Joga - što je to?

Collapse
X
 
  • Vrijeme
  • Show
Clear All
new posts
Advertisement
  • Tree
    <3
    • Aug 2010
    • 4217

    #31


    Yoga and sex are ultimately one expression. Just as you and I are one collective being conscious of our individual experience, so are yoga and sex two expressions of one grand dance we are in together.
    …a o zmajevom biseru ni rijeci!

    Comment

    • Bamakhepa
      skeptik
      • Feb 2013
      • 2088

      #32
      Originally posted by Tree
      http://www.rebellesociety.com/2013/0...or-real-yogis/

      Yoga and sex are ultimately one expression. Just as you and I are one collective being conscious of our individual experience, so are yoga and sex two expressions of one grand dance we are in together.
      Je, ali tom poetskom pseudomisticnom logikom mozes povezati bilo sto. Recimo jogu i izradu betonskih elemenata za ograde. Ili praznjenje septicke. Karakteristika ljudskog uma je da trazi poveznice i modele u svemu i u stanju je ako to zeli na "smislen" nacin u glavi povezati gotovo pa apsolutno bilo sto.

      Naravno, seks se bolje prodaje.
      Učenje bez razmišljanja je uzaludno, razmišljanje bez učenje je opasno. - Kineska

      Comment

      • Tree
        <3
        • Aug 2010
        • 4217

        #33
        ako mislis da je u pitanju prodaja, onda ces nesto za to morati i platiti vidis ono sto zelis vidjeti. tvoj stav postaje ti vazniji od onoga sto bi mogao dobiti... besplatno... ako bi se prepustio.

        the way you move anything, is the way you move everything
        …a o zmajevom biseru ni rijeci!

        Comment

        • Bamakhepa
          skeptik
          • Feb 2013
          • 2088

          #34
          Uvijek je prodaja. Ne mora bit u novcu. Moze bit u utjecaju, sirenmju svojeg "virusa" odredjene ideje, a placamo cesto zdravim razumom :D

          Ako bih se nekriticki prepustio mogu bih se prepustiti svakoj gluposti, a svijet je pun (pseudo)religioznih fantazija koje jedva cekaju da ih prihvatis :) To su prazni izrazi. Poetike, generalizacije i ovakvi slatki i lijepozviucni, ali u osnovi prazni bubblewordsi idealni su za sugestivnu komunikaciju, plansko izazivanje reakcija, osjecaja i iskustava te indoktrinaciju. Kriticki filter logike, razuma i analitickog razmisljanja je jedini koji nam omogucava da razlikujemo ono cemu se ima smisla posvetiti i ono sto je najobicnije lupetanje :)
          Učenje bez razmišljanja je uzaludno, razmišljanje bez učenje je opasno. - Kineska

          Comment

          • Stepski Vuk
            Onkraj razuma...
            • Jun 2012
            • 737

            #35
            Originally posted by Bamakhepa
            Uvijek je prodaja. Ne mora bit u novcu. Moze bit u utjecaju, sirenmju svojeg "virusa" odredjene ideje, a placamo cesto zdravim razumom :D

            Ako bih se nekriticki prepustio mogu bih se prepustiti svakoj gluposti, a svijet je pun (pseudo)religioznih fantazija koje jedva cekaju da ih prihvatis :) To su prazni izrazi. Poetike, generalizacije i ovakvi slatki i lijepozviucni, ali u osnovi prazni bubblewordsi idealni su za sugestivnu komunikaciju, plansko izazivanje reakcija, osjecaja i iskustava te indoktrinaciju. Kriticki filter logike, razuma i analitickog razmisljanja je jedini koji nam omogucava da razlikujemo ono cemu se ima smisla posvetiti i ono sto je najobicnije lupetanje :)
            Ovo me podsjeća na kompjutorski program gdje se postavljaju razno-razni filteri u smislu dobivanja što čišće, krajnje informacije.

            Čovjek nije stroj, nije računalo - On je puno, puno više od toga.

            Zato jer ima srce, duh, dušu - osjetilno je biće.

            Logika i razum također su podjednako bitne odrednice svakoga od nas, ravnopravne osjećajima. Koristiti samo jednu vrstu odrednica u smislu istraživanja ili valoriziranja doživljaja fizičkog i/li nefizičkog, svakako je hendikep u odnosu na čovjeka koji je spoznao KAKO koristiti sve resurse koji su mu na raspolaganju...

