Macerati (uradi sam)

Collapse
X
 
  • Vrijeme
  • Show
Clear All
new posts
Advertisement
  • Jesam
    Supermoderator
    • Mar 2011
    • 14483

    #31
    Originally posted by Lusi
    Ostali, macerirate li što?
    Odem u Kemig i s police izaberem željeni macerat - 101 vrsta.

    Ja sam lijena i praktična prije svega.
    slobodni.net za slobodni svijet

    Comment

    • Tinker Bell
      Alternativa addict
      • Mar 2013
      • 195

      #32
      Naš macerat od oraha i mrkve navodno ima i zaštitni faktor?
      ...put je cilj...

      Comment

      • Lusi
        ignis
        • May 2014
        • 1442

        #33
        Originally posted by Jesam
        Odem u Kemig i s police izaberem željeni macerat - 101 vrsta.

        Ja sam lijena i praktična prije svega.


        Originally posted by Tinker Bell
        Naš macerat od oraha i mrkve navodno ima i zaštitni faktor?
        Da! Maslinovo ulje ima neki faktor, a mrkva štiti od oštečenja koja bi mogla nastati od sunca.
        Ipak, ne preporuča se ići na sunce kada je ful žiža (11 - 17).
        Someone told me I was delusional. I almost fell off my unicorn.

        Comment

        • Lusi
          ignis
          • May 2014
          • 1442

          #34
          Macerat od koprive

          Danas krećem i s ovim maceratom. Čujem da je odličan za njegu kose, pospješuje rast, daje kosi sjaj i regenerira je.
          Ujedno je dobar za upale kože, ublažava psorijazu i liječi lišajeve. Koristi se za masiranje dijelova tijela zahvaćenih reumom ili artritisom.

          Spravlja se kao i ostali i stoji na toplom i svjetlom mjestu 4 tjedna.
          Someone told me I was delusional. I almost fell off my unicorn.

          Comment

          • Adamina
            Super Moderator
            • Mar 2014
            • 4621

            #35
            Da, kopriva je zbilja super biljka za kosu, ne sumnjam da neće djelovati.
            Let me heal you

            Comment

            • Jesam
              Supermoderator
              • Mar 2011
              • 14483

              #36
              Originally posted by Lusi
              Danas krećem i s ovim maceratom. Čujem da je odličan za njegu kose, pospješuje rast, daje kosi sjaj i regenerira je.
              Ujedno je dobar za upale kože, ublažava psorijazu i liječi lišajeve. Koristi se za masiranje dijelova tijela zahvaćenih reumom ili artritisom.

              Spravlja se kao i ostali i stoji na toplom i svjetlom mjestu 4 tjedna.
              Izgleda da ću ipak morati sama napraviti macerat koprive - guglam cijeli dan i nema ga baš za kupiti s polica.

              U koje bazno ulje ga je najbolje staviti? Ja bih koristila maslinovo ako može.

              Da li sušiti koprive ili svježe listove?
              Da li uopće samo listove ili i cvjetove?
              Da li se još mogu sad brati koprive ili je prekasno?



              Lusi, kako se tvoj macerat razvija?
              slobodni.net za slobodni svijet

              Comment

              • Lusi
                ignis
                • May 2014
                • 1442

                #37
                Jesam, ilo bi idealno da nađeš mlade koprive koje još nisu cvale i da koristiš gornje listiće.

                Najlakšte ti je ubrati cijele biljčice, otuširati ih vodom i objesiti na neko prozračno mjesto u hladu (tavan ili sjenica...). Sada kad je ovak vruče mislim da je dosta 3 dana sušenja. Onda im poskidaj vrhove, natrgaj ih i ubaci u staklenku. Prelij uljem i stavi da se macerira. Maslinovo hladno prešano je odlično.
                Someone told me I was delusional. I almost fell off my unicorn.

