Leukoplakija

Collapse
X
 
  • Vrijeme
  • Show
Clear All
new posts
Advertisement
  • Tina
    Guru
    • Apr 2010
    • 1049

    #16
    Originally posted by Elysabeth
    Opet ja.

    Iako nema novih postova ( a tema se i dalje čita ) kao ni onih koji bi sa mnom podijelili svoja iskustva glede leukoplakije, javljam se jer sam čula loše vijesti.

    Liječnica mi je rekla da su u nekom njemačkom liječničkom tjedniku izašle najnovije studije o leukoplakiji.

    Uzrok nastajanja je i dalje nepoznat. Jedini način da je se riješi je uklanjanje običnim ili CO nožem. Ono što preostane treba biopsijom kontrolirati svakih 6 mjeseci. Terapija koja između ostaloga uključuje Roacutanne kapsule je jednokratna. Naslage se ionako nakon nekog vremena vrate a kapsule su previše štetne za organizam.


    Htjela sam samo upozoriti, ova bolest nije bezopasna i ne smije se zanemariti.

    Samo toliko.

    Lijep pozdrav iz Dalmacije!
    Najnovije studije sa starim vijestima.
    Uzrok i dalje nepoznat, liječenje i dalje suviše štetno i ne daje efekta.

    Ništa nije bezopasno ako se zanemari
    “Samo srcem čovjek može vidjeti ispravno; bitno je očima nevidljivo.” - Antoine de Saint-Exupery

    Comment

    • BRANCICA
      New member
      • Mar 2012
      • 2

      #17
      leucoplakia

      Imam i ja problem sa leucoplakijom,godinama.Umene se nalazi na trigonumu,vratu mokracne besike,imam jake bolove,pecenje u tom dijelu,znam kako ti je.Nema kazu lijeka,samo moze da se spali,ali se vraca,ja sam spalila jednom,i vratila se opet.Od bolova nocu ne mogu spavati,uzasno mi je,kad vise nemam volje ni da zivim sa ovim

      Comment

      • BRANCICA
        New member
        • Mar 2012
        • 2

        #18
        nema potrebe za strah,ja je imam 10.godina,pa nisam umrla,samo jedini problem je sto smeta organizmu,iscrpi ga

        Comment

        • marijesa
          New member
          • Jul 2019
          • 2

          #19
          Leukoplakija

          Dobila dijagnozu leuklplaktije. Moram na biopsiju. Iskustva molim

          Comment

          • Jesam
            Supermoderator
            • Mar 2011
            • 14483

            #20
            Mislim da ovdje nećeš dobiti odgovor.

            Moj ti je savjet da proguglaš i dobro se informiraš o dijagnozi. Naći ćeš dosta toga na webu.

            Leukoplakija je zdravstveno stanje usne šupljine koje karakteriziraju bijele mrlje na unutarnjoj strani obraza, na jeziku, a može se pojaviti čak i na dnu usn..


            Našla sam negdje da se može tretirati Lugolom i da se uzima A vitamin.

            Ovdje je jedan rad koji dobro opisuje i uzroke leukoplakije: http://sf.unsa.ba/wp-content/uploads...C4%87-Irma.pdf

            Leukoplakija je progresivna i razvija se sporo. Najčešće se javlja kod muškaraca, a učestalost raste sa starosnom dobi. U etiološke faktore spadaju: lokalni (pušenje, alkoholizam, neadekvatni protetski radovi, destruisani zubi, elektrogalvanske struje, loše navike) i opći faktori (avitaminoza, kandidijaza, hiperholesterinemija, hormonski poremećaji, potencijalno
            virus Herpes simplex i Papilloma virus).

            1. Pušenje – smatra se da su više od 80% bolesnika sa leukoplakijom pušači. Prema jednoj studiji koja je obuhvatala 104 pacijenta sa leukoplakijom, Banoczy i Rigo su pronašli da je 13.5% nepušača, 9.6% koji puše od 1 do 10 cigareta dnevno i 76.9% koji puše više od 10 cigareta dnevno. Težina promjene ovisi od dužine pušačkog staža kao i od broja cigareta.
            2. Alkoholizam – žestoka pića mogu izazvati orožavanje epitela sluznice gdje sa lošom oralnom higijenom pogoduje nastanku lezije.
            3. Lokalne iritacije – neadekvatni ispuni i protetski radovi djeluju iritativno na sluznicu koje u kombinaciji sa termičkim i hemijskim iritansima pogoduju leukoplakiji.
            4. Loše navike – dugotrajno grickanje obraza ili usana mogu dovesti do orožavanja epitela i nastanka leukoplakije.
            5. Avitaminoza – nedostatak vitamina A dovodi do pojačane keratinizacije epitela i infiltracije mononuklearnim ćelijama, a keratinizacija se javlja i na onim mjestima sluznice oralnog epitela koji normalno ne keratinizira.
            6. Hiperholesterinemija – povećan holesterin u krvi usljed poremećaja metabolizma masti utiče na pojavu leukoplakije (12).
            7. Hormonski poremećaji – liječenje estrogenim hormonima pogoduje lokalnoj hiperkeratozi na obraznoj sluznici i jeziku. Radi se o sinhronom djelovanju estrogenih hormona i lokalnih iritacija.
            8. Kandidijaza – Candida albicans je u nodularnom obliku prisutna u 60% slučajeva, dok u homogenoj leukoplakiji oko 30%.
            9. Virusi papiloma (HPV-16 i 18) – dokazana je prisutnost ovih virusa kod nekih leukoplakija. Prema istraživanju koje je provedeno 2009. godine, podaci su pokazali da HPV u leukoplakiji nije patognomoničan za malignu alteraciju
            slobodni.net za slobodni svijet

            Comment

            • marijesa
              New member
              • Jul 2019
              • 2

              #21
              Hvala

              Comment

              • Jesam
                Supermoderator
                • Mar 2011
                • 14483

                #22
                Od prirodnih sredstava savjetovala bih neem.

                Pogledaj malo svojstva te čudotvorne biljke i djelovanje na različite bolesti:

                Medicinal properties of neem have been known to Indians since time immemorial. The earliest Sanskrit medical writings refer to the benefits of neem’s fruits, seeds, oil, leaves, roots and bark. Each of these has been used in the Indian Ayurvedic and Unani systems of medicine. In Ayurvedic literature neem is described in
                slobodni.net za slobodni svijet

                Comment









                Latest Topics

                Collapse

                There are no results that meet this criteria.

                Working...
                😀
                😂
                🥰
                😘
                🤢
                😎
                😞
                😡
                👍
                👎