            Takav, kompletniji čovjek, vrlo brzo će doseći vrh Planine dok će ostali daleko zaostajati ili svo zemaljsko vrijeme samo tapkati u podnožju... I k tome još smatrati da je podnožje vrhunac Gore.
            "...U životu treba mudro da šutiš
            Al' riječ ako rekneš
            Neka bude teška kao svaka
            ISTINA
            Neka bude rečena za
            Čovjeka..."

            Comment

            • Bamakhepa
              skeptik
              • Feb 2013
              • 2088

              #36
              Kada bi osjecaji bili dobar kriterij ljudi ne bi imali niti blizu ovoliko problema u zivotu - posto su oni uglavnom na iracionalno, afektivnoj razini.

              Jedino sto se moze izdvojiti iz igre uvjetovanja, dresiranja, navika, usvojenih programa itd jest cisti razum, cista logika, "matematika".

              Sve ima svoju ulogu, a uloga cistog razuma je da bide filtracijski mehanizam ideja, ove druge aspekte nije dobro stavljati u tu funkciju, tada stvaramo plodno tlo za naivnosti, sujevjerja, povodljivosti i tome slicno. To ne znaci da im se umanjuje vrijednost. Razum nas ne moze ispuniti. No njihova vrijednost i uloga nije u sposobnosti razlucivanja, a velika im je mana povodljivost.
              Učenje bez razmišljanja je uzaludno, razmišljanje bez učenje je opasno. - Kineska

              Comment

              • medeari
                Only me
                • May 2011
                • 169

                #37
                Neko sam vrijeme prakticirala 'jogu' i odustala jer mi se je činila kao bezlična dosadna tjelovježba. Jedino što je valjalo je meditacija na kraju. Ako već idem na fitness onda preferiram nešto malo žešćeg ritma koji završava osmjehom

                Nedavno sam, 'igrom slučaja', prisustvovala predavanju o Patanđalijevim joga sutrama i osjetila sam se...prevarenom. Tek sada pomalo shvaćam što je joga, 'mučim se' sa postizanjem samadija i asane mi sada imaju smisla kada osjetim kada se u jednom trenutku negdje oslobađa energija u mom tijelu....

                I sve manje imam potrebu za nečim....žešćim

                Comment

                • Uoo
                  OOn
                  • Oct 2009
                  • 12425

                  #38
                  sedam duginih boja... sedam mentalnih sfera




                  Uistinu, Bog je tako ljubio svijet te je dao svoga Sina Jedinorođenca da nijedan koji u njega vjeruje ne propadne, nego da ima život vječni.
                  Ivan 3:16

                  Comment

                  • Tree
                    <3
                    • Aug 2010
                    • 4217

                    #39
                    Ja sam kao fit i inace... i krenem iz radoznalosti na jogu i... Zakrzljala
                    Vjezbe su zahtjevne, a ja sam sve ozbiljnija u predanosti ovoj vrsti tjelovjezbe, kud mi godi kad radim sa grupom sada.
                    Trenutno sam u posmatranju nepopustljivih dijelova svoga tijela i uzroka tom ocvrsnucu... Interesantno i nadahnjujuce!

                    Ja imam skoliozu kicme od osnovne, sto je prouzrokovalo da su mi ramena pogeta ka naprijed, a i jedna noga kraca od druge. Davno sam se pomirila s time da je to nepromjenjivo stanje stvari, a i nije lako uocljiv deformitet, pa... kad mora teko, neka bude. A onda...
                    Baveci se tai chijem, primjetila sam da sam uspravnija pa sam dodala jogu da jos vise popeglam ledja
                    Vec nakon nekoliko treninga mogu s ramenima napraviti ono sto je do skoro izazivalo bol
                    …a o zmajevom biseru ni rijeci!

                    Comment

                    • indijana dzons
                      It's jungle out there!
                      • Feb 2012
                      • 6

                      #40
                      Bavim se jogom već 2,5 godine, i prešla sam na neke zahtjevnije "akrobatske" asane,

                      ali prvi put sam imala iskustvo da mi se u toku vježbanja javio tako jak nagon za plakanjem,

                      posebno u onim asanama koje intenzivno istežu ili sabijaju oblast krsta...

                      da li to povezati sa nekim čišćenjem, ili nekim blokadama koje su tu bile godinama ???

