Kako postati vegetarijanac i zašto

Collapse
X
 
  • Vrijeme
  • Show
Clear All
new posts
Advertisement
  • Siouxi
    Alternativa addict
    • Jan 2010
    • 180

    #16
    Originally posted by dianamaximus
    Inače meso dosta deblja,pogotovo Siouxi,napisala si pršut i kobasice...mislim da je to veći problem nego ugljikohidrati za koje sam uvjerena da ih tako i onako unosiš u organizam...uz meso
    pa nije baš da jedem svaki dan pršut ili kobasice
    U našoj prehrani je uglavnom riba i piletina, a povrće i voće su svaki dan na stolu u obliku priloga i salate...



    Originally posted by Cameleon
    Jedi samo meso mjesec dana pa ćeš smršaviti.

    Ima dijeta koje uključuju samo meso.

    Ali, ako znamo kombinirati onda to znanje možemo koristiti i sa mesom odnosno kombinacijom mesa, povrća i žitarica.
    Hvala na ovim podacima koje sam proučavala godinama i još uvijek nisam došla do idealne kombinacije unosa namirnica...
    Znam da se s mesom lakše mršavi, ali priznajem da mi je sad linija sporedna u odnosu na zdravstvenu sliku i općenito kondiciju...Dakle , lagano se preusmjeravam na što više biljnih namirnica ...
    Ne želim opterećivati forumaše svojim razlozima niti vlastitim neznanjem ili zbunjenošću , pa zato molim svakog od vas dragovoljaca da me pokušate nekim postom ohrabriti...ali, ne morate....ali, ako vam se da...




    edit:
    Gledam sve te recepte iz knjiga kojem doma skupljam i čini mi se da su jela uglavnom energetske bombe...Znam nekoliko vegetarijanaca koji su po mojoj procjeni pretili...otud moj strah i zbunjenost...

    Comment

    • Cameleon
      Guru
      • Sep 2009
      • 1946

      #17
      Originally posted by Lupio Pax
      Sva životna energija dolazi od sunčeve svjetlosti. Nju upijaju biljke i jednom je prerađuju. Zato je biljna hrana najbolja. Biljkama se hrane i životinje, i one tako dvaput prerađuju izvornu sunčevu energiju. Zato je meso biljojeda slabija i štetnija hrana. Životinje mesožderi tri puta prerađuju izvornu energiju i zato meso mesoždera uopšte nije dobro za jelo.
      Da, poznata mi je ta logika.

      Ovisno iz kojeg aspekta se gleda. Ako se procesi promatraju laboratorijski (razgradivost aminokiselina, šećera, vitamina, minerala itd. njihova uloga i iskoristivost) onda u biljnoj i životinjskoj hrani postoje prednosti i mane.
      Primjerice, željezo iz crvenog mesa, peradi i ribe se bolje absorbira u organizmu od željeza iz biljaka.

      Sa druge strane, crveno meso je krcato kolesterolom što pak nije poželjno na duge staze.

      L-Karnitin je aminokiselina (sastavni dio bjelančevina) koje ima isključivo u mesu.
      Jedna od vrlo bitnih uloga karnitina je da je odgovorni za sagorijevanje masti. On za sebe veže masne kiseline i unosi ih u stanicu kroz staničnu membranu pri čemu dolazi do oksidacije.
      Znači, za bolje sagorijevanje masti i podizanje tjelesne energije karnitin ima ključnu ulogu.

      L-Karnitin također snižava kolesterol u krvi a povećava razinu dobrog kolesterola (HDL).
      Otkriveno je da pomaže i u određenim srčanim oboljenjima.

      B12 vitamin ima važnu ulogu u pretvaranju masti, ugljikohidrata i bjelančevina u energiju. Još jedna vrlo bitna uloga je u njihovom sudjelovanju u proizvodnji crvenih krvnih zrnaca.
      Važan je i za proizvodnju genetskog materijala RNA i DNA.
      Otkriven je jedino u namirnicama životinjskog porijekla kao što su iznutrice, jaja, mlijeko i ribe.

