Teista

Collapse
X
 
  • Vrijeme
  • Show
Clear All
new posts
Advertisement
  • riječanka
    Guru
    • Jul 2011
    • 6278

    #31
    Divim se riječima i mudrosti Isusovim. Nitko me u djetinjstvu nije "programirao". Nisam religijski nastrojena. Sve bajke imaju naravoučenje i dublju poruku koju djeca ne mogu shvatiti sem površinski. A neki ne shvate ni kad odrastu. Zato bajke i ostaju bajke. Tako je i sa Isusovim porukama i naukom. Nekome bajka, a nekome život.

    Comment

    • Relax
      zadovoljna
      • Jul 2012
      • 2203

      #32
      Originally posted by Realista
      Cak ako si kao sto kazes jedno vreme bio ateista (sto je cudno samo po sebi ali da ne duzim sad na tu temu), ne mozes poreci "seme" koje je u tebe ubaceno dok si bio mali. Mozda si ga prikrio jedno vreme, razum je nadvladao, ali te je nesto iniciralo da opet posustanes, pokleknes i postanes vernik. Ti najbolje znas sta. Ocigledno ni u to vreme dok si kao bio "ateista" nisi bio rascistio potpuno sa sobom...
      Kako ćeš mene objasniti?
      Nikakvih vjerničkih temelja nemam u obitelji.
      Lord, Save Me From Your "Followers"!

      Comment

      • chameleon
        padanormalan
        • Jul 2011
        • 12422

        #33
        Originally posted by Slap
        "Čudno" je što odrasle ne drže priče o "Ivici i Marici", "Crvenkapici", "Snjeguljici", "Zlatnoj ribici"... jer te su priče mnogo više čuli u djetinjstvu od priča o Bogu,Isusu.
        Priče o "Ivici i Marici", "Crvenkapici" kao i "Biblijske priče" su izraz ljudskog razumijevanja vlastitih iskustava. To je umjetnost. Način izražavanja svojeg duhovnog, psihičkog i mentalnog stanja u različitim formama.
        Takvim pričama se prenosi sustav vrijednosti, sklop svijesti i osjećaja koji nas svijesno i podsvijesno zatim prate kroz cijeli život.

        I zato, pazite što svojoj djeci čitate prije spavanja.
        Stone

        Comment

        • chameleon
          padanormalan
          • Jul 2011
          • 12422

          #34
          Originally posted by LIK
          Druga strana medalje je da je teizam općenito neizmjernu količinu zla i nasilja donio te donosi ovome svijetu.

          Pitam se zašto su glavni akteri u bibliji djelovali na takav način u prošlosti da bi posljedice toga bile kroz povijest i danas ovakve kakve jesu?
          Bog koji kao savršeno biće poznaje jučer, danas i sutra poznaje uzrok i posljedicu.
          Stone

          Comment

          • Relax
            zadovoljna
            • Jul 2012
            • 2203

            #35
            mislim da smo počeli miješati kruške, jabuke i luk

            Teizam je naziv zajednički naziv za sva vjerovanja koja uključuju postojanje Boga ili božanstava.

            Teizam u užem smislu uključuje vjerovanje da su bog ili božanstva imanentna svijetu, ali istovremeno i izvan njega, odnosno sveznajuća, sveprisutna i svemoguća.

            Teistička vjerovanja se najčešće dijele po shvaćanju koliko ima božanstva, a zatim po tome kakva je njegova/njena/njihova prioda.

            Podjela po broju božanstava se svodi na monoteizam - vjerovanje da postoji samo jedan bog ili božanstvo, odnosno politeizam - vjerovanje da postoji više različitih božanstava.
            Različita shvaćanja prirode božanstava su:
            • mizoteizam - vjerovanje da su božanstva po svojoj prirodi zla;
            • panteizam - shvaćanje da su Bog i univerzum jedno te isto;
            • deizam - vjerovanje da Bog stvorio univerzum, ali da u njemu ne igra aktivnu ulogu.
            Lord, Save Me From Your "Followers"!

            Comment

            • Relax
              zadovoljna
              • Jul 2012
              • 2203

              #36
              Originally posted by chameleon
              Pitam se zašto su glavni akteri u bibliji djelovali na takav način u prošlosti da bi posljedice toga bile kroz povijest i danas ovakve kakve jesu?
              Bog koji kao savršeno biće poznaje jučer, danas i sutra poznaje uzrok i posljedicu.
              Čovjek kao nesavršeno biće može pojmiti Boga samo u okviru onoga što sam jest.

              Lord, Save Me From Your "Followers"!

              Comment

              • chameleon
                padanormalan
                • Jul 2011
                • 12422

                #37
                Originally posted by Jesam
                Sjekiru možeš koristiti za nasjeć drva za ogrjev ali i za ubit čovjeka.

                Razliku čini čovjek i njegova namjera, stupanj svijesti, razliku čini prisutnost ili odsutnost ljubavi i/ili Boga.

