemena u danasnje doba.. interneta.. googla.. itd.. samo si ne pravite veliku strku i otpor oko izbora.. po meni izbora nema.. ako ima znanja.. samo je jedna opcija u koju dolazi u obzir uloziti resurse i energiju da bi krajnji rezultat po nas bio povoljan..
                        Uoo, hvala ti!
                        Baš sam prosurfala do Udruge Živa zemlja, biodinamičari s pravim sjemenom!! Jupiiiiii!!

                        p.s. ima li koji biodinamičar/ka na forumu da malo razmijenimo iskustva? :)

                        Comment

                        • Vortex
                          Guru
                          • Mar 2013
                          • 1036

                          #13
                          Originally posted by lucy
                          Btw. čuvanje jedinstvenosti sorte ima veze s problemima GMO-a. Ako se sorte pomiješaju, ono što je u laboratoriju isprobano, odlazi van kontrole, GMO stvara nove proteine i dovodi do mutizma koji je potpuno nepredvidiv i van kontrole.

                          Problem je što čovjek jede tu hranu i ne zna se kakvog utjecaja može imati...
                          GMO povrce npr. ima jedan drugi problem.Posadis recimo papriku i kad izraste uzmes sjeme iz nje za kasnije.Kad posadis to sjeme ne izraste nista...Znaci,opet moras kupiti sjeme

                          Comment

                          • sunlight
                            poslje kiše dolazi sunce
                            • Mar 2010
                            • 37

                            #14
                            ljudi meni stvarno nije jasno što su ove sjemenke iz trgovine...npr proizvođać "mia sjemenke"....kaj je to gmo???

                            ajme majko a u čemu je razlika u hibridima i gmo?

                            mislim ljepo,kupim gmo sjeme,cijelo ljeto se trudim da ga eko uzgojim i da imam zdravu salatu za jesti bez pesticida i onda ispada da....imam sranje na tanjuru???

                            ovo je užas...moram surfat internetom i ganjat bio sjemenje koje je uglavnom rasprodano....



                            ma dajte ljudi ovo nije normalno...neka vrate bio sjeme u svaku trgovinu da je ima za sve ljude i da je lako dostupna...

                            sigurno...kada se jednom dočepam bio eko stare sorte prirodnog sjemena svih vrsta...tolko ću ga sačuvat ko dijamante da ga imam za cijeli život i za unuke i praunuke i prapra unuke....

                            ljudi al ova situacija fakat ljuti,neće meni niko nametat kaj ću ja jest!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                            don t stay in the dark.... catch the power of he sun

                            Comment

                            • occulta
                              New member
                              • Dec 2012
                              • 6

                              #15
                              Sunlight :) dobro da si pisala/o velikim, crvenim slovima, jer najnoviji članak kaže da je potvrđeno da DNA iz GMO usjeva može biti prenesena u ljude koji je jedu.

                              www.occulta.info

                              Comment









                              Latest Topics

                              Collapse

                              There are no results that meet this criteria.

                              Working...
                              😀
                              😂
                              🥰
                              😘
                              🤢
                              😎
                              😞
                              😡
                              👍
                              👎