      Sa druge strane unos pretjerane količine zasićenih masnih kiselina (masti) kojima obiluju neke namirnice životinjskog porijekla opterećuju proces oksidacije što dovodi do raznih problema.

      Comment

      • Lupio Pax
        Guru
        • Mar 2009
        • 724

        #18
        hm... u Indiji živi zaista mnogo mnogo mnogo ljudi koji su od rođenja vegetarijanci - generacijama i pogledajte koliko ih ima - Indija ima više od 1.000.000.000, od toga su bar polovina vegiji (zbog vjere) i ljudi žive i zdravi su, rađaju djecu, puno rade... ja sam 17 godina vegi i moje iskustvo vegetarijanstva je u potpunosti pozitivno....
        čemu strah?...

        zašto ljudi postaju predebeli... kažu da je uzrok u emocijama.... ja znam ljude koji kad su potišteni, uznemireni, ljuti, nezadovoljni, ili se boje, pustoše frižider i oni zaista jesu preprepredebeli.... ja sam od onih koji ne mogu jesti kad su potišteni i tada samo preskakanjem jedne večere izgubim 1 kg... a inače jedem do sitosti, koliko želim, kad želim i što želim i nikada se ne predebljam... moja težina je ono što kažu "idealna" za moju visinu i građu....

        prije nego što sam krenula u vegetarijanstvo pročitala sam podosta knjiga o prehrani (koje su tada bile dostupne, a i sada još uvijek pročitam - nikad se ne zna kad nešto možeš naučiti) i o donijela sam ovakvu odluku.... 17 g. poslije još nisam požalila....
        moji prijatelji i članovi familije birajući mesnu prehranu požale svaki dan.... jer im svaki dan nešto od tog mesa radi loše... "padne im preteško na želudac", dobiju žgaravicu, dobiju proljev.... (tko zna od kud je došlo to meso i kakva je njegova ispravnost), imaju ozbiljnih zdravstvenih poteškoća - tlak, šećer, previše masnoća u krvi, probavne smetnje.... imaju manjak energije, višak kilograma...

        ljudi moji - jedite što želite i koliko želite, nije moje da vam solim pamet - jedino što vam želim reći jest da se nemate čega bojati ako se odlučite za vegetarijanstvo....

        Comment

        • Cameleon
          Guru
          • Sep 2009
          • 1946

          #19
          uffffff zeznuo sam post...

          Comment

          • Cameleon
            Guru
            • Sep 2009
            • 1946

            #20
            Originally posted by Lupio Pax
            hm... u Indiji živi zaista mnogo mnogo mnogo ljudi koji su od rođenja vegetarijanci - generacijama i pogledajte koliko ih ima - Indija ima više od 1.000.000.000, od toga su bar polovina vegiji (zbog vjere) i ljudi žive i zdravi su, rađaju djecu, puno rade...
            Organizam je genetski bolje prilagođen isključivostima ako su isključivosti bile nasljedne generacijama unazad par stotina godina.

            ljudi moji - jedite što želite i koliko želite, nije moje da vam solim pamet - jedino što vam želim reći jest da se nemate čega bojati ako se odlučite za vegetarijanstvo....
            Naravno. Vjerujem da osobe koje prelaze na vegetarijanstvo prolaze kroz fazu priprema (kao i ti), upoznavajući se sa vegetarijanskom ishranom i kombinacijama koje su potrebne kako nebi došlo do narušavanja zdravlja.
            Ako se zna kombinirati i uz eventualne dodatke prehrani koji će nadomjestiti elemente kojih nema (u dovoljnoj) mjeri u biljkama, uvjeren sam da nema nikakve opasnosti.

            Možda bi bilo pametno obaviti potrebne liječničke pretrage za svaki slučaj ako postoje neki specifični problemi koji bi mogli eskalirati takvom promjenom.