                Ko što već rekoh, postoje religije čiji su sljedbenici beskrajno miroljubivi, pa se opet vraćamo na čovjeka i njegovu slobodnu volju i stupanj svijesti i sve ostalo već 100 puta prepričano.
                Treba biti oprezan u tako prosto jednostavnoj jednadžbi kao što je ljubav = bog jer bi ti se lako moglo dogoditi da svoj subjektivan osjećaj iskustava koje prepoznaješ kao "ljubav" pretvoriš u božanstvo jer se božanstvo ne preispituje.
                Stone

                Comment

                • chameleon
                  padanormalan
                  • Jul 2011
                  • 12422

                  #38
                  Originally posted by Relax
                  Čovjek kao nesavršeno biće može pojmiti Boga samo u okviru onoga što sam jest.

                  Ajd fala bogu nešto sa smislom.
                  Stone

                  Comment

                  • chameleon
                    padanormalan
                    • Jul 2011
                    • 12422

                    #39
                    Originally posted by Relax
                    mislim da smo počeli miješati kruške, jabuke i luk

                    Teizam je naziv zajednički naziv za sva vjerovanja koja uključuju postojanje Boga ili božanstava.

                    Teizam u užem smislu uključuje vjerovanje da su bog ili božanstva imanentna svijetu, ali istovremeno i izvan njega, odnosno sveznajuća, sveprisutna i svemoguća.

                    Teistička vjerovanja se najčešće dijele po shvaćanju koliko ima božanstva, a zatim po tome kakva je njegova/njena/njihova prioda.

                    Podjela po broju božanstava se svodi na monoteizam - vjerovanje da postoji samo jedan bog ili božanstvo, odnosno politeizam - vjerovanje da postoji više različitih božanstava.
                    Različita shvaćanja prirode božanstava su:
                    • mizoteizam - vjerovanje da su božanstva po svojoj prirodi zla;
                    • panteizam - shvaćanje da su Bog i univerzum jedno te isto;
                    • deizam - vjerovanje da Bog stvorio univerzum, ali da u njemu ne igra aktivnu ulogu.
                    Ima li neki deipanteizam?
                    Stone

                    Comment

                    • Jesam
                      Supermoderator
                      • Mar 2011
                      • 14483

                      #40
                      Originally posted by chameleon
                      Treba biti oprezan u tako prosto jednostavnoj jednadžbi kao što je ljubav = bog jer bi ti se lako moglo dogoditi da svoj subjektivan osjećaj iskustava koje prepoznaješ kao "ljubav" pretvoriš u božanstvo jer se božanstvo ne preispituje.
                      Nisam baš sasvim shvatila što si htio reći, ali ne bojim se da ću išta pretvoriti u božanstvo.
                      slobodni.net za slobodni svijet

                      Comment

                      • Realista
                        Guru
                        • Dec 2009
                        • 1733

                        #41
                        Originally posted by Relax
                        Kako ćeš mene objasniti?
                        Nikakvih vjerničkih temelja nemam u obitelji.
                        Od kada znas za Bozic i Isusa ? Od kada znas za crkve, Papu ? Od kada znas da na sahranama peva jedan cika cudno obucen, i spominje nekakvog boga ? Na TV-u nisi slusao price i gledao filmove o Isusu i sl. ?

                        Comment

                        • Relax
                          zadovoljna
                          • Jul 2012
                          • 2203

                          #42
                          Originally posted by Realista
                          Od kada znas za Bozic i Isusa ? Od kada znas za crkve, Papu ? Od kada znas da na sahranama peva jedan cika cudno obucen, i spominje nekakvog boga ? Na TV-u nisi slusao price i gledao filmove o Isusu i sl. ?
                          Prvo, vjerojatno otkad i ti.
                          Drugo, napomenuLA sam da razlikujem duhovnost i religioznost.
                          Poštujem Isusa, ali nisam član niti jedne organizirane religije.
                          Što se tiče pape, obzirom na dugu, krvavu i sramotnu povijest papinstva, bolje da ne pišem svoje mišljenje...
                          Lord, Save Me From Your "Followers"!

                          Comment

                          • Relax
                            zadovoljna
                            • Jul 2012
                            • 2203

                            #43
                            Originally posted by chameleon
                            Ima li neki deipanteizam?
                            Samo deri, tko ti brani?
                            Lord, Save Me From Your "Followers"!

                            Comment

                            • LIK
                              ←↑→↓
                              • Oct 2009
                              • 3195

                              #44
                              Originally posted by Jesam
                              Ako si ustvrdio da se ne slažeš s ovim "opisom" boga, znači da imaš drugačiju viziju. Onda bi bilo u redu reći koja je to a ne replicirati sa: "sasvim nebitno" ...
                              Pa rekao sam što to je ...

                              Comment

                              • LIK
                                ←↑→↓
                                • Oct 2009
                                • 3195

                                #45
                                Originally posted by Jesam
                                Generaliziraš. Može bit a može i ne bit.
                                A eto ne treba se loviti za sve riječi. Nekad je dobro vidjeti i šumu ili stablo kako bi ti rekla.

                                Trenutno mi napamet pada tema ateizam gdje je dolazilo do toga od strane teista
                                Last edited by LIK; 29-10-12, 19:45. Razlog: ispravak rečenice ...

                                Comment









                                Latest Topics

                                Collapse

                                There are no results that meet this criteria.

                                Working...
                                😀
                                😂
                                🥰
                                😘
                                🤢
                                😎
                                😞
                                😡
                                👍
                                👎