Autistična djeca su sasvim normalna

Collapse
X
 
  • Vrijeme
  • Show
Clear All
new posts
Advertisement
  • BLIND GUARDIAN
    Meštar od Medaljona
    • Aug 2010
    • 3386

    Autistična djeca su sasvim normalna



    Želim vam predstaviti video koji me snažno dirnuo, izvukao mi je iskrene suze. Nadam se da će dotaknuti i vas. Također se nadam da će ugasiti diskriminaciju prema osobama ograničenog ponašanja i da će se prestati koristiti rijeći "retardiran", "mentalno ograničen", "nazadan", "usporenog razvoja", "defektan", "nenormalan", "defektaš", "mentalno retardiran", ....

    Djevojka objašnjava da nije ona kriva za "nenormalno" ponašanje već da nema kontrolu nad svojim tijelom jer prima previše informacija koje nemože obraditi pa je tijelo u šoku. Unutar kaotičnog tijela nalazi se sasvim normalna i mentalno zdrava djevojka sa svim onim željama koje imaju djeca njene dobi i sa željom da kontrolira svoje tijelo kako bi se uklopila u društvo i bila na ponos svojim roditeljima. :smile_heart

    tu je link:





    a tu je uploadani video za slučaj da se link obriše:

    “Ne vjeruj zato što je to mudrac rekao, ne vjeruj zato što je to uobičajeno mišljenje, ne vjeruj zato što je to zapisano, ne vjeruj zato što netko drugi to vjeruje, nego prosudi istinu i nakon što ju pažljivo ispitaš i raščlaniš i uvidiš da će svima činiti dobro, živi u skladu s njom i pomozi drugima da čine isto. – Buda
  • Jesam
    Supermoderator
    • Mar 2011
    • 14483

    #2
    slobodni.net za slobodni svijet

    Comment

    • minjabg
      osmeh
      • Jul 2009
      • 2774

      #3
      Originally posted by BLIND GUARDIAN

      Želim vam predstaviti video koji me snažno dirnuo, izvukao mi je iskrene suze. Nadam se da će dotaknuti i vas. Također se nadam da će ugasiti diskriminaciju prema osobama ograničenog ponašanja i da će se prestati koristiti rijeći "retardiran", "mentalno ograničen", "nazadan", "usporenog razvoja", "defektan", "nenormalan", "defektaš", "mentalno retardiran", ....
      Uvek me jako dirne- i rastuzi i raznezi ovako nesto ...i prosto ne mogu komentarisati nekada...ostanem bez reci. Zbog necije nesrece i necije neljudskosti.
      Tesko da ce diskriminacija nestati ikada...ljudi na druge ljude gledaju kao na gotove proizvode koje je - lakse odbaciti ako nisu po uobicajenom standardu, nego malo uroniti u taj drugaciji svet i otkriti njegovu lepotu.
      Imala sam prilike da radim sa ometenom decom- tesko je, ali zadovoljstvo koje izaziva i najmanji napredak u nekoj oblasti, je neuporedivo sa uobicajenim radom Ali, covek mora istovremeno imati i meko i cvrsto srce, jer u protivnom ga ,,pojede'' tudja tuga

      Comment

      • Jesam
        Supermoderator
        • Mar 2011
        • 14483

        #4
        Pročitala sam ljetos predivno knjigu Daniela Tammeta, Rođen jednog plavog dana (Born on a blue day).


        Daniel Tammet je autist, savant, sa izraženom sposobnošću sinestezije, koji se snagom volje uspio probiti iz svog "oklopa" izolacije od vanjskog svijeta i u knjizi objašnjava svoj svijet, svoje način viđenja ljudi, predmeta, pojava, apstrakcije itd.

        Cit. iz knjige: “Otkad znam za sebe, brojeve doživljavam vizualno, sinestetički. Brojevi su moj prvi jezik, jezik na kojemu često razmišljam i osjećam. Ponekad mi je teško shvatiti osjećaje ili znati kako reagirati na njih, pa zato često tražim pomoć od brojeva. Ako mi neki prijatelj kaže da je tužan ili potišten, zamislim se kako sjedim u mračnoj šupljini broja šest kako bih i sam osjetio isti osjećaj i shvatio ga. Ako u novinskom članku pročitam da je neku osobu nešto prestrašilo, zamišljam se kako stojim pokraj broja devet. Kad god netko opisuje obilazak nekog lijepog mjesta, sjetim se svojih krajolika brojeva i kolikom me srećom ispunjaju. Time mi brojevi doista pomažu da što bolje shvatim druge ljude.”

        Knjiga je zaista otkriće, nešto neopisivo ... toplo preporučujem svakome a posebno roditeljima.

        Evo Tammeta i u kratkom klipiću da steknete dojam o čemu piše:



        slobodni.net za slobodni svijet

        Comment









        Latest Topics

        Collapse

        There are no results that meet this criteria.

        Working...
        😀
        😂
        🥰
        😘
        🤢
        😎
        😞
        😡
        👍
        👎