                      I ono što mi nikako nije jasno za ove dvije godine jeste to, da što više radim neku asanu, kroz neko vrijeme ta asana postaje sve teža i teža ...

                      da li i to povezati sa dolaskom do blokada ?
                      Sve stvari su povezane. Što god snađe Zemlju snaći će i sinove Zemlje. Čovjek ne tka tkivo života, on je samo struk u tome. Što god čini tkanju čini i sebi samome...

                      Comment

                      • Bamakhepa
                        skeptik
                        • Feb 2013
                        • 2088

                        #41
                        Osobno mi se nikada nije, no ljudima se desava, nije izuzetak. Cesce zenama.

                        Sto se tezine asana tice tesko je reci, a i tijelo se mjenja kroz zivot. Nije to bitno, na kraju krajeva joga i nije gimnastika, asane su samo sredstvo i nije po sebi cilj imati neku savrsenu formu i savijati se vise od nekog drugog.
                        Učenje bez razmišljanja je uzaludno, razmišljanje bez učenje je opasno. - Kineska

                        Comment

                        • Jesam
                          Supermoderator
                          • Mar 2011
                          • 14483

                          #42
                          Originally posted by Bamakhepa
                          Osobno mi se nikada nije, no ljudima se desava, nije izuzetak. Cesce zenama.

                          Sto se tezine asana tice tesko je reci, a i tijelo se mjenja kroz zivot. Nije to bitno, na kraju krajeva joga i nije gimnastika, asane su samo sredstvo i nije po sebi cilj imati neku savrsenu formu i savijati se vise od nekog drugog.
                          Vjerojatno zato što žene lakše pokazuju emocije i nije im problem rasplakati se. Muškarci tradicijski, kulturološki i svakako drugačije "ne smiju plakati" pa se tako i teže otvaraju prema pozitivnim utjecajima i teže otpuštaju negativna stanja i emocije.
                          slobodni.net za slobodni svijet

                          Comment

                          • Bamakhepa
                            skeptik
                            • Feb 2013
                            • 2088

                            #43
                            mozda. A mozd je samo visak testosterona :D

                            Nigdje nisam nasao puno svjedocanstava o tako necem u tradicionalnijim ili uopce inidijskim izvorima (gdje su zene koje vjezbaju bile prilican izuzetak do prije stotinjak godina). Cini mi se i da ima veze sa specificnom kulturom/okolinom (alienacija, stres, votevr?), ali i sa bioloskim spolom. U eksperimentima su muskarci bili placljiviji kada su im davali zenske hormone, dakle zasigurno nije pitanje samo kulturoloske uvjetovanosti. Koliko je pak tocno do ovoga ili onoga je tesko reci.
                            Učenje bez razmišljanja je uzaludno, razmišljanje bez učenje je opasno. - Kineska

                            Comment

                            • Jesam
                              Supermoderator
                              • Mar 2011
                              • 14483

                              #44
                              A je, hormoni imaju itekakvog utjecaja. No, ipak mislim da nije sve u tome. Psiha je isto vrlo moćna stvar. Pa onda razna uvjerenja, odgoj, traume, kondicioniranje itd...
                              slobodni.net za slobodni svijet

                              Comment

                              • Bamakhepa
                                skeptik
                                • Feb 2013
                                • 2088

                                #45
                                Ima i toga. Npr u Indiji je puno normalnije da se muski rasplacu nad filmom u kinu i da budu placipizde kod upucavanja. A opet i da mlate zene i psihopatski manipuliraju pseudoemocijama :rofl:

                                Ali opet mi nijedan nije osobno nikad proplakao na jogi kad sam dolje vodio vjezbe i to uglavnom sa muskima (cesto se drze spolne segregacije kod poducavanja).

                                P.S. ali nije da se nikada ne desi i muskima, samo bitno rjedje.

                                Na kraju je ipak nemoguce razlucit sve te faktore koji bi mogli utjecati :zbunj:
                                Učenje bez razmišljanja je uzaludno, razmišljanje bez učenje je opasno. - Kineska

                                Comment









                                Latest Topics

                                Collapse

                                There are no results that meet this criteria.

                                Working...
                                😀
                                😂
                                🥰
                                😘
                                🤢
                                😎
                                😞
                                😡
                                👍
                                👎