                Comment

                • Adamina
                  Super Moderator
                  • Mar 2014
                  • 4621

                  #38
                  Hm, ja bih koristila ricinusovo, ako je moguće, ono je super za vlasište :)
                  Let me heal you

                  Comment

                  • Jesam
                    Supermoderator
                    • Mar 2011
                    • 14483

                    #39
                    Ne znam da li je ricinusovo ulje bazno - možda ga mogu samo dodati u već gotov macerat?
                    slobodni.net za slobodni svijet

                    Comment

                    • Adamina
                      Super Moderator
                      • Mar 2014
                      • 4621

                      #40
                      Zapravo je kopriva glavna zvijezda, bazno koristi koje hoćeš.
                      Let me heal you

                      Comment

                      • Lusi
                        ignis
                        • May 2014
                        • 1442

                        #41
                        Originally posted by Adamina
                        Hm, ja bih koristila ricinusovo, ako je moguće, ono je super za vlasište :)
                        Ako tak gledaš, mislim da bi najbolje bilo čičkovo. S druge strane, poanta je u ekstrahiranju koprive, tako da, bilo koje ulje bude dobro dok god bude s koprivom. :)
                        Someone told me I was delusional. I almost fell off my unicorn.

                        Comment

                        • Adamina
                          Super Moderator
                          • Mar 2014
                          • 4621

                          #42
                          Zar nije čičkovo ulje zapravo macerat?
                          Let me heal you

                          Comment

                          • Lusi
                            ignis
                            • May 2014
                            • 1442

                            #43
                            Ne. Ulje se dobiva prešanjem sjemenke čička. :)
                            Someone told me I was delusional. I almost fell off my unicorn.

                            Comment

                            • Kaja09
                              New member
                              • Jul 2017
                              • 1

                              #44
                              Originally posted by Lusi
                              Mila, ispravak netočnog navoda.
                              Mislim da sam pročitala sve što se pročitati da i zagnjvila sve koje sam mogla zagnjaviti, pa imam dodatni info.

                              Neki preporučuju zatvaranje do kraja, drugi preporučuju da ne bude do kraja zatvoreno.
                              E, sad.
                              Tijekom maceracije kako se biljčica ekstrahira dolazi do toga da biljčica ispušta i dio vlage. Ako flašicu uopće ne otvaramo, ta vlaga će potaknuti proces kvarenja ulja.
                              Zato je dobro umjesto protresanja, promiješati macerat svaki dan - tako će otpustiti vlagu koja bi mogla potaknuti kvarenje.

                              Gledam moje macerateke, ne maceriraju se dugo, a svaki već ima svoju boju i svoj miris. Orasi i mrkvica nemaju baš nešto izuzetan miris (zapravo poprilično smrde), dok neven ima skroz nježan i fin miris.

                              Ostali, macerirate li što?

                              Zdravo svima!
                              Rešila sam se danas staviti svoj prvi macerat, pa malo još krenula da se informišem i naišla na ovaj forum. Hvala puno na podeljenim znanjima. Nadam se da ću ih ja vremenom steći još mnooogooo više

                              Za sada imam samo jedno dodatno pitanje vezano za ovo zatvaranje. Naime, biljkice sam stavila u staklenu posudu, ali ne teglu, pa nemam poklopac koji baš dobro zaptiva. Razmišlam se da stavim pamučnu krpu na otvor i onda taj poklopac tako da bi krpa i upijala tih isparenja, predpostavljam. Da li može doći do kvarenja macerata u tom slučaju, jer bi ipak prolazilo i nešto vazduha? Naravno, ukoliko primetim da je krpa vlažna zameniću je (možda da stavim gazu?).
                              Posuda je u obliku kugle i malo veća (stavila sam orahe, lavande, nevena i šargarepe i nalila skoro litar maslinovog ulja), pa je napunjena do polovine.

                              Nadam se da ću dobiti brzo odgovor kako ne bih nešto zeznula
                              a koliko vidim nije neko vreme bilo neke prepiske, pa se nadam i da će se malo pokrenuti ova korisna razmena informacija.

                              Ja sam sada baš nestrpljiva da vidim kako će mi ovo "prvenče" uspeti i da vidim njegove efekte na letovanju i da podelim to sa vama.
                              Doduše, orasi već nisu mogli biti sečeni, pa sam im iseckala onu debelu zelenu koru i sve ubacila unutra i preko sušene cvetove lavande i latice nevena, a onda narendanu šargarepu. Mislila sam se da posle maceriranja i ceđenja eventualno dodam i kokosovog ulja, ali imam toliko maslinovog da se pitam ako ne potrošim ovo sve ove godine da li će valjati za sledeću...

                              Pozdrav i uspešno maceriranje svima

                              Comment









                              Latest Topics

                              Collapse

                              There are no results that meet this criteria.

                              Working...
                              😀
                              😂
                              🥰
                              😘
                              🤢
                              😎
                              😞
                              😡
                              👍
                              👎