Ludilo

Collapse
X
 
  • Vrijeme
  • Show
Clear All
new posts
Advertisement
  • Lusi
    ignis
    • May 2014
    • 1442

    Ludilo

    "Ludilo je stanje duševne neuravnoteženosti gdje se osoba ne uklapa u društvene norme, te može biti opasna po sebe i ostale ljude."
    (Wikipedija)

    Nisam naišla na konkretnu definiciju ludila.
    Ljude koji povremeno gube doticaj sa stvarnošću (šizofreničari, psihopati) društvo naziva ludima. Prema tome bismo i masu proroka i znanstvenika mogli proglasiti ludima.

    Je li "ludilo" samo etiketa? Radi li se zapravo o mentalnoj raznolikosti među ljudima? I je li suvremeno društvo zapravo ludo zbog etiketiranja?

    Moje osobno mišljenje je bilo da je ludilo okarakterizirano ništavilom. Da se radi o gubitku emocija, osjećaja, motivacije, interesa, želja... svega što sačinjava život - a ponajviše o gubitku smisla.

    Što mislite, je li ludilo iznenadna pojava simptoma svih psihičkih bolesti i poremećaja odjednom, totalno urušavanje ličnosti?
    Što vi mislite, što je ludilo?

    Postoji li ludilo kao apsolutno stanje ili se radi o stanju iz kojeg se može natrag u normalno stanje?

    Jeste li upoznali osobu koju je društvo okarakteriziralo kao "luđaka"?
    Someone told me I was delusional. I almost fell off my unicorn.
  • Jesam
    Supermoderator
    • Mar 2011
    • 14482

    #2
    Originally posted by Lusi

    Nisam naišla na konkretnu definiciju ludila.
    To je zato što "ludilo" nije dijagnoza - to je samo pučki izraz za zbir simptoma, odnosno ponašanje koje karakterizira ljude koji su izgubili doticaj sa stvarnošću (što god ona bila) i koji se ne ponašaju po nekim dogovorenim pravilima društva u kojem žive.

    Originally posted by Lusi
    "Ludilo je stanje duševne neuravnoteženosti gdje se osoba ne uklapa u društvene norme, te može biti opasna po sebe i ostale ljude."
    (Wikipedija)
    Definicija koja ne govori ništa o ludilu a mnogo o onome tko ju je napisao. S jedne strane govori da se osobe ne uklapaju u tzv. "društvene norme", koje su različite ovisno o društvu koje ih stvara, dakle - već tu postoji razlika u razini tolerancije i pomicanja granica viđenja toga što je prihvatljivo a što ne. Dakle, prvo se moramo zapitati jesu li nametnute "društvene norme" (i od koga nametnute?) objektivno mjerilo nečije 'normalnosti'?

    Nadalje, u definiciji bitna odrednica ludila je da li je netko opasan za sebe ili svoju okolinu. S jedne strane, većina tzv. luđaka to nisu, a mnogi koji hodaju slobodni i nalaze se na visokim funkcijama u društvu su itekako opasni - posebno za svoju okolinu. Nepotrebno dalje argumentirati, nadam se.

    Ne moramo posjećivati ludnicu da bi pronašli poremećene umove; naš planet je umobolnica svemira. Goethe

    Originally posted by Lusi
    Ljude koji povremeno gube doticaj sa stvarnošću (šizofreničari, psihopati) društvo naziva ludima. Prema tome bismo i masu proroka i znanstvenika mogli proglasiti ludima.

    Je li "ludilo" samo etiketa? Radi li se zapravo o mentalnoj raznolikosti među ljudima? I je li suvremeno društvo zapravo ludo zbog etiketiranja?
    Psihopate se ne bi moglo uvrstiti u ovu definiciju jer oni ne gube doticaj sa stvarnošću. Itekako su prisutni, samo što im nedostaju stvarne emocije i empatija. Većina psihopata sasvim normalno funkcionira u ovom našem prekrasnom društvu i njezinim zadanim normama, kao da su za njih pisane. (Vjerujem da i jesu, i da su pisani od strane tih istih psihopata.)

    Moramo se zapitati što je zapravo "stvarnost" i da li smije biti propisano što će netko doživljavati kao stvarnost.

    Originally posted by Lusi
    Moje osobno mišljenje je bilo da je ludilo okarakterizirano ništavilom. Da se radi o gubitku emocija, osjećaja, motivacije, interesa, želja... svega što sačinjava život - a ponajviše o gubitku smisla.
    Upravo suprotno. Ovo što opisuješ je psihopatija a tzv. luđake karakteriziraju tzv. halucinacije i gubitak doticaja s onim što mi nazivamo realnošću a nikako nedostatak emocija. Ako išta, onda su emocije još daleko više naglašene. Motivacija, interesi i želje su pak drugačije nego kod "zdrave" osobe, jer im se i vizura svijeta mijenja pa je to sasvim logično da će im prioriteti i fokus biti sasvim drugačiji.