            Comment

            • Acarya
              Okupan svjetlošću
              • Jul 2009
              • 2191

              #21
              Moje isustvo s veganskom prehranom...
              zadovoljan sam!
              Promjenio mi se zivot naglavacke,na bolje!
              To je jedan veoma lijep i ocaravajuc put,blistav i ukusan.
              Potpuno te razumijem sto se nalazis u dilemi,pa svi smo bili kada smo tek krenuli s ovakvom vrstom prehrane.
              Savjetovao bih ti da si nabavis literaturu koja ce ti pomoci da jednostavno i lako savladas sva pitanja i nedoumice koji ti se javljaju.
              To su Erik Marcus: Vegan ,nova etika prehrane
              Edgar Kupfer Koberwitz:Nasa braca zivotinje-razmatranje o eticnom zivljenju
              Charles Patterson:Vjecna treblinka
              Juliet Gellatley:Kako postati,biti i ostati vegetarijanac ili vegan

              Mozes se obratiti podruznici Prijatelji zivotinja(ako ima u tvome gradu)ili direktno posjetiti Gajevu 47 u Zagrebu gdje ces pronaci divne ljude,vegetarijance i vegane,tamo ces moci isprobati vege jela,radionice,dobiti literaturu i sve odgovore na pitanja.
              Takoder mozes zaviriti u nas pdf ovdje na forumu Vegan gdje imas pregrst pitanja i odgovora koje ti mogu pomoci na tvome putu.

              Lako mozes doci u svome gradu gdje zivis do prijatelja ili obitelji koji zive takvim nacinom zivota,te rado ce ti oni dati sve sto te zanima,a i pozvati na ukusan rucak koji ce ti biti jos jedna motivacija da skocis u svijet prehrane i stila zivota koji je samilostan ,eticki ,zdravstveno i ekoloski prihvatljiv.

              Preko mene ili direktno na webu Udruge mozes naruciti mnostvo besplatnih materijala(naljepnice,blokici,filmovi na temu prava zivotinja i vegetarijanstva itd)kao i literaturu na tu tematiku.

              Slobodno mi se javi na private ako te zanima sto oko litarature ili opcenito vegetarijanstva/vegnstva.Pa da vidimo sto ti mozemo poslati,kako bi lakse razumjela vege svijet.

              Nema potrebe da se brines oko hrane,danas ,iako je svijet uzurban sve se stigne,tofu sir koji samo narezes i stavis na kruh prethodno namazan s pastetom od graha,rajcice ili gljiva ,koji list zelene salate i povrca i imas ukusan brzi obrok koji ce zadovoljiti sve tvoje nutritivne potrebe i uciniti te svjezom i zdravom.
              Takoder na trzistu je sve vise namaza od tartufa,graha,rajcice,maslina,luka,paprike,majoneze bez jaja,tofuneze(namaz od tofu ),jednostavnih tofu sireva u raznim varijantama,voca i povrca,sojinih proizvoda,biljnog mlijka,jogurta i shake-ova.

              Jednostvna i brza priprema zitarica i biljnoga mlijeka moze ti biti brz i zdrav jutarnji obrok,a ako bas zelis mozes izabrati iz velikoga asortimana biljnih pasteta,namaza,sireva,hrenovki,salama,odrazaka,seitana...

              Jednostavno, brzo,i zdravo!

              Comment

              • Acarya
                Okupan svjetlošću
                • Jul 2009
                • 2191

                #22
                Otkriven je jedino u namirnicama životinjskog porijekla kao što su iznutrice, jaja, mlijeko i ribe
                Osim u takvim namirnicama b12 se pronalazi i korjenastom vocu i povrcu,dodan je u skoro sve zitarice,namaze, margarine,biljna mlijeka...
                I naravno,postoji zaliha tog dragocjenog vitamina u nasem tijelu koji je sam proizvodac ,te vitamin b12 se dugo zadrzava u nasem tjelu i deficit njega je vidjljiv tek nakon dugog niza godina.
                No u danasnje vrijeme na srecu je dodan kao sto sam vec napomenuo u skoro sve namirnice,dovoljno je samo okrenuti i procitati deklaraciju.

