Dokazano je da se balirana slama koja je ugrađena u zid objekta i dodatno malterisana, jednostavno ne može zapaliti. Slama je u bale ubačena pod pritiskom presama i zbog toga u sebi ne sadrži kiseonik, koji potpomaže rasplamsavanje vatre. Još jedna prosto neverovatna informacija kaže, da bale slame koje se ređaju jedna na drugu na ćoškovima objekata, mogu izdržati veći teret snega i bilo kog drugog tereta, nego stub od armiranog betona.
U zidove objekata izgrađenih od bala slame, prodor štakora i svih vrsta buba je praktično nemoguć. Ovaj tip građevinskog materijala nema štetnih zračenja, apsolutno je prirodnih karakteristika i izuzetno zdrav za svakodnevni boravak ukućana u ovakvom tipu objekta.
Poseduje odlične izolacione mogućnosti, a to znači da unutrašnjost prostora tokom letnjih dana odiše svežinom, a tokom zimskih dana kuća od slame maksimalno zadržava toplotu koja se dobija zagrevanjem prostorija. Laboratorijska i emperijska istraživanja, dokazala su da su bale od slame pogodne za izgradnju objekata visine od najmanje dva sprata. Međutim ako se bale slame koriste kao ispuna, mogućnosti izgradnje od ovog materijala su neograničene. To teoretski znači, da bi se od bala slame mogli graditi i neboderi.
U našim krajevima kuća od slame ili kuća sa krovovima od slame, bilo je u Vojvodini pa čak i u samom Novom Sadu, ali na žalost te kuće velike istorijske i kulturne vrednosti nisu sačuvane. Ovaj tip kuća se i danas može pronaći u Mađarskoj, ali i mnogim drugim zemljama Evrope.