    Postoji viđenje da su "luđaci" osobe koje su uslijed aktivacije kundalinija sposobne ulaziti u druga vibratorna stanja i vidjeti bića s drugih razina postojanja, poput astrala npr. S obzirom da su to procesi koji su se dogodili slučajno i osoba je totalno neupućena u to što se događa, nastaje ta konfuzija, strah i neprilagođenost na novonastalo stanje. Stanje koje bi možda neki upućeni vrač ili šaman smatrao božanskim darom.

    Originally posted by Lusi
    Postoji li ludilo kao apsolutno stanje ili se radi o stanju iz kojeg se može natrag u normalno stanje?
    Ovisi o metodi kojom se ono tretira. No, sumnjam da suvremena psihijatrija ima odgovore. Znamo i predobro kakvim su se monstruoznim sredstvima služili u liječenju, još prije samo pedesetak godina. Također znamo i da je definicija ludila vrlo fleksibilna i da se nekoga i prelako proglašava luđakom.

    Originally posted by Lusi
    Jeste li upoznali osobu koju je društvo okarakteriziralo kao "luđaka"?
    Nažalost (ili ipak možda na svoju sreću), imala sam prilike dugo godina iz prve ruke promatrati stanje paranoidne šizofrenije. Puno toga naučiš i shvatiš da psihijatri niti imaju pojma niti ih zanima išta osim medikamentiranja.
    Last edited by Jesam; 20-06-14, 08:12.
    slobodni.net za slobodni svijet

    Comment

    • degma
      Guru
      • Apr 2011
      • 574

      #3
      What A Shaman See’s In A Mental Hospital:

      http://video-subtitle.tedcdn.com/tal...3G-480p-sr.mp4

      Comment

      • Lusi
        ignis
        • May 2014
        • 1442

        #4
        Originally posted by degma
        What A Shaman See’s In A Mental Hospital:

        http://higherperspective.com/2014/06...-hospital.html
        Degma, baš zanimljivo.

        Hoćeš napisati sažetak za ljude kojima ne znaju engleski?
        Someone told me I was delusional. I almost fell off my unicorn.

        Comment

        • Tinker Bell
          Alternativa addict
          • Mar 2013
          • 195

          #5
          "Ljudska su bića opasno luda i vrlo bolesna vrsta. To nije prosudba. To je činjenica. Također je činjenica i to kako se ispod ludila zaista krije zdravlje."

          Eckhart Tolle: Moć sadašnjeg trenutka



          Evo definicije - znači, ludilo je karakteristika ljudskih bića kao vrste

          Pogledaš jedan Dnevnik i eto to je ludilo...
          ...put je cilj...

          Comment

          • degma
            Guru
            • Apr 2011
            • 574

            #6
            Originally posted by Lusi
            Degma, baš zanimljivo.

            Hoćeš napisati sažetak za ljude kojima ne znaju engleski?
            Uh rado bih, ali koristio sam google translate, inače u chrom browseru ima opcija automatskog prijevoda što nije loše, naravno prijevod nije doslovno točan ali se kontekst da izvuči...

            Dakle ono što mi kao civilizacija odbacujemo kao neprilagođene persone i smještamo u ustanove te ih tamo podvrgavamo medikamentima, šamani gledaju kao veliki potencijal u duhovnom smislu i mislim da još u ranoj dobi mogu prepoznati takav "potencijal" kod osoba, koje onda valjda također mogu ovladati šamanskim "poslom"...ništa čudno za našu civilizaciju, kao što je Jesam spomenula najlakše je nekoga staviti na terapiju i tako u biti samo skrivati pravi uzrok određenog stanja, nego priznati u ime famozne zapadne medicine da nemamo pojma što se to zbilja događa takvim ljudima..
            http://video-subtitle.tedcdn.com/tal...3G-480p-sr.mp4

            Comment

            • Jesam
              Supermoderator
              • Mar 2011
              • 14482

              #7
              Nećete vjerovati ali danas sam dva puta prevodila taj tekst i dva puta mi je prije postanje nestalo struje i sve izgubljeno.

              Shvatila sam to kao znak da se ne petljam.
              slobodni.net za slobodni svijet

              Comment

              • kLick
                52
                • Jul 2010
                • 592

                #8
                Originally posted by Lusi
                Je li "ludilo" samo etiketa? Radi li se zapravo o mentalnoj raznolikosti među ljudima? I je li suvremeno društvo zapravo ludo zbog etiketiranja?
                da. da+. da.


                Originally posted by Lusi
                Moje osobno mišljenje je bilo da je ludilo okarakterizirano ništavilom. Da se radi o gubitku emocija, osjećaja, motivacije, interesa, želja... svega što sačinjava život - a ponajviše o gubitku smisla.
                ne.


                Originally posted by Lusi
                Što mislite, je li ludilo iznenadna pojava simptoma svih psihičkih bolesti i poremećaja odjednom, totalno urušavanje ličnosti?
                svih psihickih bolesti i poremecaja odjednom, ne.
                ako pod totalnim urusavanjem licnosti mislis na gubitak ega, da. s tim da se gubitak ega i/ili povezivanje sa nekim drugim, proslim egom i/ili povezivanje sa kolektivnom podsvjesti/morfogenetskim poljem u nekim kulturama uzima kao pozitivan proces.