                Svakako treba pripaziti na unos b12 na kojoj god bili prehrani,no zastrasivanje s b12 je za malu djecu.On je veoma bitan element ,no bojazni nema.
                Last edited by Acarya; 04-02-10, 15:30.

                Comment

                • Cameleon
                  Guru
                  • Sep 2009
                  • 1946

                  #23
                  Originally posted by Acarya
                  Osim u takvim namirnicama b12 se pronalazi i korjenastom vocu i povrcu,....
                  Podaci na koje sam nailazio do sada govore da se b12 može naći eventualno i u nekim biljkama samo što je količina toliko zanemariva da nema svrhe navoditi o kojima se radi.

                  Comment

                  • ram
                    homosapiens
                    • Jan 2010
                    • 3405

                    #24
                    prije nego što smo zajedničkim snagama krenuli u novi način prehrane, pročitali smo brdo knjiga. srećom, nam je italija blizu, pa su neke zdrave i eko namirnice jeftinije nego kod nas. zahvaljujući gospođi zlati s farme zrno, ugodno smo bili iznenađeni bogatstvom okusa. njeni kolači su mi super. istina je da ukoliko sve u glavi posložiš, nije problem. jednostavno uživaš u hrani. što je najbolje, sve se iskorištava i ništa skoro ne bacaš. mi doma radimo seitan i tofu. kupljeni seitan mi je fuj. moj se kuha u pregrštu različitih okusa tako da mi ne pada napamet da stavim meso. ne koristim kupovne sojine ljuspice jer mi kod izrade sojinog mlijeka ostaje okara. čini se komplicirano, ali kad jednom kreneš u to nije problem. postaje rutina kao i kod "tradicionalne" kuhinje. preporučujem ti ako si u mogućnosti otići na koji tečaj jer ćeš si lakše predočiti neke stvari.

                    Comment

                    • LIK
                      ←↑→↓
                      • Oct 2009
                      • 3195

                      #25
                      Seitan obožavam, meni osobno čak bolji od mesa

                      Comment

                      • Diana
                        <3
                        • Oct 2009
                        • 7086

                        #26
                        b12 ima i u pivskom kvascu,kao i proteina i bjelančevina...kad radim paštetu ubacim malo pivskog kvasca,ili u neki čušpajz,i ne osjeti se razlika u okusu...
                        :)

                        Comment

                        • Cameleon
                          Guru
                          • Sep 2009
                          • 1946

                          #27
                          Originally posted by dianamaximus
                          b12 ima i u pivskom kvascu,kao i proteina i bjelančevina...kad radim paštetu ubacim malo pivskog kvasca,ili u neki čušpajz,i ne osjeti se razlika u okusu...
                          Jedno vrijeme sam pio pivski kvasac kojeg sam kupio u DM-u. Miješao sam ga sa vodom. Bljaakkk.....svaki put je bila borba hoće li unutra ili van.

                          Comment

                          • Diana
                            <3
                            • Oct 2009
                            • 7086

                            #28
                            Je,odvratan je za piti...ali žličica u hrani se uopče ne osjeti...zato sam i napisala umješati ga u hranu
                            :)

                            Comment

                            • Cameleon
                              Guru
                              • Sep 2009
                              • 1946

                              #29
                              Originally posted by dianamaximus
                              Je,odvratan je za piti...ali žličica u hrani se uopče ne osjeti...zato sam i napisala umješati ga u hranu
                              di si bila prije par godina?

                              Comment

                              • Acarya
                                Okupan svjetlošću
                                • Jul 2009
                                • 2191

                                #30
                                Pivski kvasac ima i u tabletama,kao i b12 pa nema straha od deficita.
                                Takoder ako vam je bas do b vitamina,progutajte domaci kvasac s malo vode....zdravo je.

                                Comment









                                Latest Topics

                                Collapse

                                There are no results that meet this criteria.

                                Working...
                                😀
                                😂
                                🥰
                                😘
                                🤢
                                😎
                                😞
                                😡
                                👍
                                👎