                Originally posted by Lusi
                Što vi mislite, što je ludilo?
                izlazak iz konsenzusne stvarnosti i ulazak u neku drugu(opcija o kakvoj stvarnosti se radi ima puno), sa slabom sposobnosti balansiranja izmedju njih dvije.


                Originally posted by Lusi
                Postoji li ludilo kao apsolutno stanje ili se radi o stanju iz kojeg se može natrag u normalno stanje?
                moze se nazad.
                ponekad sa spoznajom da norme normalnog stanja jako unazadjuju normalno bice. balansirano ludilo moze biti pozeljno stanje ako kolektiv zeli pomaknuti norme.



                "My notion of what the psychedelic experience is, for us, that we each must become like fishermen, and go out on to the dark ocean of mind, and let our nets down into that sea. And what you're after is not some behemoth, that will tear through your nets, follow them and drag you in your little boat, you know, into the abyss, nor are what we're looking for a bunch of sardines that can slip through your net and disappear. Ideas like, "Have you ever noticed that your little finger exactly fits your nostril?", and stuff like that. What we are looking for are middle-size ideas, that are not so small that they are trivial, and not so large that they're incomprehensible. Middle-size ideas we can wrestle into our boat and take back to the folks on shore, and have fish dinner. And every one of us when we go into the psychedelic state, this is what we should be looking for. It's not for your elucidation, it's not part of your self-directed psychotherapy. You are an explorer, and you represent our species, and the greatest good you can do is to bring back a new idea, because our world is in danger by the absence of good ideas. Our world is in crisis because of the absence of consciousness. And so to whatever degree any one of us can bring back a small piece of the picture and contribute it to the building of the new paradigm, then we participate in the redemption of the human spirit, and that after all is what it's really all about."

                psihodelicno iskustvo i ludilo imaju puno slicnosti. osnovna razlika je u tome sto kod psihodelika ludilo prestaje kad prestane efekt aktivne tvari.

                Originally posted by Lusi
                Jeste li upoznali osobu koju je društvo okarakteriziralo kao "luđaka"?
                mnoge, ukljucujuci i sebe.

                Comment

                • kLick
                  52
                  • Jul 2010
                  • 592

                  #9
                  Originally posted by Jesam
                  ...
                  namaste. i bow to You.

                  Originally posted by Jesam
                  Nažalost (ili ipak možda na svoju sreću), imala sam prilike dugo godina iz prve ruke promatrati stanje paranoidne šizofrenije. Puno toga naučiš i shvatiš da psihijatri niti imaju pojma niti ih zanima išta osim medikamentiranja.
                  do tell.

                  Comment

                  • kLick
                    52
                    • Jul 2010
                    • 592

                    #10
                    Originally posted by degma
                    What A Shaman See’s In A Mental Hospital:

                    http://higherperspective.com/2014/06...-hospital.html
                    hvala Ti degma. clanak je odlican.
                    volio bi moci sto Dr. Some moze, proci psihijatrijskom bolnicom i doslovno vidjeti sve priljepke na ljudima.


                    Originally posted by Jesam
                    Nećete vjerovati ali danas sam dva puta prevodila taj tekst i dva puta mi je prije postanje nestalo struje i sve izgubljeno.

                    Shvatila sam to kao znak da se ne petljam.
                    vrijedilo bi ga prevesti, ovakva perspektiva se rijetko srece.
                    treca sreca? pretty please with sugar on top?

                    ps. perseverance furthers kaze i ching.

                    Comment

                    • Jesam
                      Supermoderator
                      • Mar 2011
                      • 14482

                      #11
                      Originally posted by kLick
                      ps. perseverance furthers kaze i ching.
                      Opet me kopira taj I Ching, tkogod bio.

                      My middle name is Perseverance.
                      slobodni.net za slobodni svijet

                      Comment

                      • kLick
                        52
                        • Jul 2010
                        • 592

                        #12
                        Originally posted by Jesam
                        Opet me kopira taj I Ching, tkogod bio.

                        My middle name is Perseverance.
                        dakle Ustrajna Jesam. a ime?

                        Comment

                        • Jesam
                          Supermoderator
                          • Mar 2011
                          • 14482

                          #13
                          Ime: Apropos ...



                          slobodni.net za slobodni svijet

                          Comment

                          • kLick
                            52
                            • Jul 2010
                            • 592

                            #14
                            Originally posted by Jesam
                            Ime: Apropos ...
                            http://www.youtube.com/watch?v=4K1q9Ntcr5g

                            Comment

                            • Lusi
                              ignis
                              • May 2014
                              • 1442

                              #15
                              Kakvo je ovo spamanje, jeste li poludjeli?

                              Someone told me I was delusional. I almost fell off my unicorn.

                              Comment









                              Latest Topics

                              Collapse

                              There are no results that meet this criteria.

                              Working...
                              😀
                              😂
                              🥰
                              😘
                              🤢
                              😎
                              😞
                              😡
                              👍
                              👎